BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 20:20

Temel Yanlışlıklarımız Nelere Sebep Oluyor! Ey İnsanoğlu Bir Dur Ve Düşün, Bindiğin Dalı Kendin Kesme!!!

Barınaklar, sokaklar safkan ırk köpekler ve zaman içinde melezler ile dolup taşıyor. Bu garip yanılgı günden güne bir çığ gibi büyüyor. Bir grup hayvan korumacı durmak, yorulmak bilmeden haftanın 8 günü devamlı çalışıp didiniyor. Yaşanan hikâyeler artarda eklendiği zaman ne acıdır ki şehir efsanelerini geçiyor.

" Sonuç değişiyor mu? "

diye düşünen varsa " HAYIR " sonuç değişmiyor. Bugün sorunun temeline inersek bence belirli nedenler var, neden var ama maalesef çözüm yok. İTLAF var. Sorun diye hafiflettiğimiz kabusların başında ise.

Pet Shoplar: Sorun bence pet shoplar denetlenmiyor. Bin bir dalavere ile kaçak yollardan vergisiz köpekler satılıyor. Bu durumda satılan köpekleri şanslı görüyorum. 6-7 aylık olum ıskonto dönemini kaçıran ve satılamaz köpekler maalesef sokağı boyluyor. Şartlar kötü de olsa 6-7 ay önüne maması gelen, korunma ihtiyacı olmayan ev hayvanları maalesef sokaktaki yaşama göğüs geremiyor ve ölüyorlar. Kontrol edilmiyor, her talep edene ruhsat veriliyor. Ruhsatsız Pet shoplardan hiç bahsetmek istemiyorum bile.

Hayvan Kaçakçıları - Kaçak üretimcileri: Naylon torbalar, valizler içinde yurda kaçak yollar ile sağlık muayeneleri yapılmamış, gelişimlerini henüz tamamlamamış hayvan dostlarımız eğer hayatta kalmayı başarabilirler ise maalesef sonları PET SHOP. Hayvanlar üzerinden rant sağlandığı gibi sağlık ve kişilikleri hiçe sayılıyor. Peki bunlar yurtiçinde olmuyor mu? Bahçelerde iptidai metotlar ile üretilen hayvanların çilesi hiç bitmiyor.

Görevini yerine getirmeyen Belediyeler: Görev bilinci gelişmemiş, insanlara değer vermeyen insanların, hayvan dostlarımız için maalesef görevlerini yerine getirmiyorlar. Görevini çok iyi yerine getiren belediyeleri kutluyorum ancak bir belediyenin asıl üç görevi olduğuna inanıyorum. Aşılamak, tedavi etmek ve bölgenin diğer canlıları gibi doğal ortamında sokakta yaşama hakkına duyulacak inanç.

Ve en kötüsü bilinçsiz anne - babalar : Karne hediyesi olarak alınan bisiklet, bilgisayar derken yeni moda bir alışkanlık bu malesef. Yaz tatili boyunca sosyal yapıda boy gösteren minik dostumuz, kış gelip okullar açılınca maalesef komşunun bahçesini, sokağı veya barınağı boyluyor. Çocuğumuz sorumluluk duygusunu yitiriyor. Terk etmeyi öğreniyor, eksik bir birey olarak büyüyor.

Evet şimdi ne olacak?, minikler ölecek biz seyir mi edeceğiz diyen hayvan korumacılar, hayvan severler, kalbinde sevgi taşıyan insanoğlu güçlerimizi birleştirip bu yanılgıya bir duvar gibi karşı durma sırası bizde. Unutmayın itlaf çözüm değildir.

Gelin beraber dimdik duralım. Hayvan dostlarımız için bir şey yapmak isteyen herkese kapılarımız sonuna kadar açık.

Tolga ÖZTORUN
Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı
Gönüllü Muhabiri

27 Mart 07