BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
30 HAZİRAN 2010 / 06:08

ısırana mı ısırtana mı ceza?

Isırana mı Isırtana mı Ceza?


Pitbulları değil, pitbull dövüşcülerini toplayınTürkiye’ye kesin dönüş yapalı neredeyse üç yıl oldu. Gerek Türkiye’de gerekse uzun yıllar yaşadığım Londra’da birbirinden farklı birçok köpek besleme şansına sahip oldum. Halen üç tane dünyalar güzeli köpeğim var. Bunlardan ikisi Pinscher cinsi olan köpeklerim Zeyna ve Clara diğeri ise İrlanda Seteri cinsi köpeğim Roxy.

Bugüne kadar önyargılardan hep uzak yaşamaya çalıştım. Bir psikoterapist olarak mesleğim gereği önyargılardan uzak bir tutum sergilemek adeta bir yaşam prensibidir benim için. Ancak ne varki uzun yıllar sonra doğup büyüdüğüm ülkem olan Türkiye’ye döndüğümde birçok şeyin değişmiş olduğunu görmeme rağmen, değişmeyen tek şeyin ‘önyargılarımız’ olduğunu gördüm. Önyargılar insanlar arası uçurumları ve mesafeleri fazlalaştıran amansız bir hastalık gibidir. Gerçeklerden de, yeni yaşamsal deneyimlerden de mahrum bırakır insanı. Ülkemizde son günlerdeki cehalete ve yaşadığımız yüzyıla yakışmayan tutuma artık birilerinin ‘dur’ demesi gerekiyor. O da ‘Pitbull’ cehaleti. Pitbull’lar son günlerde ne yazık ki ülkemizde yine toplumumuzdaki iflah olmaz cehaletin kurbanı olmuş durumdalar. Üstelik devletin yetkin kurum ve yönetim organlarının da bu cehalete ön ayak olması daha da hazin ve içler acısı..

Birçok köpek cinsiyle ilgili söylenen önyargılı ‘kişilik tespitlerine’ pek inanmıyorum. Çünkü 3 oda bir salon bir apartman dairesinde, 2 Dalmaçyalı, bir Poodle, iki Chihuahua (Şivava) cinsi köpek bakmış, beslemiş birisi olarak aslında bu tür analizlere inanmamam hiçte şaşılacak bir durum değil. Ama birçok kişi köpek türleri için ahkam kesmekten geri kalmıyor. Yok Pinscher çok havlar, Pitbull herkese saldırır ve ısırır, gibi bir takım ruhsal analizler yıllardır birbirinden farklı köpek türlerini beslemiş bir hayvansever olarak bana pek inandırıcı gelmiyor.

Köpeklerin fiziksel özellikleri ve farklılıkları hakkındaki analizlerin elbetteki yaşam koşullarının sağlıklı bir biçimde belirlenmesi açısından çok önemli. Ne varki aynı şeyi ruhsal analizleri için söyleyemeyeceğim. Zira hayvanların sahiplerinden ve yaşam şartlarından çok etkilendiklerine defalarca kez tanıklık ettim. Bu nedenle, devletin yetkili kurumları Pitbulları toplamak yerine, pitbull’ları dövüştürenleri toplasa ve cezalandırsa daha mantıklı ve hayırlı bir iş yapmış olmazlar mı?

Unutmayalım at sahibine göre kişner, köpekte adamına göre ısırır. Acaba ödetilmesi gereken bir bedel varsa bu bedeli, insanları ısıran Pitbullara mı, yoksa kendilerini ısırtan insanlara mı ödetmek gerekiyor? Kısacası ısırana mı ceza, yoksa ısırtana mı? Nasıl ki bir insane suçlu doğmuyorsa, bir köpekte birilerini ısırma psikolojisiyle doğmaz diye düşünüyorum. Nasıl ki bir insanı yaşam koşulları suçlu yapıyor, unutmayalım ki bir köpeği de içinde bulunduğu koşullar ısırgan ve saldırgan yapar. Köpekleri toplayarak nesillerini yok etmek yerine, hem insanlarımızı, hem de mahsum köpekleri eğitirsek herkes için daha kalıcı ve akılcı bir çözüm olmaz mı?

 

Çağatay C. Öztürk

   Psikoterapist