BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
21 EKİM 2008 / 07:44

Çocuğumu takas etmek istiyorum

ÇOCUĞUMU TAKAS ETMEK İSTİYORUM? İLGİLENEN VAR MI?

(Sakın delirdiğimi düşünmeyin! Aksi takdirde Türkiye'de çok hayvan sahibi tımarhaneye kapatılmak zorunda kalır)


Çocukluğumdan bu yana dek hep İrlanda Seteri cinsi bir köpeğim olsun istemişimdir. Geçtiğimiz gün, sanal ortamda birbirinden faklı web sitelerine şöyle bir bakayım dedim, acaba İrlanda Seteri yuva arayan bir köpek var mı diye. Ancak gördüğüm ilanlar beni çok şaşırttı ve üzdü doğrusu. Kendi kendime düşündüm; O köpekler insan olsalardı acaba sahipleri kadar acımasız olurlar mıydı? Diye. Birbirinden farklı web sitelerindeki ilanlardan bir kaçını sizlerle paylaşmak istiyorum. Örneğin, ‘2,5 yaşındaki Dogo Arjantin cinsi köpeğimi Terrier cinsi bir köpekle takas yapmak istiyorum'. Diğer bir ilanda ise ‘İngiliz Cocker cinsi 6 aylık köpeğimi, yavru Alman Kurdu ile değiştirmek istiyorum'.Bu ilanlar gibi bir çok ilana rastlamak mümkün sanal ortamda. Şimdi burdan sormak istiyorum. Siz çocuğunuz doğduktan göz rengini beğenmediniz ya da davranış biçimi sizi rahatsız ediyor diye sanal ortamda ya da gazetede ilanı aracılığı ile onu bir başka çocukla değiştirirmiydiniz? Gerçekten üzücü. Üzücü olduğu kadar da düşündürücü!


Köpekler ya da evcil hayvanlar birer eşya değildir. Onların ruhu vardır. Ayrıca biz insanların belkide anlamakta çok zorlandığı çok özel bir de kalpleri. Mesela, hayvanlar ile insanlar arasındaki karşılıksız sevgiden çok sık söz edilir. Köşe yazılarında, kitaplarda, TV programlarında ve birçok yerde. Ancak bu karşılıksız sevgi sanıyorum hayvanların insanlara duyduğu sevgi için geçerli. Biz insanlar hayvanları, onların bizleri sevdiği kadar karşılıksız sevemiyoruz açıkçası. Bir köpek sahibini mutlu etmek için nerdeyse aç bile kalmayı göze alıyor. Oysaki insanlar kedi ya da köpeklerini onlar ile ilgili hoşlanmadıkları bir durumda onları sonsuza kadar terk edip ya da bir başka hayvan ile takas etmeyi göze alabiliyorlar. Üzülüyorum. Ama kedi ve köpeklerini bir başkasıyla takas edenlere değil o takas edilen hayvanlara.


Eğer bir hayvanın sorumluluğunu alamayacak ve onlara bakamayacaksanız lütfen onlara baştan talip olmayın. Onların kalbini kırmayın. Onları terk edecekseniz baştan elinizi uzatmayın. Untmayın sizlerin onlara sahip olma özgürlüğünüz olabilir ancak eğer günün birinde onları terk edecekseniz bu özgürlük baştan kısıtlanıyor. Bunun bilincinde olun. Yaşam tarzınız ve hayat şartlarınıza uygun evcil hayvanlar, köpekler seçin. Bunun ile ilgili gerek sanal ortamda, gerekse kitapçılarda bilgi alabileceğiniz öyle çok kaynak varki. En kötü ihtimalle size yakın bir veteriner hekime danışırsanız hangi cins bir köpek sahibi olabileceğinize, onları daha sonra başka bir köpekle takas yapmak gibi anlamsız ve ayıplanması gereken bir durum ile karşı karşıya kalmazsınız.


Sonra o takas yapmak isteyen kişiye demezler mi; Sizdaha elinizdeki köpeğe bakamıyorsunuz yeni bir köpeğe nasıl bakacaksınız diye? Galiba insanlar kendi cennet ve cehennemlerini kendilerini yaratıyorlar. Hemde öteki dünyaya gitmelerine gerek kalmadan! Hepinize etrafınızda güzel hayvanların olduğu cennet gibi bir yaşam diliyorum.


Çağatay Öztürk

Psikoterapist


oztuc@aol.com