BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 21:45

Mantar

→Mantarı nasıl tanımlarsın ? Mantar nedir ?Mantarlar her yerde bulunurlar. Mantarların büyük bir çoğunluğu ya toprak organizmi ya da bitki patojenidir.300'den fazla türü hayvan patojeni olarak bilinmektedir.

→Mantar sadece bir deri hastalığımıdır yoksa sistemik bir hastalık olarak ta tanımlayabilirmiyiz ?

Mantar hastalığı genellikle deri ve tırnaklarda görülür. Ancak Histoplasma capsulatum akciğerlerde hastalık oluşturan bir mantar türüdür. Genellikle köpekler toprağı koklarken bu etkeni alabilirler.

→ Köpeğimizin mantar olduğunu nasıl anlarız ? Yani kolay bir teşhis yöntemi var mı ? Belirtiler nedir ?

Tüylerde meydana gelen dökülmeler, derideki kaşıntı, mantar türüne göre genellikle yuvarlak ve giderek açılan tüyleri fark ederiz. Ancak gene de herhangi bir şekilde buna benzer semptomlar gördüğümüzde ilk olarak Veteriner Hekimimize gidip yapılacak tahlillerle sonucu kesinleştirmeliyiz. Deri ve tüyden alınan numuneler yeterli olup kesin teşhis konulur.

→Birazda bize tedavi sürecinden bahsedermisin ?

Tedavi süreci oldukça sabır ister. Mantar hastalıkları inatçıdır. Hasta sahibi Veteriner Hekimiyle işbirliği içerisinde bu sorununu çözebilir.Hastalıkla ilgili ticari aşılar mevcuttur.Hafif vakalar birkaç haftada iyileşir.Uzun tüylü hayvanların da iyileşme süresi uzundur.

Mantarı önlemek için alınabilecek önlemler var mı ?

En önemli tedbir sürekli devam ettiğiniz bir Veteriner Hekiminizin olması. Koruyucu amaçlı olarak aşılatabilirsiniz. Diğer hayvanların malzemelerini kullanmamanızı da ayrıca tavsiye ederim.

→Bir kaç tür mü mantar vardır köpeklerde ? Yani her mantara aynı tedavi mi uygulanıyor ?

Hastalık yapan birkaç mantar türü önemlidir. Genellikle tedavi türleri birbirine benzer.

Piyasada satılan şampuanlar bu hastalığı engelliyor mu ?

Piyasada ticari amaçla satılan mantar şampuanları ya da şöyle söyleyelim mantar şampuanları hastalığa engel olmazlar. Bu şampuanlar yürütülen tedaviye yardımcı unsurlardır.

Köpeklerdeki mantar insanlara bulaşır mı ?

Bazı mantar türleri insana bulaşabilir.

Köpekten köpeğe veya köpekten kediye bulaşır mı ?

Hasta hayvanlar temas ettikleri sağlıklı hayvanlara bu hastalığı bulaştırabilirler.

Evimizde birden fazla hayvan besliyorsak ve bir tanesine mantar teşhisi konulduysa izlememiz gereken yollar nelerdir?

Mantar teşhisi konulan hayvan için öncelikle tedaviye başlanmalı ve öteki hayvanlardan ayrılmalıdır. Diğer hayvanlar için de tahlil yapılmalı, çıkan sonuca göre hastalar ayrılmalı ve tedaviye onlarda da başlanmalı.

Yeşil Park Veteriner Kliniği'nden
Veteriner Hekim Ali Battal