BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 21:44

Aşı ve İnsan Sağlığı

 • 1 buçuk aylık çoban kırmam var gençlik aşısını ve kuduz aşısını ne kadarlıkken vurdurmam doğru olur erken vurulan aşılar tehlikelimidir?

  Erken yapılan aşılar annaden yavruya geçen antikorları baskıladığı için tehlikeli olur. Köpeğinize 2-2.5 aylıkken aşı yaptırabilirsiniz

 • 35 günlük bir haski aldım şuan 2 aylık oldu küçük ve zayıf çok yemek seçiyor ve zorla yıyor ama hareketleri herşeyi yerinde zayıf olduğu için 2 aşıyıda yaptıramadım sizce neyapıyım ?

  Köpeğinizi kaliteli bir mama ile besleyin. Köpeğinizin zayıf olması aşılarını ertelenmesini gerektirmez.Zayıf hayvanların vücut dirençleri daha düşük olup ,hastalıklara yakalanma riski daha yüksektir. aşılarını erteleyip onu daha dirençsiz bırakmayın

 • Köpeklere yapılması gereken aşılar nelerdir? kaç adet oldugunu lütfen yazarmısınız. teşekkürler not.ne kadar süreyle yapılacak ve ne zaman?

  Köpeklerin şu hastalıklarının aşısı bulunmaktadır:
  köpek gençlik hastalığı (distemper),kanlı ishal (parvo virus),leptospirosis, adenovirus enfeksiyonu,bordetollosis,parainfluenza, kuduz, corona virus enfeksiyonu.
  Bu hastalıkların değişik kombinasyonlarda aşıları bulunmaktadır.Köpeğinize yapılacak aşıların miktarı, sırası ve sıklığını veteriner hekim belirleyecektir.Köpeğin annesinin aşılı olup olmaması,köpeğin ırkı,mevsim, bölgedeki salgınlar aşı programını etkileyen faktörlerdir. Mesela rottweiller ve doberman ırkları kanlı ishal hastalığına karşı aşırı duyarlıdırlar. Bu ırklara çoğu zaman fazladan bir kanlı ishal aşısı daha gerekmektedir. Bu faktörlerden dolayı tek doğru bir aşı programı belirlemek doğru olmaz. En doğru programı köpeğinizi muayene eden hekim belirleyecektir.

 • Köpek almak istiyorum ama abimin iki yaşında oğlu var. Bize geldikleri için zararlı olabileceğini düşünüyor. Ama ben çok istiyorum...

  Köpek almak isteyen bir insanın en büyük çekincesi 'köpeğin kılını yutarsam ne olur'dur. Köpeğinizin parazit ilaçları düzenli olarak veriliyorsa hiçbir problem olmaz. İnsanlarda kist hidadik hastalığını yapan parazit köpeklere çiğ olarak yenilen koyun ve sığır sakatatlarından geçmektedir. köpeğiniz çiğ olarak birşey yemiyorsa bu parazitle karşılaşmaz. Hayatında hiç köpekle temas etmeyen biride bu parazitle karşılaşabilir. Hiç bir köpeğin bünyesi kendiliğinde parazit üretmez. Çocuk psikoloji ve eğitimi için köpeklerin pek çok faydaları bulunmaktadır.

 • Ben köpekleri aşırı derecede seviyorum. fakat bazı evde köpek beslemiş yakınlarımın köpeğin kılını yuttuğu için ileride karaciğerde filan kisd yapıyormuş. Acaba bu olay aşı yaparak önlene bilir mi? birde ben köpeklere tuvalet eğitimi vermeyi pek beceremiyorum.

  Köpeklerin kılı değil, parazit yumurtası hastalık yapar. Ekinok kisti köpeklere sığır, koyun vb sakatatlarından geçer. Köpeğinize bunları vermiyorsanız çekinmeye gerek yok.Hayatında hiç köpekle karşılaşmamış biriside bu hastalığı etten, iyi yıkanmamış yerde yetişen bitkilerden de alabilir.köpeklerde bu parazite karşı geliştirilen ilaçlar yüzde yüz etkilidir. Çoğu veteriner hekim bu ilacı aşı programına alır. köpeğinize bir veteriner hekimin kontrolünde olduğu sürece korkmayın.

 • Benim 3 aylık bir köpeğim var. Cinsi golden retriever. onu bi veterinerden aldım. aşılarınıda yaptırıyorum ama çevremdekiler köpeklerin tüylerinin ve dışkılarının insanlara hastalık bulaştırdığını söylüyorlar. Buda beni korkutuyor. Bunun doğruluğu yada riski nedir? Teşekkür ederim.

  Köpeğinizin aşılarını ve parazit tedavisini yaptırdıktan sonra korkmanıza gerek yok. çevreniz köpeğinizden daha tehlikelidir. Köpeğinizden size hepatit bulaşmaz, ama umuma açık yerlerde (ortak kullanım alanlarında) hepatit mikropunu alabilirsiniz.

 • Ben köpek almak istiyorum ama babamın astım hastalığı var sizce köpek almam doğrumu doğruysa hangi cinsteki köpekleri tercih etmeliyim.

  Babanızda astım olması köpek almanıza engel değil . Banızın köpeğe karşı alerjisinin olup olmaması önemli, bunu da test yaptırarak öğrenebilirsiniz. Size golden önerebilirim

 • 2 aylık bir sibirya kurdum var daha yeni ve hiç aşısı yapılmamış.ilk aşıları yapılmadan sokağa çıkabilirmi? ve aşıların ne zaman yapılması gerekiyor?

  Köpeğinizin aşılarına biran önce başlanılmalı. Köpeğinizi tüm aşıları bitene kadar dışarı çıkarmayın. Unutmayın aşılar 15 günden önce yeterli bağışıklık oluşturmazlar. Aşının yeterli bağışıklık oluşturması için köpeğinizi : yıkamayın, dışarı çıkarmayın, yormayın, başka hayvanlarla temas ettirmeyin,mama değişilkiği yapmayın kısacası onu strese maruz bırakmayın

 • 4 yaşında ispanyol cookerim var.veterinerim 3 veya 4ayda bir kist aşısı dediği aşı yapıyor .tüyünü yutarsak herhangi bişi olmasın diye böle bişi varmı ayrıca patilerinin üzeri kaşınıyor tüyleri seyrelmiş ne olabilir.

  İnsan saglıgı acısından evde beslenen kedi ve köpeklere 3 ayda bir kist aşısı yani iç parazit tedavisi uygulanması gerekir. (Köpeğinizin tüyü, aşıları yapıldıktan sonra her insan sağlığı için kazak tüyünden faksız hale gelir.) köpeginizin patilerinin üzerindeki tüy dökülmesi birçok deri hastalıgının belirtisi olabilir,en dogru teshisi köpeginizi gören veteriner hekim verecektir.gecmis olsun


  Veteriner hekim
  Murat ilgün