BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
16 ARALIK 2007 / 15:00

Sibel Kekilli

Fatih Akın'ın "Duvara Karşı" filmiyle yıldızı parlayan ve Alman sinemasının aranan oyuncularından biri olan Sayın Sibel Kekilli, Tolga Öztorun arkadaşımızın sorduğu soruları cevapladı

Konuğumuz Sayın Sibel Kekilli

Evsiz hayvanlar için Dünya'nın her yanında yaptıklarınızı biliyoruz ve ilgi ile izliyoruz. Şimdi sizin ve PETA'nın çalışmalarını öğrenmek adına size bir kaç sorum olacak .

→ Hayatınızda hayvanların yeri nedir?

Benim için hayvanlar, insanlarla eşit değerdedir. Aynı insanlar gibi onlar da sevinir ve acıyı hissederler. Onların da ruhları , üzüntü ve sevinç gibi hisleri vardır. Benim bir köpeğim var ve o benim en iyi dostum...

Köpekler sizi aldatmazlar, sizi olduğunuz gibi kabul ederler...

→PETA'daki göreviniz nedir? Bize biraz PETA hakkında bilgi verir misiniz? Yakın gelecek için projeler var mı?

PETA için çalışıyorum çünkü onlar hangi ülkede yaşarsa yaşasın, hangi türden olursa olsun, her koşulda hayvanlara yardım ediyorlar. Ben de PETA'ya insanların gözlerini hayvanlara yapılan zalimliğe açmalarında yardım ediyorum. Tam olarak, Türkiye'deki sokak kedi ve köpeklerinin üremelerinin kontol altına alınması ve barınaklardaki koşulların iyileştirilmesi üzerine bir projede yer alıyorum. Türkiye'de durum böyle devam ettiği müddetçe yeni bir projeye başlamayacağım.

→ Mamak- Ankara'da yaşanan trajediye yurtdışında ne tür tepkiler geldi? Ya siz Almanya'ya dönerken kalbinizden , beyninizden neler geçiyordu ?

Ankara'da gördüklerim benim için çok sarsıcıydı ; kendime gelmem neredeyse 2 haftamı aldı. O resimler hala gözlerimin önünde ve bunları unutmam mümkün değil.

Aynı zamanda hayvanlar için çalışmaya devam etmemi de sağlıyor. Türk ve Alman basınının konuya geniş yer ayırmasından da çok etkilendim. Bu üzücü konu ABD gazetelerinde bile yer buldu.

→ Türkiye'deki en örnek , Avrupa standartlarına en yakın hayvan barınağı olan Yedikule Hayvan Barınağı'nı hiç ziyaret ettiniz mi? Türkiye'deki hayvan barınaklarındaki yaşam hakkında ne düşünüyorsunuz?

Hayır, Yedikule Hayvan Barınağı'nı şimdiye kadar hiç zirayet etmeye vaktim ve şansım olmadı ama yakın zamanda bu ziyareti yapmayı umuyorum.

Ankara'da gördüğüm manzara ise barınağın gerçekten kötü bir durumda olduğu ve hayvanların acı çektiğinden ibaret. Daracık kafeslerde yaşıyorlar, yiyecekleri yok, olsa bile bu sadece bayat ekmek oluyor. Önlerinde pis bir su var ve yavruları annelerinden ayırıyorlar

- ki bu asla yapmamanız gereken bir şey. Barınağın veterineri burayı o kadar pis buluyordu ki ne yavruları elliyor ne de yanlarına gidiyordu.

Acı çeken hayvanların acılarını azaltmak için daha basit yöntemler var yeter ki yetkili kişiler bu hayvanların durumunu takip etsin peşini bırakmasın . Bu konuda zaten belli kurallar var yerel yönetimlerin bunu dayatması gerekiyor. Bunun için PETA ile birlikte Türkiye'deki hayvanseverler de buradan destek verebilirler.

→ Bize Almanya'daki hayvan barınaklarından biraz bahseder misiniz?

Türkiye gibi birçok Güney ülkesindeki barınaklara kıyasla Almanya'daki barınaklar 5 yıldızlı otel gibi. Barınaklardaki yalnız hayvanlar kendilerine umutsuzcana yeni bir Canyoldaşı beklese de, kaldıkları süre boyunca mama, tedavi ve gün içinde ufak eğlenceler bulabiliyorlar. Almanya'da herhangi biri hayvan sahiplenme izni almadan önce uzun bir yükümlülük listesini yerine getirmesi gerekiyor- ki bunlar adım adım barınak sahipleri tarafından denetleniyor.

→ Barınakların kalitesini arttırmak için ne yapılabilir?

Doğum kontrolü kedi ve köpekler için yapılacak en önemli şey. İstenmeyen doğumların önüne geçerek sayısız hayvanı korkunç sonlardan kurtarırsınız. Sokaklarda daha az hayvan kalacağı gibi barınaklar da bu kadar kalabalık olmaz. Ayrıca banınakların ne şekilde yönetilmesi ve bundan kimlerin sorumlu tutulacağı hakkında kati yasalar ve kontrol mekanizmaları olmalı. Eğer daha yüksek cezalar konulursa insanlar hayvanlara eziyet konusunu bir kez daha düşüneceklerdir.

Ben Türk yetkilileri ve herkesi ayrı ayrı hayvanları koruma konusunu ciddiye almaya çağırıyorum. Türkiye'de çıkan Hayvanları Koruma Yasası harfiyen uygulanmalı ve yerel yönetimler tarafından denetlenmelidir.

Ayrıca umuyorum ki hükümet sahipsiz sokak hayvanlarının sayısını azaltmak için PETA'nın rehberliğinde tavsiyeleri tatbik şansını kullanır.

→ Sevgili Sibel Kekilli ,

2000 Minik Dostumuz adına size sonsuz teşekkürlerimizi bir borç bilir, en kısa sürede sizi barınağımızda misafir etmek isteriz.

*** Ekteki fotoğraf çalışması Nela König tarafından yapılmıştır.

Konuğumuz: Sibel Kekilli
Muhabirimiz: Tolga Öztorun

18/09/2006