BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
16 KASIM 2008 / 19:36

Van … tarihi büyük vicdanı küçük Şehir !

Geçtiğimiz hafta bir kez daha insanlığımdan bir kez daha utandım. Van’ı severim , çok güzel yerdir. Güzel anılarım var orada… Ama sokak hayvanlarına insaniyet çerçevesinde elini uzatacak pek insan çıkmıyor.

Van – Başkale otobanında bir sokak köpeğine araba çarpıyor.Omurga zedelenmesi sebebi ile felç oluyor. Üç gün kaldığı yerde yatıyor. Kendisine acıyan yok. Şaban Keskin isimli bir vatandaş dayanamayıp önüne ekmek su koyuyor ve belediyeyi arıyor. Belediye, adı hayvan severler tarafından “ Mucize “ konan zavallı köpeğe yere düşmüş bir çuval muamelesi yapıyor. Acılar içinde bağıran köpeğin boğazına bir tel bağlıyor. Çekiştirerek çöp kamyonuna fırlatıp atıyor ve Van Belediyesi’ne ait bir çöp kamyonu gözlerden uzaklaşıp gidiyor. Arabadaki bir canlı.Kimse umursamıyor ve Mucize Van çöplüğünü boyluyor.

Oysa tıbben felç olmuş bir köpeğin düzenli olarak dışkılamasına yardımcı olmak gerekmektedir. Yoksa geri dönüşü olmayan hasarlar kalacak. Vatandaşların çektiği görüntüler içinde vicdanı kalmış birkaç hayvan severi ayaklandırıyor.

Şehirde Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi var. Bir insan da düşünmüyor oraya götürmek. Mucize bir gece çöplükte kalıyor. Şimdi ise baskılarımız ile Veterinerlik Fakültesinde. Ne olacağını bilen yok. Acaba sonu ne olacak?

Bu Dünya yalnız bizim değil. Hiçbir canlıya bu eziyet yapılamaz.

Tolga ÖZTORUN