BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 21:37

Kısırlaştırma ve hamilelik

 • Bir kedim var.Şu anda 8 yaşında. Onu sokaktan aldım (1998'de) ve aldığımda iki kez doğum yapmıştı.Kedimi kısırlaştırdım.Bir süre hiçbir kızgınlık belirtisi göstermedi ama daha sonra kızgınlık belirtileri göstermeye başladı. Veterinerime danıştım bana PERLUTEX kullanmam gerektiğini söyledi.Yani anlayacağınız senelerdir hap kullanıyoruz. Perlutex'in çok yan etkisi olduğunu okudum.Veterinerim tekrar kısırlaştırma yapabileceğini söyledi ama bunu istemiyorum.

  Öncelikle kedinizin nasıl kısırlaştığını öğrenmeniz lazım . Eğer kediniz yarım kısırlaştırılmışşa mutlaka bırakılan yumurtalık operasyonla alınmalıdır. Eğer tam kısırlaştırma yapılmış ve yumurtalıktan hiçbir parça bırakılmamışsa böbrek üstü bezlerinden hormon salgılanıyor demektir.Kullandığınız hormonların kısa ve uzun vadede ciddi yan etkileri vardır

 • Şuan 18 aylık husky ırkı olan kızım,ilk regl dönemini 10,5 aylık ken oldu.Başlagıç tarihi 25 eylül 2005 bir ay kadar sürdü kanaması,üstünden 7 aylık bir dönem geçti,hala ikinci dönemine girmedi.İki dönem arasındaki sürenin normal şartlar 6 aylık olduğunu ve bu sürenin,ırksal,beslenme ve hormanal nedenlerle uzayıp kısalaya bildiğinide biliyorum.Fakat bu sürenin normal şartları ne,ne kadar beklemeliyiz hormanal bir dengesizlik olup olmadığını belirlemek için.Eğer hormanal bir dengesizlik söz konusu ise,ne yapılması gerekiyor ?

  9 ay dolana kadar beklemenizi tavsiye ederim. Eğer bu süre içinde gerçekleşmezse ayrınlı muayenesi ve tahlil gerekecektir

 • Köpeğim 2 yaşında ilk defa bir erkek köpekle onun evinde kaldı 4 gün boyunca. Çifleşip çiftleşmediğini nasıl anlarım hamileliği nasıl belli olur doğum tehlikeli midir ?

  Köpeğinizin çiftleşip çiftleşmediğinizi anlayabilmeniz mümkün değil. Çiftleştiği günden 20 gün sonra ultrason muayenesi ile gebelik teşhis edilebilir. Genelde köpeklerin doğumları (baba adayı anne adayına göre daha iri bir ırk değilse) çok rahat olmakradır

 • Benim 4 aylık bir dişi alman kurdum var.bunu kısırlaştırmak istiyoruz. Kısırlaştırılan dişi köpek eski oyuncu ve hareketli mizacını kaybeder mi?

  Genç yaşta kısırlaştırmanız, köpeğinizin mizacında bir değişikliğe neden olmaz. Yurt dışında bu aylarda kısırlaştırma önerilmektedir. Yapılan araştırmalar kısırlaştırma için en uygun dönemin ergenlik öncesi olduğunu göstermektedir.

 • Kurt av kırması bir köpeğim var. Köpeğim erkek ve çifleştirmek istiyorum. Çifleşmeden sonra köpeğimin davranışlarında bir değişiklik olabilir mi?

  çiftleştikten sonra köpeğinizin davranışlarında bir değişiklik olmaz.

 • Bir kurt köpeğinin 9 aylıkken kızışması sonrası eşlendirsek bir sorun olur mu ?

  İri ırk köpekler 1.5 yaşına kadar büyümeye devam ederler. 9 aylık dişi bir alman kurt köpeğini çiftleştirirseniz, köpeğiniz gelişimini tamamlayamaz yaşıtlarına göre ufak kalır

 • 11 Aylık dişi bir rot weiller satın aldım. ilk defa dişi köpek beslicem. bunların eş dönemini nasıl takip edeceğim konusunda bilgi verirseniz sevinirim

  Dişi köpeklerin senede 2 kez kızgınlıkları gözlenmektedir. Genellikle 6 ayda bir görülen bu dönem ırk ve kiloya bağlı olarak kısalmakta veya uzayabilmektedir. Bu dönemlerde dişilerin cinsel organlarından kan gelir ve cinsel organları 2-3 katı kadar şişer

 • selam bnm bi tane sibirya kurdum var dişi şu anda hamile yani çifleşti ne kadar sürede doğurur bunun hakkında bilgi istiyorum??

  Köpeklerin gebelik süresi 58-63 gün arası değişmektedir

 • köpekleri kısırlaştırma yöntemleri nelerdir? hap ve ya ilaçla kısırlaştırma mümkün mü?

  Köpeklerde tek kısırlaştıma yöntemi operasyonla yapılmaktadır. Sadece dişi köpeklerde hormonlarla dönemler ertelnebilmektedir.Ancak hormonlarında pek çok yan etkileri vardır

 • Köpeklerin en geç kaç yaşlarında hamile kalmalıdır.ve bi köpegin gastristti varsa çok kiloluysa hamile kalmasında sakınca varmıdır. Teşekkürler.

  Köpeklerde insanlarda olduğu gibi menapoz olma durumu yoktur. Bir köpek eğer sağlıklıysa her yaşta doğum yapabilir. Doğum yaşı köpeğin o anki sağlık durumuna göre değişebilir. Bir köpek için 8 yaşında doğum uygun, bir başka köpek için uygun olmayabilir. Köpek sık sık gastritis oluyorsa sağlıklı değil demektir.Böyle bir köpeğin hamile kalması uygun olmaz.Hamile kalması hayatını tehlikeye sokmaz ama hamilelik esnasında kullanılması gerekecek ilaçlar yavruların sakat doğmasına neden olabilir.

 • Merhaba. Bizim kapının önünde bir köpek yavrusu var dişi. Yaklaşık 4-5 aylık, kısırlaştırmak istiyoruz, yaşının nekadarlık olması gerekir.


  Köpeğiniz kısırlaştırma operasyonu için en uygun yaşta. Çoğu avrupa ülkesinde ve ABD'de bu yaşlarda kısırlaştırma operasyonları yapılmaktadır.


  Veteriner hekim
  Murat ilgün