BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
06 MAYIS 2009 / 18:24

barış için müzik grubuBarış için müzik grubu öğrencileri trt çocuk kanalı ile birlikte barınağımızı ziyaret ettiler.
Organizasyonu yapılmasına önderlik eden aytekin gönüllümüz çocuğumuza   öğretmenlerine, proje koordinatörü mehmet beye çok teşekkür ediyoruz..
Barınağa akordion çalarak giren çocuklar köpeklerimize müzük ziyafeti çektiler.Çocuklar  ilk önceleri , havlama seslerinden ürktüler sonra da ayrılmak istemediler..Köpek korkusunu barınağımızda yenen 4 -5 öğrenci bile oldu..                                                                                    

resim-5130.jpg

Barış için müzik grubu öğrencileri trt çocuk kanalı ile birlikte barınağımızı ziyaret ettiler. Hem Barış müzisyeni olan, hemde Yedikule Hayvan Barınağı olan minik gönüllümüz Aytekin'in sayesinde tanıştığımız bu koca yürekli minik çocuklar öyle büyük bir iş başarıyorlar ki...


Gönüllümüz minik Aytekin her hafta düzenli olarak barınağımıza geliyor ve hem köpeklerimiz için hem de biz gönüllüler için müzik ziyafeti yapıyor.


Barış İçin Müzik çalışması iki yıldır devam ediyor. Çalışmanın temel amacı mümkün olduğu kadar fazla çocuğa karşılıksız müzik eğitimi olanağı sağlamak ve barışın sesini müzikle duyurmak.


İlk uygulamanın başladığı Edirnekapı Ulubatlı Hasan İlköğretim Okulu'nda haftada beş gün, ders saatleri dışında yaşları 6-14 arasında değişen 60 kadar çocuğa solfej ve akordeon dersleri veriliyor. Şimdilik üç öğretmenin gerçekleştirdiği eğitim, yarıyıl ve yaz tatillerinde de devam ediyor.


Giderleri Mimar Mehmet Selim Baki'nin kişisel olanaklarıyla karşılanan çalışmalar yakında kurumsal bir kimliğe ve kuruma ait bir binaya kavuşacak.


Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin de imzalayarak taraf olduğu BM Çocuk Hakları Sözleşmesinin "çocukların kültürel ve sanatsal yaşama tam olarak katılma hakları ile bu konuda uygun ve eşit fırsatlar yaratılmasının teşviki" ve "çocukların barış, hoşgörü, cinsler arasında eşitlik duygularıyla, etnik, ulusal veya dini ayrımcılıktan uzak, dostluk ruhuyla yaşam sorumluluğu almaya hazırlanmaları " ile ilgili maddeler, BARIŞ İÇİN MÜZİK Çalışmasının hedefleriyle örtüşüyor.


Müziğin çocuklarda yarattığı değişim bu çalışmada yer alan herkesi heyecanlandırıyor, umutlandırıyor. BARIŞ MÜZİSYENLERİ'nin sayısını arttırmak ve yeni okullarda çalışmalara başlamak için cesaretlendiriyor.