BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
12 HAZİRAN 2008 / 08:20

Veterinerlik yapmak yerine ,Elma Armut Satın!

Veterinerlik Yapmak Yerine, Elma Armut Satın! 
 

Sevgili hayvan severler, 

Bir önceki yazımı okuyanlar hatırlayacaklardır. Köpeğimden özür dilemiştim. Çünkü az kalsın istemeden onun sakatlanmasına sebep olacaktım. Ancak ne var ki Türkiye'de çok değerli veteriner hekimlerimiz var. Onlar sayesinde en çok sevdiğimiz varlıklarımız, köpekler ve kedilerimizin daha kaliteli yaşam sürmelerini yardımcı olabiliyoruz. 


Köpeğim Zeyna'nın başına gelen istemeyen kaza neticesinde daimi veterinerimiz Bebek'te bulunan Vet Station'ın, işlerini çok severek yapan ve gelecek vaat eden değerli genç veteriner hekimleri Remziye ve Dilek Hanım Zeyna ile özel olarak ilgilenmişlerdi. Ancak Zeyna'nın geçirmek zorunda olduğu ameliyatı kendileri gerçekleştiremeyecekleri için beni mezun oldukları üniversitenin hocalarına yönlendirmişlerdi. Bunu çok iyi niyetli ve hocalarına sonsuz bir güven duygusu içinde yapmışlardı.  


Bende onların tavsiyeleri üzerine Zeyna'yı hiç vakit kaybetmeden onların yönlendirdikleri veteriner hekime götürdüm. Zeyna için gerekli olan çekilen iki adet bacak film için benden 175.oo YTL isteyen Veteriner hekim, Zeyna'nın operasyonu içinse akıl almaz ve benzer semtlerde bulunan veteriner hekimlerin istediği rakamın iki katından fazlası bir rakam isteyince oradan hemen uzaklaşmak istedim. Aslında daha önce başıma böyle bir olay gelmediği için, fiyatlardan haberdar değildim. Ne var ki bahsettiğim veteriner hekimin vücut dili kendini ele vermişti. Yani o da istediği rakamların astronomik ve normalin çok üzerinde olduğunun farkındaydı sanırım. Bunu açıkça söylemese de bir psikoterapist olarak onun vücut dilinden bunu anlamak zor değildi benim için. Bu nedenle o semt ve daha yüksek fiyatta olacağına kanaat getirdiğim farklı semtlerdeki veterinerlik kliniklerine filmleri götürüp sordum. ‘Eğer bu iki adet film sizin kliniğinde çekilmiş olsaydı, kaç para isterdiniz?' Diye. Aldığım cevaplar beni o kadar şaşırttı ki ‘kazıkçı' veteriner hekim ile ilgili başıma gelen bu tatsız olayı ders olsun diye yazmak ve sizlerle paylaşmak istedim. Kliniklerden bir tanesi Benden iki adet bacak filmi için 175.oo YTL isteyen veteriner hekimin çektiği iki adet filme yakın semtlerdeki farklı klinikler, 50.oo YTL, diğeri 60 YTL, bir diğeri ise 30 YTL istemişlerdi. 


Bu arada Zeyna'nın bacağına takılacak ve iki ay sonra çıkarılacak platin için malzemeden bile kar etmeyi amaçlayan veteriner hekim platin fiyatı içinde astronomik rakam istemişti. Yani ameliyatı o yapmış olsaydı bir kazıkta platinden atacaktı. 


Tam bir hayvan sever olan bir anlamda öksüz hayvanların annesi değerli dostum Semra Bicioğlu sayesinde tanıştığım bir veteriner dostumuz aracılığıyla, Veteriner hekim Prof. Erdem Acar ile tanıştım. Erdem Hoca ve eşi Meral Hanım Zeyna'nın ameliyatını büyük bir şefkat ve titizlikle yaptılar. Aklımda hiçbir soru işareti kalmadan. Kazıklanmadan ve güvenle Erdem Hoca'nın kliniğinden çıkarken, iyi ki varsınız Erdem Bey ve Meral Hanım dedim kendi kendime.  


Amacım insanların kazançlarına engel olmak ya da birilerini karalamak değil. Bu nedenle Dilek ve Remziye Hanım'ın beni yönlendirdikleri hocalarının adını vermiyorum. Ancak bu olayı sizlerle paylaşmak zorundaydım. Bu veteriner hocaya beni ilk yönlendirdiklerinde Dilek Hanım, ‘Hocamız o kadar idealist ki üniversiteden bile istifa etti' demişti. Sanırım daha kısa yoldan fazla para kazanmak için istifa etmiş hocanız Dilek Hanım.  


Bazı meslekler vardır ki, o mesleklerde maneviyat biraz ağır basmalıdır. Tıpkı veterinerlik, psikoterapistlik, doktorluk gibi! Çünkü şefkat ve güven olamadan yapılmaz bu meslekler.


Bu meslekler daha fazla özveri ister. İnsanların duygusal boşluklarından çok yararlanacağınız mesleklerdir bunlar. Eğer amaç sadece para kazanmak ya da birileriniz kazıklamaksa bazı veteriner hekimler elma, armut satmalılar. Hiç olmazsa sattıkları meyveler çürük çıktığında insanlar o kadar üzülmez.  


Olmadı ........Bey! Sizden yaşça çok küçük olan meslektaşlarınız ve öğrencilerinizi mahcup ettiniz. Hiç yakışmadı. Amacım söz dalaşı yaratmak değil. Hayvan hakları konusunda ve hayvan severler konusunda şaibe içerisinde olan ülkemizde birde böyle fırsatçı ve kazıkçı veterinerlerin gerçek hayvan severleri hayvanlardan soğutmaya hakkı yok. İşte bu kazıkçı veteriner hekimlere en büyük tavsiyem günün birinde azınlıkta olan gerçek hayvan severleri eğer hayvanlardan soğutmaya kalkarsanız bunun zararını ilk önce sizler görür ve Yardımcı Doçent bile olsanız işsiz kalırsınız. Biraz insaf! Kimse ağaçtan para toplamıyor.  


Bilgisi konusunda hiçbir şüphe duymadığım ve adını vermediğim bu veteriner hekim umarım fiyat listesini bir kez daha gözden geçirir.  Bu olay sayesinde öğrendiğim şaşırtıcı bir nokta da veterinerler odasının belirlediği fiyat listesinin daha altında fiyat verilirse o veterinerleri odaya şikâyet edebiliyormuşsunuz. Bunun adı ticaretmiş her veteriner istediği astronomik rakamı hayvan sahiplerinden talep edebiliyormuş. O zaman bununda bir bedeli var. Adınız Kazıkçı'ya çıkar! 
 

Bir kez daha birçok üniversite hocasına ve deneyimli veteriner hekim'e örnek olacak düzeyde, işlerini son derece etik kurallar çerçevesinde yaptıklarına inandığım Dilek ve Remziye Hanım, iyiki varsınız.  


iyi ki varsınız Prof. Erdem Acar ve Veteriner Hekim Meral Acar. 


Binlerce teşekkürler! 


Cağatay C.Öztürk


  Psikoterapist


oztuc@aol.com