BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 21:31

Pazaritler ve Uyuz

 • insanlara uyuz bulaşırmı

  Kedilerden insanlara uyuz bulaşabilir. Ancak tedavi edilmese bile 3 hafta içerisinden kendiliğinden geçer ilerlemez

 • Yaklaşık bir yaşında köpeğimiz var onu yalova mezbahasından barınaktan aldık 4-5 aydır bizimle bahçelievimiz olduğu için bağlı tutmuyoruz birşekilde bahçeden çıkıp köydeki diğer köpeklerle geziyor bir haftadır kol ve bacakaltlarında kızartılar var çok koyu pembe rekli açık yara yok kaşınmaya başlamıştı pire ve kene için tüp şeklinde ilaç aldık sırt bölgesine söylendiği gibi uyguladık kaşıntısı çok fazla kalmadı ama sağ ayapının iiç kısmında çok küçük birbölgede yara fark ettim acaba uyuz olabilirmi kol altındaki bölgedeki kızarıklığın olduğu bölgede kıl çok az

  Köpeğinizde dış parazitlere karşı alerji şekillenmiş olabilir. Tekrar bir dış parazit ilacı uygulayın. Pek çok dış parazit iç parazitlerinde arakonağı olduğundan bir iç parazit tedavisi de yapılması gerekir

 • Uyuz nedemektir, insana bulaşma riski ne kadardır, tedavisi kolay mıdır ?

  Akar olarak isimlendirilen genelde çıplak gözle seçilemeyen küçük böceklerden kaynaklanan hastalıklar uyuz olarak isimlendirilir. Bu akarlar hayat sikluslarının bir bölümünde deri içinde yaşarlar ve şiddetli deri lezyonlarına neden olurlar. Akarların bazı türleri kedi ve köpeklerin derisinde normalde bulunup bir belirti oluşturmazlar. Örneğin Demodeks uyuzunun normalde deride bulunup immun yetmezlik halinde hastalık oluşturduğu düşünülmektedir. Uyuz hastalığının bazı türleri zoonoz olup insanlara bulaşabilmektedir. Hayvanlardaki belirtiler uyuzun türü, hastanın yaşına, etken yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

  Genel belirtiler şunlardır:
  Akarlar genelde az kıllı bölgeleri tercih ederler. Bu nedenle kedilerde başlangıç lezyonu kulak ıçlarından başlar ve daha sonra tüm yüze ve vücuda yayılır. Köpeklerde lezyonlar genellikle kulaklarda, dirseklerde karın altında ve koltuk altlarında oluşur. Şiddetli olaylarda tüm vücuda yayılır. Deri kalınlaşır ve gri sarı kabuklarla örtülür. Hastada şiddetli kaşıntı olur.

  İnsanlardaki belirtiler:
  Enfekte hayvanlarla tekrarlayan temas olmadığı sürece insanlarda sınırlı kalan, kollar ve vücutta kırmızı yuvarlak kabartılarla karakterizedir. Lezyonlar kaşıntılıdır. Hasta ile devamlı temas olmadıkça kendiliğinden iyileşir.

  Teşhis:
  Uyuz hastalığı pek çok hastalıkla karışabilmektedir. Teşhis klinik bulgular ve laboratuvar bulgularına göre yapılmaktadır.

  Tedavi:
  Uyuzun tedavisi günümüzde bulunan ilaçlarla kolay şekilde yapılmakta, demodeks uyuzu dışında yüz güldürücü sonuçlar alınmaktadır.

  Uyuz hastalığı Veteriner hekimin seçimine göre banyo, enjeksiyon, damla, sprey , tabletle tedavi edilebilmektedir. Hekim, hastanın durumuna göre tek veya kombine ilaç tedavisi yapabilir.

 • Bende 2 aylık kurt köpeği var aldığımdan beri ishal ve antibiyotik başladık ilk önce iğnesi vuruldu. sonra agızdan vermeye başladık. köpeğimde gençlik hastalığı olduğunu düşündük. iştahı ilk günlerde yoktu iğneden sonra ateşi düştü iştağı açıldı. yemesi güzel ama ishalı devam ediyor ne yapmam gerekiyo köpeğimi kaybetmek istemiyorum.

  Köpeğinizde iç parazitlere bağlı bir ishal olabilir. Köpeğinize hangi parazit iacını vermeniz konusunda veteriner hekiminize danışın

 • Benim 13 yaşında bir terrierim var. Son birkaç haftadır bağırsaklarının olduğu kısımdan belirgin bir şekilde gurultu sesleri geliyor.Sizce neden olabilir?

  köpeğinizde gaz problemi olabilir.Köpeğinizin keyfinde ve iştahında bir azalma yoksa birşey yapmanız gerekmez. Bağırsak seslerinde azalma olmazsa bir veteriner hekime diyet konusunda başvurabilirsiniz

 • Benim 3 aylik golden retrieverim var. ona veteriner kist hapi yutturdu. (drontal plus) sonra ki gun buyuk diskisinda uzun uzun makarna gibi kurtlar vardi. bide susam gibi seyler. Hemen doktora goturduk bakti ve bize bi surup verdi. simdi onu kullaniyoruz. ama ben bize hastalık bulasacak diye çok korkuyorum. Köpeğimle istedigim yakinligi kuramıyorum...

  Köpeğinize en etkili ilaç uygulanmış çekinmenize gerek yok. Etkili bir tedavi için ilaçların tekrarlarını ihmal etmeyin.

 • 2 tane pekingese köpeğim var ve yazlığa gittiğimizde arkada tarla var koyunların otladığı yerler var. Köpeklerime devamlı kene geliyor, tarlaya girmeselerde etrafından sıçrıyor. kendilerien sürebileceğim bir ilaç varsa yaklaşmamaları için tavsiye istiyorum...

  Köpeğinize frontline damla veya sprey kullanırsanız, iyi bir koruma sağlar. Bu ilacı veteriner kliniklerinden temin edebilirsiniz.

 • Öncelikle birinci sorum köpeğim henüz bir aylık köpeğimin cinsi pitbull ve danuva kırması ön patilerinde ve arka ayağında bide burnunda belirgin bir şekilde tüy dökülmesi var acaba bunun sebebi nedir?birde köpeğim tuvalet eğitimi için çokmu küçük?

  Tüy dökülmesi ile birlikte kaşıntı varsa uyuz olabilir. Bahsettiğiniz bölgeler genelde uyuzun yerleştiği bölgelerdir.Yinede emin olabilmek için ayrıntılı muayeneye ihtiyaç var.

 • selamlar ben bi kopek buldum 1 yaslarında teriyer cins ufak bişey ama kopek uyuz olmus kenesi falan yok fazla tuy dokmememiş ne yapmam lazsım uyuz asısının biri yaptırdım 2 tane daha varmıs ne yapabilirim duzelirmi?bana bişey gecer diye korkuyorum gecer mi?

  Uyuz insanlara çok kolay bulaşmaz. Köpek uyuzu insana bulaşşa bile hastalık 2-3 hafta içerisinde genellikle kendiliğinden geçer. Köpeğinizin uyuz derecesini bilemediğim için size veteriner hekiminizin önerdiği programa uymanızı tavsiye ederim

 • Sokak köpeğinin 5 tane yavrularına dışarıda bakıyorum. 2.5 aylık köpekler. Kulak içinde ve gözlerinde keneler gördüm. Arkadaşım çıkarttı bazılarını eli ile ama sağlıklı değilmiş. Ne tavsiye edersiniz?


  Hastalarınızı bir veteriner hekime götürmenizi tavsiye ederim

 • benim bir kangalım var. 5,5 aylık çene bölgesindeki siyah tüylerde dökülme var (tavuğu çok seviyor fazla tavuk yemesi yapar diyorlar doğrumudur?) kaşıntı falan yok ne olabilir ne yapabilirim

  köpeğiniz normal tüy dökümüne girmiştir merak etmeyin. Alerjilerin en önemli belirtisi kaşıntıdır

 • Bende şuan kırma yavru 3 buçuk aylık en fazla var. Ancak üzerinde yıkadıgımız halde çok böcek var. Aşılarını ücretsiz olarak nerde yaptırabilirim. Ayrıca bu böcekler insanlara bulaşırmı mesela bit varsa eyer ...

  Köpeklerin pek çok dış paraziti insanlara bulaşır. Köpeğinizi yıkamakla bunlardan kurtulamazsınız. Köpeğiniz için hangi parazit ilacının uygun olduğuna veteriner hekim karar verecektir. Köpeğiniz için ücretsiz olarak ancak yerli kuduz aşısını yaptırabilirsiniz. Maalesef karma aşılarını ücretsiz yaptırabileceğiniz bir merkez yok.

 • Benim sokakta baktığım bir kedicik var. ilk geldiği zamanlarda bol tüylü tatlı birşeydi. Son günlerde tüyleri baya azaldı ve özellikle kafa bölgesinde garip yaralar çıktı. yakalayıp veterinere de götüremiyorum çok ürkek. Ne yapmalıyım.

  Kedinizi muayene ettirmekten başka çareniz yok. Bir taşıma çantasının içine mama koyarak çantanın içine girmesini sağlayın, yada bir veteriner kliniğine uğrayıp kedinizi sakinleştirebileceğiniz bir ilaç alın.

 • Merhaba bende vet. hekimim. 1 ay önce bir pet şoptan kliniğimize 2 aylık iran kedisi getirdiler. Aşılarına başlamadan önce iç ve dış parazit uygulamasını yapacaktım bir gün sonra ishal şikaetile geldiler. bu arada sadece kontil içirdim, dışkısı yumuşak, şekilsiz ve mukuslu idi laboratuar muayenede yoğun isospora yumurtaları görüldü, coccidiosis teşhisi koydum ve tedaviye başladım triprim antib. uguladım, vitamin takviyesi, ercefuryl içirdim, fayda etmedi, 2-ci hafta flagyl ile devam ettim, düzelir gibi oldu sonra nüks etti, 3-cü hafta helmipar 3 gün içirdim birde kleocin i.m. yaptım , sonuç olumsuz,bu arada iştahı yerinde ama zayıfladı,yarın intra venoz flagyl ugulayacam,daha önce bu tür vakalarla karşılaştım ama hiç biri bu kadar inatçı değildi, kedinin tedavisi için alternatif olarak siz ne önerirsiniz?

  Pekçok normal köpek ve kedilere intestinal koksidia bulunabildiğinden dolayı, bulunan koksidial ookistlerin klinik önemi çoğunlukla şüphelidir. Diyare olan hayvanlarda bile , rastlansal olarak ookistler bulunabilir. Hastanız koksidiosis olsaydı yaptığınız tedaviye yanıt verirdi. Flagyl karaciğer için oldukça toksiktir, kullanmanızı tavsiye etmem. Hastanızda bir enfeksiyona bağlı diyare olsaydı şuana kadar hayatını kaybederdi. Hastanızda ascaridiosis olma ihtimali daha yüksek. Belli aralıklarla iç parazit ilacı verip hills prescription dietlerinden kullanmanızı tavsiye ederim.

 • Selam, benim 4,5 aylık dişi bir alman kurdum var. Kulak tabanında 1 cm2 lik kuru bir lezyon gördüm. Lezyon bölgesinde tüyleri de dökülmüş. Uyuz olabilir mi yardımcı olursanız sevinirim..

  Köpeğinizin uyuz olma ihtimali düşük. Uyuz etkenleri daha çok kulak ucunda ve az kıllı bölgelerde gözlenir. Lezyonun kulak dibinde olması ,kulakta bir hastalıktan şüphe ettirir. bu lezyonu köpeğiniz arka ayağı ile yapmış olabilir.veteriner hekime danışmanızı öneririm

 • Bende şuan kırma yavru 3 buçuk aylık en fazla var. Ancak üzerinde yıkadıgımız halde çok böcek var...

  Uyuz kolay tekrarlayabilen bir hastalıktır. En kısa zamanda kontrol edilmesi gerekir.

 • Benimde 4 yaşında bi husky'm var. Kışın birlikte uyuyoruz! bütün aşılarınıda yaptırıyorum düsenli olarak! ben 2 yıl önce traş ettirdim ve bütün vücudunda yaralar çıktı. Traş olması sağlıklı mı ? ve o yaralar traş ettirdim yerden kaynaklanıyo olabilir mi? bide traş olduğunda utanıp saklandı :( üzülüyo sanırım! şimdi tüy değiştiriyor sizce traş ettirmelimiyim ?

  Traş sonrası problemler genellikle bakım problemlerinden kaynaklanır. Traş sonrası özellikle açık tüylü köpekleri güneş ışığından (en azından tüyleri biraz daha uzayana kadar) korumak gerekir. Traş olduktan sonra cilt pek çok alerjene ve kimyasala maruz kalır. Özellikle husky gibi çok sık tüylü hayvanlarda bu problem gözlenir. Husky mutlaka traş olması gerekmez. Traş yapılmazsa, tüyler daha sık taranarak dökülmekte olan tüyler temizlenebilir

  Veteriner hekim
  Murat ilgün