BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
01 EYLÜL 2017 / 14:21

Vatan Şaşmaz

Yedikule ailesi olarak ,2007 senesinde ziyaretimize gelen, hayvansever dostumuz sevgili Vatan Şaşmaz'a allahtan rahmet acılı ailesine sabır diliyoruz. 2007 senesinde yaptığımız söyleşiyi aşağıda bulabilirsiniz.

16 Aralık 2007

Sayın Vatan Şaşmaz ile Akatlardaki "Mustafa köpek güzellik merkezin"de köpeğini traş ettirirken sohbet ettik. Köpeğini sevdiği her halinden belli olan Vatan bey bizi sorularımıza cevap verdi.

Nisan ayı konuğumuz sayın Vatan Şaşmaz

Sayın Vatan Şaşmaz bize biraz kendinizden bahseder misiniz ?

1974'de İstanbul'da doğdum. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'ni bitirdikten sonra iki yıl İstanbul Borsası'nda çalıştım. Kanal 6'da kendim yazıp yönettiğim ve sunduğum 'Erkekler Kulübü' adlı erkeklere yönelik magazin programı ile televizyonculuk yaşamına başladım. Erkekler Kulübü'nün 13. Bölümünü bitirdiği sırada Marmara Depremi olunca 'Deprem Özel' programını sunmakla görevlendirildim.

Daha sonra 'Ekonomi Dünyası' ve öğleden sonra kuşak programı 'Kadınlara Özel' programlarını sundum.

1999'da ATV'de 'Özel Hat' programını sunmaya başladım. Yine ATV'de 800. bölümüne ulaşmış olan 'Sabah Keyfi' programının sunucularından. 'Çocuklar Duymasın' adlı dizide oynadım.

2001-2002 arasında bir süre Sabah Gazetesi'nin Pazar Eki'nde haftalık köşe yazıları yazdım.

2002 de ilk kitabım olan 'Öteki Yüzüm Gri' yayınlandı. Çılgın yuva, Keloğlan Kara Prens'e karşı, Belalı Baldız, Akşemsettin, Avrupa Yakası, Dudaktan Kalbe, Üvey Ana ve Çocuklar Duymasın'da rol aldım.

Borsa dünyasından ayrılarak show dünyasına katılmanız nasıl oldu ? Neden borsayı bıraktınız ?

Öğrencilik yıllarımda para kazanma için bir ajansala çalışmaya başladım. Daha sonra para ile değilde insanlarla haşır neşir olmayı daha çok sevdiğimi farkettim. Ekonomikyi ve borsayı seviyorum. Hala kopmuş da değilim ama şuan mutlu olduğum işi yapıyorum. Birde şunu biliyorumki hangi işi yaparsam yapayım o konuda iyi olmaya çalışan bir insanın. Eğer borsada devam etseydim o konuda da iyi olurdum.

Şuan ki başarılarınızı biliyoruz ve taktir ediyoruz ama mutlaka ilerisi için başka hedeflerinizde vardır. Bununla ilgili neler söyleyebilirsiniz?

Ben ekonomi ile ilişkimi sürdürerek daha ciddi, haber niteliği taşıyan bir program yapmak istiyorum. Ama buna daha zaman var. Ekonomi ile ilgili program yapmam için zamanın erken olduğunu düşünüyorum. Haber okuduktan sonra artık dizilerde oynaman çok zorlaşır. Televizyon kariyerimi biraz daha oyunculukla, yarışma sunuculuğu ve show dünyası ile biraz daha sürdürmek istiyorum. Ama ekonomi haberlerindede iyi bir isim olmak isterdim.

Bize kitabınızdan bahseder misiniz ?

2002 yılında çıktı. 14 tane yaşanmış gerçek hikayeden oluşuyor. Kurgulanarak zaman ve mekanlar değiştirildi. Gani müjde prodüktörlüğünü yaptı.Yakın zamandaki yeni projelerinizden bahseder misiniz?

Çok yakında Kanal D'de bir çocuk komedisi, sitkom olan "Süperman" başlayacak. Ben süperman olacağım. Senaryo bitti ama diğer oyuncular henüz kesinleşmedi.

Beslediğiniz bir evcil hayvanınız var mı ?Evet zino var. Zino 4 yaşında bir golden. Birbirimize çok bağlıyız. İlk geldiğinde avuç içi kadardı. Şimdi kocaman bir erkek oldu. Ona mümkün olduğu kadar çok zaman ayırmaya çalışıyorum.

Sokak hayvanları ile ilgili neler düşünüyorsunuz ?

İnsanları sevmek hayvanlardan başlıyor. Köpeklere kötü davrananların sevgiden mahrum kalmış insanlar olduklarını düşünüyorum. Doğada her canlı bir biri ile bağlantılı. Ekoloji dengede yılanın bile doğaya faydası var. Bir yılanı öldürürseniz fareler çoğalır. Bu nedenle doğaya saygı çok önemli. Sokak köpekleride mutlaka aşılanıp markalanıp alındığı yere geri bırakılmalı. Onlarında yaşama alanı orası.

Sokak hayvanları için yapılması gereken en önemli şey çocuklara hayvan sevgisi ve bilincini yerleştirmek. Çocuklar ileride büyüdüklerinde yaşanan bu trajedilere engel olabilir ve çok daha duyarlı gençler haline gelebilirler. Şimdinin çocuklarını bu bilince eriştirmek sokak hayvanlarının geleceği için çok önemlidir.

Yedikule Hayvan Barınağını daha önce duydunuz mu ?

Açıkçası çok fazla bilgiye sahip değilim sizinle ilgili. Ama en kısa zamanda ziyaretinize gelip barınağınızı gezmek istiyorum

Bize zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederiz.

Ben teşekkür ederim.

Konuğumuz: Vatan Şaşmaz
Muhabirimiz: Duygu Külünkoğlu

15/03/2006