BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
04 EKİM 2008 / 02:25

Ross Ariffin... bir müzisyen...

Sevgili Yedikule Hayvan Barınağı Dostları ,

adjusted_2nd_profile_photo.jpg4 Ekim Dünya Hayvan Hakları Günü sebebi ile sizlere çok uzaktan bir konuğumuz var.

Ross Ariffin... Ross uluslar arası ve çok ödüllü bir müzisyen... Malezya Kuala Lumpur'da yaşıyor.  

Bir piyano virtüözü... Türkiye'de sokak hayvanlarının yaşadıkları onu çok etkilemiş ve dostlarımız için " The Secret " isimli bir beste yapmış.

Bu bestenin Türkiye'de yaşayan tüm sokak hayvanlarına bir umut olacağını düşünüyoruz. Beste için kendisine teşekkür ediyoruz.

Sevgili Ross ile sizler adına sohbet ettik...

Tolga ÖZTORUN

Yedikule Hayvan Barınağı

Gönüllü Muhabiri

Sevgili Ross ,

Bize vakit ayırdığın için sana çok teşekkür ediyoruz.

 1. Öncelikle seni biraz tanımak istiyoruz. Ross Ariffin kimdir ? Aile yaşantını merak ediyoruz.


ross-best.jpg1962 yılında Malezya'da doğdum. Oldukça erken bir yaşta (8) sadece kulaktan duyarak piyano çalmaya başladım. Daha sonra "mükemmel perde" yeteneğine sahip olduğum ortaya çıktı; yani müziği tamamen olduğu gibi duyabilme yeteneğiyle donanmıştım. Piyanoyla ilk kompozisyon ve şarkılarımı 9 yaşında bestelemeye başladım. Sadece 10 yaşındayken Londra'da klasik piyano ve keman eğitimi almak için Birleşik Krallıktan burs kazandım. Okula orada gittim ve müzik kolejine katıldım.

Hayvanları her zaman sevdim, çok küçük yaşlardan beri Birleşik Krallıkta kendime ait bir köpeğim vardı. Karım Helena ile 22 yıl önce evlendiğimizde her ikimizin de kedisi vardı, daha doğrusu bir çok kedi! Karım da tıpkı benim gibi çok genç yaşlardan beri hayvan sever olduğundan ev hayvanlarımız da ailemizin birer parçasıydı!

Beste çalışmalarım aynı zamanda ideallerimi, tutkularımı ve inançlarımı yansıtmıştır.  Hayata dair bazı şeyler hakkında beste yaptığım zaman - benim için müzik hislerimi ifade etmenin bir yoludur - müzik "binlerce kelimeyi boyayan" bir unsur olmuştur. Her zaman bir nebze de olsa romantik bir besteci oldum ve uzun kariyerimde dört adet büyük müzik ödülü kazandım Malezya'da. "Kutunun dışında" düşünmeyi severim. Yani yeni şeyler, emsalsiz melodiler bulmaya çalışırım. Annemin Birleşik Krallıktan olması, Batı Müziğinden etkilenmeme olanak verdi ve Malezya tarzıyla Batı etkilerini kaynaştırmaya çalışmamda etkili oldu.

melissa-faith.jpgKızımız Melissa Jane - bu dava için seslendirdiği "STOP" adlı parça hem youtube'da hem de google video'da bulunabilir- köpeklerimizin hatta kedilerimizin eğitimlerini ve günlük ihtiyaçlarını üstleniyor. Hayvanlara çok özel bir sevgiyle bağlı ve köpeklerimizin en iyi yönlerini ortaya çıkarmayı gerçekten çok iyi biliyor.

Köpeklerimiz son iki yılda çok sayıda ödül ve kupa kazandı. Ödül kazanan Golden Retrieverlarımızdan biri için hazırladığı blog'a şuradan ulaşabilirsiniz: http://www.ambers-diary.blogspot.com/  (site çok sayıda ödül kazandı!)
  * Melissa Jane


 1. Sokak hayvanlarının hayatındaki yerini merak ediyoruz.


mothers-day-2008b.JPGHayvanlar genel olarak hayatımın çok büyük bir parçası ve öyle olmaya devam edecek. Beni hislere boğan canlılar ve insanların masum hayvanların canlarını yakması, istismar etmesi ve hatta öldürmesi beni çok üzüyor. Malezya'daki köpekler en çok istismara uğrayanlar. Buradaki insanların geneli onların refahını umursamıyor. Hayvanlar eşimle benim hayatlarımızda çok uzun süredir yer ediyor ve içinde hayvanların olmadığı bir hayatın bizim için yaşamaya değer bir yanı yok. Bu dünyaya hayvanlar bizden önce geldi ve bu esnada insanlar "kendileri" için yaratılmış olan her şeyi yok etmeye devam ediyorlar, bir çok hayvanın soyunun tükenmiş olmasına şaşmamalı. Sokak hayvanları sorumlu hayvan sahibi olmak üzerine eğitimin eksikliği ve hayvanları istismar ve keyfi eziyetten koruyacak olan gerekli yasaların eksikliği nedeniyle "sokak hayvanı" oldular. Bunları görmek, duymak ve okumak gerçekten çok üzücü.                                                                                                 * Helena Hon

 1. Sevgili Ross , Türkiye'de yaşayan sokak hayvanları ile ilgili neler biliyorsun?


ross_fingers_001.jpgİlk başta Facebook'ta Türkiye'deki zavallı hayvanların koşullarıyla ilgili gruplardan ve sizinle birlikte Dünyanın geri kalanındaki hayvan severlerin - özellikle bu konuya ilişkin toplantılarda bulunanlardan-  yollamış olduğu resimlerden öğrendim. O günden bugüne, Türk yetkililerin hayvanlara yönelik zulmünden büyük bir acı ve üzüntü duydum. İnanın bana Malezya'da durum pek farklı değil!
      


 1. Bu besteyi yaparken en çok seni ne etkiledi ?


"The Secret"'ı derhal bir oturuşta yazdım ve sadece Türkiye'dekiler değil, Dünyanın geri kalanında da acı çeken hayvanlara adadım. Bu masum ve "seslerini duyuramayan" canlıların korkunç durumlarına ilişkin bilinç oluşturabilmeyi umuyorum. İnsanoğlunun son sözü söylemesi hiç adil değil.

 1. Bestenin adı neden " The Secret " oysa ülkemizde sokak hayvanlarının zulümü o kadar açık ki


"The Secret"(Sır) hem Türk Hükümetine hem de Dünyanın geri kalanındaki hükümet yetkililerine hitaben yazıldı. Onlar tüm bu yaşananların bir sır olarak kalacağı umudunu taşıyorlar ve Tanrı'nın yaratıklarına ne kadar vahşi ve kötü şeyler yaptıklarını toplumun bir bütün olarak umursamayacağını ya da bilmeyeceğini düşünüyorlar!

 1. The Secret neyi anlatiyor ?


İşte bu onların "sırrı". Bu sır dünyanın geri kalanı için artık bir sır olmaktan çıktı. Her şey ortada ve herkes bu konuda çok kızgın. Artık sona ermeli. Şarkımın adı bu fikri yansıtıyor ve dünya artık tüm bu barbarlık sona erene kadar sessiz kalmayacak ve hemen şimdi sona ermeli!

 1. Sokak hayvanlarının acılarını anlatan yeni besteler var mı ?


ross-best-005x.jpgHayvanların bu Dünya üzerinde özgürce ve insanlıkla eşit olarak dolaşma hakkının insanlık tarafından bir sır olarak saklanmasını anlatıyor. Hayvanlara yönelik barbarca ve vahşi davranışlar her nasılsa insanoğlunun bu sırrı artık saklayamamasına neden oldu! Bundan dolayı "The Secret" tarafımdan piyanoda bestelendi. Aynı durum kızım Melissa Jane'in seslendirdiği ve sözlerini sevgili karım Helena Hon'un yazdığı yeni şarkım "STOP" için de geçerli.

 1. Peki ya Malezya'da durum nasıl ? Bizim yaşadığımızdan farklı mı her şey?  Sizin ülkenizde sokak hayvanlarının yaşamı nasıl ?


penangposing-with-certs-and-medals-aurora-court1.jpgBenim ülkemde durum daha iyi değil. Buradaki hükümet hayvanların refahını pek fazla umursamıyor ve Malezya'daki köpeklerin başına çok kötü şeyler geliyor. Hepsinden ayrı ayrı bahsedersem bu röportajın sonu gelmez.

Fakat şunu söyleyebilirim ki, Malezya'daki bir takım gruplar ve insanlar hayvanları bilinçli olarak ihmal etmek, istismar etmek ve pek çok vakada olduğu gibi onlara kasten acı çektirmek için hayvanları seviyormuş gibi davranıyorlar!

Bazı insanlar sadece eğlence amaçlı olarak kedi veya köpek alabiliyorlar. "Yeni aile üyeleri"nin sorumluluklarını almaya hazır değiller ve onları evlerinin dışına bağlayıp günden güne ihmal ediyorlar. Ülkemde böyle insanlardan çok var! Türkiye ile olan benzerliklere şaşarsınız. Fakat bizim gibi mümkün olduğunca çok hayvanı kurtarmak için seferber olan birkaç insan daha var, gelgelelim yerel yetkililer bu konuda fazlasıyla gevşek ve umursamaz - ki bu durumu oldukça zorlaştırıyor- .

Bu şartlar altında nasıl yardımcı olunabilir?

Dünya bir bütün olarak artık uyanmalı! Hayvanlara yönelik istismar ve vahşet artık sona ermeli!

Sevgili Ross umarım gelecek sene 4 Ekimde bir senede ne kadar çok şey değişti diye konuşuruz. Dünya'nın öbür ucundan bizlere vakit ayırdığın için teşekkür ederiz.

Roportaj       : Tolga ÖZTORUN

Konuğumuz : Ross Ariffin

Resimler       : Arşiv

Çeviri           : Avi Albohayre

***Şahane çevirisi için dostum Avi Albohayre'ye sonsuz teşekkürler.

Ross'un Türkiye'deki sokak hayvanlarına adadığı " THE SECRET " şarkısını dinlemek için ;

http://video.google.com/videoplay?docid=-6185683282698995542&hl=en

Ross'un ailesi ile bitlikte yaptığı "STOP" şarkısını dinlemek icin ;

http://video.google.com/videoplay?docid=-5277797782191042510&hl=en

Ross'un hayvan istismarı hakkındaki TV röportajı için ;

http://video.google.com/videoplay?docid=8434906437793882346&hl=en

Ross'un şarkılarını download edebilmek için ;

http://www.blastmymusic.com/rossariffin