BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
16 ARALIK 2007 / 16:01

Harun Kolçak

Sevgili Yedikule dostları ,

Bu ay " Ünlüler ile Hoş sohbet " köşemizin konuğumuz Harun Kolçak. O hayvansever, doğasever, söz yazarı, besteci ve duygusal şarkıların başarılı yorumcusu. Uzun bir aradan sonra yeniden sevdiklerine kavuşan Harun Kolçak'a merak ettiklerimizi sorduk, bizler için cevapladı.

Tolga Öztorun
Fatih Belediyesi Yedikule Hayvan Barınağı
Gönüllü Muhabiri

Bu ayki konuğumuz sayın Harun Kolçak

→ Bizim medyada gördüğümüzün dışında nasıl bir yaşantınız var? Evinizi size ne ifade ediyor? Nasıl bir evde yaşıyor sunuz ? Evinizi paylaştığınız kaç hayvan var ?

Beni medyada nasıl görüyorsanız, öyleyim. Evim; benim ailem, sevdiklerimle birlikte rahat ettiğim, bir anlamda dış dünyanın tüm karmaşasından uzak, rahat ettiğim tek mekandır. Bahçeli , rengarenk döşenmiş , frekansı temiz, huzurlu bir evde yaşıyorum. 5 kedim ,bir de köpeğim var.

→ Geçmişe dönüp albüm kapaklarına baktığımızda her kapakta ayrı bir Harun Kolçak görüyoruz. Görüntünüzün dışında da bu kadar kolay değişiklikler yapabilir misiniz hayatınızda ?

- Evrende değişemeyen tek şeyin değişim olduğunu bilen birisi olarak elimden geldiğince olumlu, yapıcı anlamda değişiklikler yapan birisiyim.

→ Hayvanlarla yakından ilgilendiğinizi biliyoruz, ya bitkiler ile aranız nasıl ?

- Varolan her şeyde bir "can" olduğunu bilen biriyim. Bitkilerle de taşlarla da çok ilgiliyim. Bahçemde ,evimde çok bitkim var.

→ Çocukluk döneminizde hayvanlar ile büyüyen çocuklar büyüdüklerinde " iyi " insan olur derler. Nasıl bir çocukluk geçirdiniz ? Çok hayvanınız oldu mu ? Bu sizi nasıl etkiledi ?

- Çocukluğum behçeli bir evde geçti. Kümesimizde horoz ve tavuklar beslerdik. Ayrıca kedilerimiz vardı. Hayvanlarla büyüyen çocukların daha vicdan sahibi bu yüzden de daha temiz yürekli olduklarını biliyorum.

→ Çocuklar ve gençler üzerinde çok pozitif bir etkiniz var. Bir konuda çok canımız yanıyor. " Karne hediyesi veya yaz hevesi petsoplardan alınan ve yaz sonunda sokağa atılan zavallı hayvancıklar." Biliyorsunuz barınaklar da bu kaderi ortak kader bilmiş binlerce hayvan var. Acaba ailelerin ve çocukların bilinçlendirilmesi adına neler yapılabilir?

- Bu sorunun cevabı da çok uzun ve bulanık ... Bu sorumsuzluğu yapan anne ve babalara nasıl bir önlem alınır bilmiyorum. Bu bir terbiye, vicdan kısacası inanç olgusu. O insanlarda yoksa biz bunu koyamayız. Bence gençlerden yola çıkarak onların böyle bir hediye karşısında anne ve babalarını "eğitmelerini" sağlayabiliriz.

→ Birlikte yaşamaya karar verdiğimiz hayvan dostumuz ile ortalama 10 - 15 sene bir arada yaşıyoruz. Toplumumuzda hayvan ile yaşam bilinci henüz tam ve doğru gelişmemiş durumda. Bilinçli hayvan dostları yetiştirmek konusunda neler yapabiliriz ?

- Toplumumuzda temelde genel bir sevgisizlik ve tahammülsüzlük var ne yazık ki. Kendisi gibi düşünemeyenlere karşı bir saldırganlık söz konusu. Bırakın hayvanları, insanlar ortak paylaşım alanlarını bile paylaşamıyorlar. Bu yüzden bilinçli hayvan dostlarından önce bilinçli insanlar yetiştirilmeli...

→ Şu anda evinizi hangi canlılar ile paylaşıyorsunuz?

- Başta da belirttiğim gibi 5 kedim, bir köpeğim, bitkilerim var.

→ Sokak Hayvanların kısırlaştırılması hakkında ne düşünüyorsunuz ?

- Ben her ne kadar inançlarımla çelişse de kısırlaştırmadan yanayım.

→ İlk evcil hayvanından bahseder misiniz? İlk ler unutulmaz....

- İlk evcil hayvanım Cici adında muhabbet kuşumdu. Evde serbestçe dolaşır ve konuşurdu.

→ Kürk konusunda ne düşünüyorsunuz ? Kürk içeren tekstil ürünleri kullanıyor musunuz?

- Kürk eğer koşullar gerektiriyorsa - kutuplar gibi- giyilmesi doğal bir şey. Ama büyük şehirlerde kürk giymek bana züppelik geliyor. Kürk içeren hiç bir şeyim yok.

→ Barınakların kalitesini arttırmak için ne yapılabilir?

- Belediyelerin desteğini almak, ortak çalışmalar yapmak bana en doğru yol gibi geliyor.

→ Daha önce hiç bir barınağı hiç ziyaret ettiniz mi ?

- Evet ettim.

→ Sizi ne zaman konuk edecegiz ?

- Uygun bir zamanda ziyarete gelirim.

→ Şimdi bazı kelimeler söylemek istiyorum. Sizde yarattığı çağrışımları öğrenmek istiyorum.

Müzik : Evren
Köpek : Dost
Aşk : Coşku
Sadakat: Vicdan
Sevgili : Yoldaş
Muhtaç: Şefkat
Yardım : İnanç
Kedi : Özgürlük

Sevgili Harun Kolçak, Bize zaman ayırdığınız için 2000 minik dostumuz adına size çok teşekkür ederim.

Konuğumuz: Harun Kolçak
Muhabirimiz: Tolga Öztorun

01/08/2007