BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 10:34

Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı 23 Nisan Çocuk Şenliklerinde

Ulu önder Atatürk'ün öncelikle çocuklara sonra biz büyümüş çocuklara armağan ettiği Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı bu sene Yedikule Hayvan Barınağı sakinleri olarak şenlikler ile kutladık.

22 ve 23 Nisan tarihlerinde İstanbul Park Orman'da düzenlenen ' Çocuk Şenliği' etklinliklerinde değerli dostumuz Tolga Abi kendi anaokulu standında barınağımızı tanıtmamız için bize standını açtı. Tolga Abi Anaokulu'nun etkiliğe katılan tüm öğretmenleri ve okul müdüresi Müge Hanım bizleri sevgi ile karşıladı.

Barınağımızın 5 minik sakini ile yollara düştük. Tekerlekli sandalyeye mahkum melek kızımız Nazlı , Kaynar su ile yakılmış Kelebek kızımız , Milli felaketimiz Havuç , Jale Annesinin biricik tontonu Karam ve henüz hayatının baharındaki 1,5 aylık minik Çılgın bu sene 23 Nisan şanslılarıydı. Karam ve Nazlı ortalıkta tekerlekli sandalyeleri ile koştururken gerçektende çok ilgi gördüler. Bizim minikler ile fotoğraf çektirmek için sıra bile oldular. Yedikule Hayvan Barınağı broşürlerimizi dağıttık. Standımız ile ilgilenenlere çalışmalarımızdan bahsettik dolu dolu bir 23 Nisan kutlaması yaşadık.

Bu şenlik sayesinde yaptığım bir diğer gözlemde yetişkinler ve çocuklar arasındaki köpek sevgisinin akılalmaz boyut farklılığıydı. Malesef ki bir çok çocuk anne babalarını çeke çeke bizim standımıza getiriyorlar , köpekleri sevmek , dokunmak ve bir iletişim kurmak istiyor ancak bazı anne babalar durmadan çocuklarını " elleme " - " ısırır " - " pis " diye ikna etmeye çalışıyordu.

Oysaki bizim sevgi delisi 5 köpeğimiz asla ısırmaz ve asla pis değiller. Siz bir köşeye oturduğunuzda Nazlı hemen başını dizinize dayayıp güzel gözleri ile " sev beni " diye size bakıyor. Bu farkı bir kez onlara dokunduğunuzda hemen hissediyorsunuz...

Onlara yardım edebilmek , herhangi bir ihtiyaçlarında yanlarında olmak ve başlarını okşamak o kadar güzel bir duygu ki bu duyguyu hiç bir şeye değişmem. Oysaki ailelerin çocuklarını yetiştiriken hayvan sevgisi , sorumluluk duygusu aşılamaları gerekirken bir çok minik dostumuzun ağzından aynı cümleler dökülüyordu

" Anne ısırmaz bak dokun bir kez ... "

Anneler - Babalar bu Dünya'yı birlikte paylaştığımız ve bu Dünya'nın nimetlerinden bizler kadar yararlanmaya hakkı olan muthaç hayvanları sevmekten ve gelecek nesiller olan çocuklarımızı onlar ile ilişki kurmasından kormayınız. Önce bizler seveceğiz ki çocuklarımız korkulacak birşey olmadığını görsün ki onları canice katletmesinler , ölüme terketmesinler.

Sevgili yetişkinler sizden bir kez daha rica ediyoruz , lütfen çocuklarınızın hayvanlar ile iletişim kurmalarını destekleyin. Bu sayede sevgi ve sorumluluk duyguları daha da gelişecektir. Bir sürü abuk subukluğun yaşandığı Dünya'mızda en çok ihtiyaç duyguğumuz şey sadece SEVGI.

23 Nisan Çocuk Şenliği bünyesinde Yedikule Hayvan Barınağı sakinlerine ilgi gösteren herkese özellikle de Tolga Abi ve tüm ekibine gönülden teşekkürlerimizi bir borç biliriz.

Nice 23 Nisanlara....

Tolga ÖZTORUN
YKHB Gönüllüsü

24.04.2006

Bu köşeye yazılarınızı göndermek için meralolcay@mynet.com