BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
16 ARALIK 2007 / 15:54

Tolga Futacı

Sevgili Yedikule dostları ,

Bu ay " Ünlüler ile Hoş sohbet " köşemizin konuğumuz Tolga Futacı. Bunca süreden beri ilk kez bir adaşım ile röportaj yapıyorum. Çok eğlenceli olacak.

Yedikule Hayvan Barınağı Dostları için Sevgili Tolga'ya merak ettiklerimizi sorduk, bizler için cevapladı.

Tolga Öztorun
Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı
Gönüllü Muhabiri

Bu ayki konuğumuz sayın Tolga Futacı

→ Kimdir Tolga Futacı ?

yaşamayı sadece nefes alıp vermekten ibaret görmeyen, birşeyler üretmeye çalışan, etrafındaki her canlıya saygı duyan biri..

→ Değişik ve alışık olmadığımız bir soyadı. Anlamı nedir ?

"futa" ipek peştemal demek.. Baba tarafım zamanında ipek böceği yetiştirip iplik üretir ve futa dokurlarmış.. Soyadı kanunu ile de bu soyadını almışlar..

→ Popüler kültür yarışmalarından birinden çıkıverdiniz karşımıza ama nedense bu ropörtaj öncesinde kime sizi sorsam sizi hep ayrı tutuyorlar. Nasıl sıyrıldınız bu kimlikten ? Sizi diğerlerinden ayıran şey nedir?

Önce teşekkür ederim böyle düşünenlere.. Özel birşey yapmadım.. belki de bu samimi geldi insanlara.. Hayatımın hiçbir döneminde, birşey moda ya da populer diye peşinden gitmedim.. Bana yakışır mı ya da ben bunu taşıyabilir miyim diye düşündüm..

→ " Şans Sadece Hazır Olana Güler" demişsiniz size güldü mü ?

Güldü.. ama bunda, peşinden gittiğiniz şeylerin mantıklı olmasının da rolü var.. bir bacağınız aksıyorsa, dünyanın bir numaralı sprinteri olmayı hayal etmek gereksiz yere demoralize eder sizi.. inandığım şeylerin arkasında sağlam durmaya çalıştım.. bu herzaman kolay olmuyor.. ama herşeye rağmen durabiliyorsanız işte o zaman şansın güldüğü "hazır" oluyorsunuz..

→ Çocukluk döneminizde hayvanlarınız oldu mu ?

Hayvanları hep sevdim.. birk kutu içerisinde dut yapraklarıyla beslediğim solucanlardan hamsterlara, kediden köpeğe, kuştan balığa her hayvanı besledim..

→ Hayatınızda hayvanların yeri nedir? Şu anda evinizi hangi canlılar ile paylaşıyorsunuz?

Hayvan beslemek bir hobi değildir.. ciddi bir sorumluluktur.. hayatınıza soktuysanız, evinizin bir ferdidir artık o da.. ben ayrıca yavruların para karşılığında verilmesine de sıcak bakmıyorum.. onu gerçekten sevecek ve "ailesinin" içine alacak insanların hayvan sahibi olmalrı gerektiğini düşünüyorum.. evlat edindiğiniz zaman kimse sizden bir para talep etmiyor.. sizin ilginize muhtaç bir canlıya kucak açıyorsunuz..

şu an yaşadığım ev bahçeli ve orman içinde ve dolayısı ile doğa ile içiçeyim.. burada da kedileri besliyorum.. etrafta sincaplar ve yılanlar da var, kertenkele ve örümcekler de.. ama ben onların topraklarında konuğum.. ben onlara saygı gösteriyorum onlar da beni her sabah kuş sesleriyle uyandırıyorlar..

→ İlk evcil hayvanınızdan bahseder misiniz?

Yukarıda bahsettiğim gibi birçok hayvana baktık.. ancak evimize giren ilk evcil hayvan, siyah bir cockerdı.. malesef bir yaşındayken bir arabanın çarpması sonucu kaybettik..

→Tüm hayvan severler gibi sizin de yerel yönetimler beklentileriniz vardır. Bekledikleriniz nelerdir ?
Dönem dönem apartıman yönetiminden tutun da Belediyeler'e kadar sorun yaşadığımız oluyor. Siz nasıl aşıyorsunuz bu sorunları ?


Bu tahammülsüzlük son zamanlarda başladı bence.. eskiden böyle değildi.. kimseyi zorlayamazsınız tabi ki ama en azından herkes birbirine saygı duyardı.. köpeğimiz varken giriş katında bahçeye bakan bir evde oturuyorduk.. dolayısı ile şanslıydık biraz.. bir problem yaşamadık.. artık işim gereği evde hayvan besleyemiyorum çünkü çok fazla yalnız kalacak.. o sebeple doğadaki hayvanlara elimden geldiğince bakmaya çalışıyorum.. yerel yönetimlerden ya da diğer kurumlardan herhangi bir beklentim yok.. iki ayaklılarla o kadar meşgulüz ki dört ayaklılara fırsat gelmiyor sanırım.. bu konuyla ilgilenen insanlar kendi çevresinde birşeyler yaparsa, zaten çok da birşey beklemek gerekmez sanırım.. aslında her konuda böyle davranmak lazım.. herkesten birşeyler bekliyoruz sürekli..fazla alıştık bence adamsendeciliğe ve tembelliğe.. herkes günü kurtarma çabasında.. yarını ya da bir adım sonrasını düşünen yok..

→Kürk konusunda ne düşünüyorsunuz ? Kürk içeren tekstil ürünleri kullanıyor musunuz?

Taklit olduğu sürece problem yok.. ama gerçek kürk giyen biri ile karşılaşırsam, 1-o yenik başlar benim gözümde.. farkındalık ve duyarlılık eksikliği beni rahatsız eder..

→Türkiye'de hala sokaklarda kediler , köpekler maalesef ki öldürülüyor, eziyet görüyorlar, tecavüze uğruyor, yaşlandı diye sokağa atılıyorlar. Sizce sokakta yaşayan dostlarımız için neler yapabiliriz?

Insan dostunu sokakta bırakmaz.. eğer onlara dostlarımız diyor ve sokakta bırakıyorusak, bu bizim ayıbımız.. medeniyetle ilgili de bir durum var tabi..yurtdışında sokakta gezen bir kedi ya da kopek görmedim hiç.. bir hayvana tecavüz eden bir zihniyeti hiç konuşmayalım zaten..

→ Barınakların kalitesini arttırmak için ne yapılabilir?

Insanın kalitesini arttırmak gerekir ki, "hiç işim gücüm yok bir de barınak mı düşüneyim" denmesin..

→ Daha önce hiç bir barınağı hiç ziyaret ettiniz mi ?

hayır etmedim..

→ Sizi ne zaman konuk edecegiz ?

davet edildiğim zaman :)

→ Şimdi size bazı kelimeler söylemek istiyorum. Sizde yarattığı çağrışımları öğrenmek istiyorum.

Güç : kontrolsüzü başa bela..
Müzik : iyi ya da kötüdür..bir tercih yapmak ise, hayattır..
Yarışma : kimseyle yarışmadım,yarışmıyorum da..kavgam zamanla.
Köpek : koşulsuz, "eğer"siz ve beklentisiz sevgi..
Aşk : herkesi yolcu ettikten sonra elimde ve evimde kalan..
Evlilik : huzur ve güven..
Sadakat : hayatınızdaki herşeye sadıksanız, mutlaka geri dönüşünü alırsınız..
Muhtaç : olduğum kudret,damarlarımdaki asil kanda mevcut..
Yardım : kimseye, istemeden yardım etmemeyi öğrettiler malesef..
Kedi : cool..

Sevgili Tolga Futacı

Barınağımızdaki 2000 minik dostumuz adına size sonsuz teşekkürlerimizi sunarız.

En kısa sürede yeniden görüşmek üzere...

Konuğumuz: Tolga Futacı
Muhabirimiz: Tolga Öztorun

01/06/2007