BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
19 NİSAN 2008 / 00:35

Vicdanım yere düştü

Vicdanım yere düştü, bir karga onu yedi...

karga.jpgSabah acele ile işe gidiyorum.Çok geç kaldım... 10 dakika içinde ofiste olmam şart , yoksa hiç kolay bir gün olmayacak.

Bu olayı yaşadığım yerin tam adresini hiç kimseye vermeyeceğim. Sebebini az sonra anlayacaksınız.

Taksici sıkıntımı anlamış, hızla sürüyor arabasını. Bir köşe dönüyoruz yine gözüme bir görüntü çarpıyor. Bir karga köşe başında duruyor... Kanadı düşük... Belli ki uçamıyor. Bir an kısacık vicdan muhasebesi yaşadım. Hayatta kalabilmem için çalışmam şart... İçimdeki siyah Tolga " Durma işe geç kalırsan kötü olacak diyor " devam ediyoruz. Saniyeler ile gelişiyor. İşe geliyorum. Kahrolası vicdanım tüm gün beni yiyor. Aklımda sorular uçuşuyor. Mutsuzum.

İş çıkışı tabi ki koşa koşa o köşe başına gidiyorum. O da ne ? Benim aylak karga kardeş orada. Gidip bir kutu alıyorum. İnanın benden hızlı koşuyor. Karga önde ben arkada koşuşturuyoruz. Esnaftan üç kişi geliyor. Ne yapıyorsun diye sormaya.

Belki inanmayacaksınız ama aylak karga 2 sene önce mesken edinmiş o köşeyi. İki kanadı bir den kırık, kimse hikayesini bilmiyor. İki senedir o mahallede yuvarlanıp gidiyor. Aklım almıyor ben yurdumu bilirim. Çevre dükkanları geziyorum. Herkes tanıyor bu aylak kargayı.

Esnaf benim bildiğim kediye su kabı koyar. Ama bu mahalle de beş altı dükkan bir olmuş besliyorlar karga kardeşi. İki koca senedir ana cadde üzerinde hayatta kalmış.

Gözlerime ve kulaklarıma inanamayarak, arkama bakarak evimin yolunu tutuyorum. Ne garip bir ülke ,  bir köşesinde yüz bin yıllık dostu köpeği yakıyorlar, diğer yanda uçamayan bir kargaya gözü gibi bakıyorlar.

Şimdi adresini söylersem birileri iyilik yapmak için bizim aylak kargayı alır ve bir kafese kapar... Belki iki sene daha uzun yaşar ama özgürlük vazgeçilmez vatandır.

Karga karga gak dedi, çık şu sokağa bak dedi. Gördüm orda bir karga, yere düşen vicdanımı yedi bugün o karga. afiyet şeker olsun o kargaya, 150 yıl daha yaşa

Tolga ÖZTORUN

Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı

Gönüllü Muhabiri

18.04.2008