BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
19 MAYIS 2008 / 13:48

Köpek ve Kedi Terapisi

Bu sitede yazmama sebep olan sadece içimdeki hayvan sevgisi değil şüphesiz. Ayrıca bir psikoterapist olarak hayvan sevgisinin sayısız yararlarını da sizlerle paylaşmak istiyorum.

Bu web sitesinden sevgili dostum Leman Sam sayesinde haberim oldu. Buradan Leman Sam'a bir kez daha teşekkürler. O olmasaydı belki de ben Clara'ya kavuşamayacaktım. Clara benim Yedikule barınağından evlat edindiğim Miniature Pinscher cinsi çok minik ve iyi huylu bir köpek.

Londra'da staj yaptığım bir hastanede Amerikalı bir meslektaşımın aceleci koşuşturmacası dikkatimi çekiyor. Bernard neden bu kadar acele ediyorsun? Bir yere mi yetişmen gerekiyor? Diye soruyorum. Bana verdiği cevap karşısında hem çok şaşırıyor hem de seviniyorum. Kanser hastası olan Bayan Atkinson'a köpeğimi götürmem gerek. Bugün günlerden Salı diyor Bernard.

Hayrola bir yere gideceksin de köpeğini bakması için ona mı bırakacaksın? diye sorduğumda; hayır kanser hastası olduğu için haftanın belli günlerinde bayan Atkinson köpeğim Dolly ile zaman geçiriyor. Amerika'nın birçok yerinde bu İngiltere'den daha yaygın yani kanser hastaları veya bağışıklık sistemini çökerten birçok riskli hastalıklarda kediler ve köpekler ile ruhsal tedavi yapılıyor. Amerika'da bunun için özellikle kiralanan hayvanlar var diyor Bernard. Henüz hastanede yeni staj yaptığım dönemler. Bu nedenle şaşırıyorum. Oysaki zamanla kedi ve köpek terapisi diye bir kavram ile karşılaşıyorum. Hem üniversitedeki eğitim süresince hem de çalışma hayatım boyunca defalarca kez kedi ve köpek terapileri ile ilgili seminerlere katılıyorum ve birçok kişiye bu konuyla ilgili tavsiyelerde bulunuyorum.

Kedi ve köpeklerin pozitif enerjileri ve onların tüylerindeki yayılan enerji dalgaları sayesinde kişideki negatif enerji akımı farklı bir yöne transfer oluyor. Bu sayede de kişi birçok endişeden, panik halinden kurtuluyor hatta kendini halsiz ve fiziksel olarak güçsüz hissetmiyor.

Biz psikoterapistler riskli hastalıklara (Kanser, HIV - AIDS gibi..) karşı yaşam mücadelesi veren birçok kişiye ruhsal anlamda kendilerini iyi hissetmeleri ve onların fiziksel olarak olumlu enerji akımından faydalanmaları için kedi ve köpek sahibi olmalarını öneriyoruz. Yalnızca onlara mı? Elbette ki hayır!

Depresyon eşiğinde olanlara, sevdikleri kişileri kaybedenlere, çocuk sahibi olamayanlara, ergenlik döneminde olup bunalım geçiren gençlere, yaşları küçük olup sorumluluk almakta zorlanan çocuklara ve daha birçok durumda kedi - köpek sahibi olmalarını öneriyoruz.

Aslında kedisiz ya da köpeksiz bir ev düşünemiyorum ama kedi - köpek sahibi olmadan önce dikkat etmeniz gereken en önemli nokta onların yaşam sürelerini göz ardı etmemek. Yani yaklaşık 10 ile 15 yıllık bir sorumluluk için yaşam şartlarınız uygunsa kedi - köpek sahibi olmanız için kanser ya da HIV virüsüne sahip olmanız gerekmiyor. Belki yaşama onların gözünden bakmayı ancak onlara yakın olarak başarabilirsiniz.

Çağatay Öztürk
www.cagatayozturk.net