BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
16 ARALIK 2007 / 14:11

Hadi Çaman

Barınağımızın Web sitesinde ilgi ile takip edeceğiniz yeni bir köşemiz var. Ünlülerle, hoş sohbet. Barınak gönüllü muhabiri Tolga Öztorun, her ay farklı bir ünlümüzle hayvanlar hakkında sohbetler yaparak, sizinle paylaşacak.

Bu ayki konuğumuz sayın Hadi Çaman.

Sayın Hadi Çaman hepimiz sizi çok yakından tanıyoruz ama bir kez daha siz bize Hadi Çaman kimdir anlatırmısınız ?

Evet ben HadiÇaman. Kastomonu kökenli , 45 yıldır bir tiyatro delisi, 25 yıldır Yeditepe Oyuncuları'ın yaratıcısı , babası vede herşeyi . Tanrı izin verdiği sürece bu Dünya'dan kopmayacak bir tiyatro delisi.

Bize şu an ki sanatsal çalışmalarından bahsedermisin ?

Şu an hayatımız devam ediyor. " ADI YOK ve SON PERDE " isimli iki oyunumuz devam ediyor.Mart ayı başında kendi yazdığım ve yöneteceğim "CAN DOSTUM" müzikli bir çocuk oyunumuz , vede Turgut Özakman hocamızın yazdığı , Göksel Kortay'ın yöneteceği "PARAMPARÇA"ADLI ÇILGIN BİR OYUNUMUZ BAŞLAYACAK.

Sanıyorum ki Türkiye'de sizi sevmeyen insan yoktur. İnsanların üzerinde çok pozitif bir etkiniz var. Bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Bu yaklaşım ve yorumunuza sonsuz teşekkürler. Evet , herkes özellikle tiyatro camiamız beni çok sever, çünkü ben sevmeyi seven bir insan olduğum için bunu hak eden bir yaratığım.

Okurlarımız ile çocukluğulunuza yönelik aklınıza ilk gelen hayvanlar ile ilgili bir anınızı paylaşırmısınız ?

Ömrümce HAYSAN lar ile birlikte yaşadım ( Özür dilerim ben hayvan sözcüğünü sevmiyorum ) Kuşlarım oldu , kedilerim oldu, kuzularım oldu. Babaannemin beslediği inekler ile büyüdüm. En üzüldüğüm şey o ineklerden birisi otlarken kayalıklardan uçtu ve paramparça oldu. Unutmama imkan yok.

Şu an yaşamını paylaştığın evcil hayvanınız var mı ?

Şu an dört yıl önce sahneye çıktığımız , 40 yıllık tiyatro geçmişimi anlattığım , labrador cinsi bir köpeğim, bir oğlum var, Sadece benim değil tüm Nişantaşı'ının sevgidiği bir evlat.

Daha önce hiç bir hayvan barınağını ziyaret ettiniz mi ? Ben bu sorunun cevabını çok net biliyorum ama sizden dinlemek isterim.

Elbette önüme çıkan her barınağı ziyaret ediyorum.Hatırlayın lütfen sizinkini de...

Sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili neler düşünüyorsunuz ?

Perişan oluyorum, içim parçalanıyor. Neden insanlarımız o güzelleri sevmiyor ?

Sizce barınaklar sahipsiz hayvanlar için uygun yaşama alanları mı yoksa olmaması gereken bir kavram mı ?

Daha geniş, daha ferah ,daha doğal olmalı diye hayal ediyorum. Çok dar, çok sıkışık olunca üzülüyorum. Ama Yedikule Hayvan Barınağı iyiki varısınız

Daha önce www.yedikulehayvanbarinagi.com web sayfamızı ziyaret ettiniz mi ? Sayfamız ile ilgili önerileriniz nelerdir ? ve ykhb@yahoogroups.com mail grubumuzu duydunuz mu ?

Elbette...

Yedikule Hayvan Barınağı 'nı daha önce çok defa desteklediğinizi biz biliyoruz ama bu çalışmalar hakkında okurlarımıza biraz bilgi verirmisiniz ?

Yedikule Hayvan Barınağı olarak o güzelim yaratıklara destek çıkıyorsunuz , sağolun. Herşeyden önce canavar insanlar olmayalım. Özellikle kurban bayramlarında kan ırmakları yaratmayalım Daha farklı bir yorumla , o işi 365 güne bölelim ve de sadece kesenler değil, yoksul olan insanlarımıza aktaralım.

Sizce Türkiye'deki evcil veya vahşi hayvan yaşamını desteklemek için neler yapılabilir ?

Sadece çocuklarımıza değil bu dünyanın gerçek sahipleri olan HAYSANlara da sahip çıkalım. Bu işe gönül veren insanların da yanında olalım.

Şu anda gündemde olan ‘ Kuş Gribi ‘ ve İTLAF çalışmaları hakkında neler düşünüyorsunuz ?

Vahşice bir yaklaşım . Kanser hastası olan insanlarımızı yakıyormuyuz ? Son dönemlerine kadar yanlarında oluyoruz. O gariban kuşlarımıza da , sağlık olarak yardım edelim.

Sevgili Hadi Çaman barınağımızdaki 2200 minik dostumuz adına size çok telekkür ederiz. Yanımızda olduğunuzu bilmek çok güzeldi.

Özellikle beni seçtiğiniz için BEN teşekkür ederim. Sevgili oğlum CANDAŞ ile birlikte o 2200 haysanımı bağrıma basıyor, öpüyor, öpüyor ve de onlardan rica ediyorum, duyarsız insanlara da sevmeyi öğretsinler.

Konuğumuz: Hadi Çaman
Muhabirimiz: Tolga ÖZTORUN

28/01/2006