BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
30 HAZİRAN 2010 / 06:04

pitbullar hakkında

Her şeyden önce pitbull cinsi de normal köpek türüdür… her hayvan gibi tepkileri, korkuları, ürkeklikleri, sevgi dolu yürekleri, heyecanları ve dostluklarıyla… Ancak eğer siz, dünyanın en yumuşak başlı köpekleri olan golden leri bile vahşileştirmek isterseniz, bunu başarabilirsiniz. Hem de çok kolaylıkla… onu sürekli korkutur, saldırmayı öğretir, ona vahşi bir yapı kazandırırsanız, onu tıpkı bir silah gibi karşı tarafa doğrultur ve onu zarar verecek bir araç gibi kullanırsanız, elbette ki o sizin direktiflerinizi yapacaktır. Çünkü siz onun efendisisiniz, siz onun dünyada her şeyden çok sevdiği, saydığı, güvendiği sahibisiniz…  ve pitbull’un diğer köpeklerden tek ciddi farkı olan güçlü çene teşekkülatı, güçlü dişleri nedeniyle onu vahşi bir yaratık haline getirirseniz, o sizi dinleyecek ve sizin emirlerinizi yerine getirecektir. 
Aslında pitbull ları ne yazık ki dövüşlerde kullanıyorlar. Bu yüzden sürekli döverek, eziyet ederek, karanlık odada aç ve susuz bırakıp, türlü psikolojik baskılarla mümkün olduğunca saldırganlaştırmaya çalışıyorlar. Oysa benim tanıdığım birkaç pitbull var ki, inanılmaz sevecen, sıcak ve insancıldır… ama onu yetiştiren sahipleri de öyle sevgi dolu sıcak ve iyi insanlardır.
Bana göre bu olayda, pitbull ları değil, onu vahşileştirerek çeşitli amaçlarda kullanan sahiplerini cezalandırmak gerekir. Yine hayvanı sahibinden ayırıp, her iki tarafta da ciddi bir  travma yaratmak yerine, sahiplerini eğitmek, onlara hayvanlara nasıl davranmak gerektiğini öğretmek önemlidir. Birkaç kötü niyetli insanın elinde vahşileşmiş, psikolojisi bozulmuş zavallı, şanssız pitbull yüzünden türün bütün örneklerini yok etmeye çalışmak, dünyanın en büyük acımasızlığı. Ben bu vahşileşmiş olanların dahi, bir psikolojik tedavi ve eğitimden sonra normale döneceklerine inanıyor ve bu haksızlığa dur demek gereğini duyuyorum.
Feyza Algan ( Güzin abla)