BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 EYLÜL 2008 / 16:03

Köpekleri Kıskanıyorum!

Geçtiğimiz gün 4 günlük kısa bir seyahat için New York'a gittim. Her zaman olduğu gibi New York gibi dünyanın en karmaşık ve kalabalık şehirlerinden birinin en önemli caddelerindeki eşsiz alışveriş merkezlerinde ve büyük otellerinde çok önemli bir nokta dikkatimi çekti. Köpeklerin sahip olduğu özgürlük!

 İşin açıkçası kendimi Türkiye'deki  bazı insanların yerine koyunca oradaki köpekleri ve onların özgürlüklerini kıskandım açıkçası. Amacım kimseye veya bir kuruma hakaret değil. Özellikle güzelliklerle dolu ülkemiz Türkiye'yi kötülemek amacında hiç değilim. Ancak birçoğunuz benim yerimde olsaydınız aynı duyguları hissederdiniz sanırım. Köpekler New York'ta gerçekten çok özgür. Neredeyse her mağazaya girebiliyorlar. Birçok yerde onların sosyal yaşamda yer almaları için ilginç tabelalarla karşılaşıyorsunuz. Kısacası köpekleri hayatın bir parçası olarak görüyor ve bunun içinse ne gerekiyorsa yapıyorlar New York halkı. Belki birçok kişinin karşı olduğu Amerika, ya da emperyalist düzen ne yazık ki bu görüntüler sayesinde övgüleri hak ediyor. Hal böyle olunca da New York'taki o eşsiz özgürlük heykeli de daha bir anlam kazanıyor. Sonra düşünüyorum Amerika'da köpeklere verilen özgürlükler bizim ülkemizdeki köpeklere verilemez mi. Köpeklere verilmesi gereken özgürlükler bir yana bazen her canlıya ait yaşam hakkı bile ne yazık ki kedi ve köpeklerin elinden alınıyor neredeyse. Gün geçmiyor ki sokakta, yol kenarlarında bir köpek ölüsüne veya kedi leşine rastlamayalım.

 Belediye seçimleri yaklaşıyor diye göz boyamak için yol yaparak adeta birbirleriyle yarışan belediyeler, nerede diye sormak istiyorum. Lüks makam araçlarında oy aldıkları mahallelerden, sokaklardan geçerken benim ve birçok kişinin gördüğü kedi-köpek leşlerini görmüyorlar mı? Görüyorlarsa bir şey yapmak akıllarına gelmiyor mu? Üzücü gerçekten çok üzücü!

Hayvan sevgisi çocuk yaşta verilmeli diye düşünüyorum. Kimi zaman çocuklarında hayvanlara zulmettiklerini görüyorum. Adeta işkence ediyorlar birçok sokak kedisine ve köpeğine. Aileleri bu çocuklara hayvan sevgisini hiç vermiyorlar mı? Hayvan sevgisi ve bu konudaki bilinç çocuklara okullarda da anlatılmalı.Hatta okullarda ders olarak okutulmalı diye düşünüyorum.

İnsanların özgürlükleri ve özgürlük alanlarının bile ciddi endişelere maruz kaldığı güzel Türkiye'mizde hayvanların özgürlükleriyle ilgili böyle bir istekte bulunmakla acaba çok fazla bir şey mi istemiş oluyorum? Buna siz karar verin.

Hepinize mutlu yarınlar ve hayvan sevgisinin daim olduğu güzel bir toplum diliyorum. Allah kedileri, köpekleri ve tüm hayvanları başımızdan eksik etmesin.

Saygılarımla,

Çağatay C. Öztürk

Uzman Psikoterapist

oztuc@aol.com

http://www.cagatayozturk.net/