BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
20 OCAK 2010 / 13:45

kanişlerin dedesi melek oldu


10 sene önce barınağımıza getirilen ismini dede koyduğumuz kangal bugün melek oldu.

Yaşlı artık işe yaramıyor diye sahibi tarafından  sokağa atılmış ekiplerimizce  barınağa getirilmişti..
Kocaman cüsseye sahip olduğu için hiç bir koğuş onu kabul etmemiş sadece küçük ırk köpeklerin olduğu kaniş bölümü onu  dede olarak kabul etmişti..

Bir de sevgilisi vardı , daha doğrusu tüm kanişler tarafından seviliyordu ama içlerinden zilli daha özeldi onun için.
 Gözlerindeki rahatsızlıkdan dolayı oluşan çapakları  bizim temizlememize  bile gerek kalmadan minişler yalayarak temizliyordu...Yaşam süresi yaklaşık 15-18 sene olmasına rağmen dede 22 yaşına kadar yaşadı rekor kırdı..Bu rekoru kırmasında bizim çıtır kanişlerin payı çok fazla yani gençler DEDE ye yaşam arzusu verdi..
Dede bu sene daha da güçden düştü elimizle yemek yedirmeye başlamıştık battaniyenin üstünde yatıyor yanında da müritleri ona eşlik ediyordu .Hiç kimse ile anlaşamayan hırçın köpek tarkan onun sağ kolu idi ne hikmetse dede ile anlaşmıştı.

Dün koğuşları kontrol etmek için gittiğimde battaniyenin üstünde dede , tarkan hemen dibinde yatıyordu, fotograf da ki zilli kızımız yani dedenin sevgilisi de tam karşılarında onlara bakıyordu .

Sanırım hissetmişlerdi dedenin ağırlaştığını, tarkan dedeyi o kadar sahiplenmiştiki diğer köpeklerin  odaya girmesine izin vermiyor sadece zilli ye izin veriyordu..Hayvanların dünyasındaki sadakat ,sevgi bambaşka .Tarkan Dedenin  artık son günlerinde olduğunu hissetmiş  rahat melek olsun diye kimseyi yaklaştırmıyordu.
Sabah geldiğimde barınağa Ayten anne Dedemiz melek oldu başımız sağolsun dedi.. 10 senedir rahat yaşaması için elimizden geleni yaptık içimiz rahat .

Belki sahibi sokağa atmasaydı evinde bu kadar uzun yaşamayacaktı.Köpeklerdeki sürü psikolojisi ve paylaşmak daha uzun süre yaşamalarına sebebeiyet veriyor.

Yedikule Darülacezesi bir yaşlısını daha kaybetti üzgünüz...