BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
16 ARALIK 2007 / 14:16

Gözde Soley

Barınağımızın Web sitesinde ilgi ile takip edeceğiniz yeni bir köşemiz var. Ünlülerle, hoş sohbet. Barınak gönüllü muhabiri Tolga Öztorun, her ay farklı bir ünlümüzle hayvanlar hakkında sohbetler yaparak, sizinle paylaşacak.

Bu ayki konuğumuz sayın Gözde Soley

Sayın Gözde Soley okurlarımıza biraz kendinizden bahsedebilirmisiniz ?

Adım Gözde Soley. 1982 Ankara doğumluyum. Çok merak eden olursa diye söylüyorum ;) burcum ikizler yükselen burcum yengeç. Buz pateni yapmak en büyük zevkim. Oyuncuyum. İş olmayınca :( ya da müsait zamanlarda diyelim senaryo (sit-com) yazma gayreti içinde oluyorum. Diğer müsait zamanlarımda sinemada film izlemeyi çok severim. Daha kendiminkini izleyemedim ama :((

Bize şu an ki televizyon ve tiyatro çalışmalarınızdan bahsedermisin ?

2000 yılında Ankara Bilkent Koleji'nden mezun olduktan sonra önce ÖSS'ye sonra konservatuvarların tiyatro bölümü yetenek sınavlarına girdim. Bu sınavlar birkaç aşamalıdır. Ben 2. aşamalarda kaybetmiş oluyordum. Bu eksikliği tamamlamam gerektiğini düşündüm. Tiyatro sınavına hazırlık çalışmalarıma devam ettim. Sonunda İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı tiyatro bölümünü kazandım. 4 yıl okudum. Hatta şimdi mezun bile oldum (2001-2005) . Devlet tiyatroları kadrolu yeni oyuncu almıyor. Birkaç özel tiyatroya başvuru yaptım. Sonuçları zaman içinde göreceğiz bakalım... Televizyonda birçok dizide ve televizyon filminde rol aldım. En son 'Çapkın' adlı dizide oynadım. Ondan önce 'Aşk Her Yaşta' , ondan önce 'Zümrüt' . Hmmm iki reklam filminde de oynamıştım. Şimdi de ' Büyük Yalan ' dizisine başlıyorum.

Gözde Hanım , soruları hazırlamadan önce sizin ile ilgili azıcık bir araştırma yaptım ve çok bilinmeyen bir bilgi edindim ve hepimizin çok sevdiği ünlü bir tiyatrocunun manevi kızı olduğunuzu öğrendim. Biraz da bundan bahsedermisiniz?

Evet Betül Arım'ın manevi kızlarından ikincisiyim. Aslında ilk başta sadece hayranıydım. Sonra görüşme tanışma isteğimi geri çevirmedi, hatta o bana geldi. Betül Arım hayatımda çok önemli bir yere sahip. Tanıştığımız ilk günden beri bana güvendi, inandı ve hep destek oldu. Betül Arım paylaşmak isteyen her insanla sevgisini dostluğunu paylaşır. Deeiğim gibi banim gelişmemde büyümemde çok çok çok emeği geçti.

Okurlarımız ile çocukluğulunuza yönelik aklınıza ilk gelen hayvanlar ile ilgili bir anınızı paylaşırmısınız ?

Benim hayvanlara dokunma isteğim annemi kızdırırdı. Eh işte haklıydı kendine göre ;) Mesela çocukken göl kenarında bulduğum kurbağayı elimde anneme götürerek eve götürme teklifinde bulununca annemin donup kalmasını çok iyi hatırlıyorum. Sonra babamla beraber ortaokul yıllarımda teriyer kaniş kırması bir köpek almıştık. Yalnız annem köpekten ürkerdi o zamanlar. Ama ne yapsın tabi evlat sevgisi...kırmadı beni. Mex adında bir köpeğimiz olmuştu. Bir buçuk yaşında kanserden öldü Mex. Mex'ten sonra ben ve ailem sokakta yardıma ihtiyacı olan hayvanlara bakmaya karar verdik. Düzenli yemek götürdük parktaki köpeklere. Birkaç ay sonra kendine bunu dert eden ( bir insan !!! ) komşunun bir telefonuyla belediye onları zehirledi. Ülkemizde ne yazık ki hayvanlarla ilgili güzel anılara sahip olmaya izin vermiyorlar.

Yedikule Hayvan Barınağı ile ilgili çok ilginç bir anınız var bunu ben biliyorum. Peki okurlarımızla bu ilginç anıyı paylaşırmısınız ?

Yedikule gönüllü barınak yöneticisi Meral Olcay hanımın çalışmalarını gazete ve televizyonda gördüm. Barınağa geldim. Ayda bir ziyaret etmeye ve yardıma başladım. Konservatuvarın ilk yılıydı (2001). Sonra köpek alıp evde bakmaya karar verdim. Bir sokak köpeği yavrusu aldım. 6 kardeştiler. Yalnız biri yaşadı. Adını Badi koydum. Çünkü raşitikti ve badi badi yürüyordu. O benim Badi'm yani candostum.

Ne yazık ki Badi'den ayrılmak zorunda kaldığım zamanlar da oldu. Yine yardımımıza Yedikule gönüllü barınak yöneticisi Meral hanım koştu. Badi'yi bir süreliğine ( 6 gibi bir zaman için ) bakamayacaktım. Onu barınağa pansiyon olarak yerleştirdim. Ama onu çok özlüyordum. Her hafta pazar günü ziyarete gidiyordum. Badi'yle sahilde 2 saat geziyorduk sonra ağlaya ağlaya yine barınağa bırakıyordum. Hiç unutmam 1. vize dönemi başlamıştı. Pazartesi 3 vizeye girecektim, o yüzden pazar günü barınağa Badi'yi ziyarete gitmedim. Pazar akşamı 5 civarı Meral Hanım beni aradı ve Badi'nin kaçtığını ama arattığını söyledi. Ben '' Sahildedir ; benimle sahilde geziyordu. Bu hafta gelmeyince beni sahilde bulabileceğini zannetti. Oraya gitmiştir '' dedim. 3 saat sahilde Badi'yi aradık. Artık bulamadığımı düşündüğüm, tam döneceğim an son bir defa arkama baktım. Ve Badi ordaydı :))) Ben onu aradığım süre boyunca demek ki o da beni aramış, ve sahile beni bulmak için gitmiş. Şunu öğrendim köpeklerin müthiş bir zaman kavramı varmış. Çünkü Badi her pazarı benimle geçirmek için bekliyormuş.

Şu an yaşamını paylaştığın evcil hayvanınız var mı ?

Dediğim gibi şimdi Badi var o kadar. Gelecekte sorumluluklarını alabileceğim zaman daha fazla sokak köpeği sahipleneceğim. Aslında benim için daha önemlisi Yedikule Barınağındaki terk edilmiş hayvanlara yardım yapmak ve onlarla ilgilenip şefkat göstermek.

Yedikule Hayvan Barınağı'na yaptığınız ilk ziyareti anlatabilirmisiniz .

Birkaç barınağı ziyaret etmiştim, ancak durum pek iç açıcı değildi. Ama Yedikulede herkes gönüllü çalışıyor bu yüzden köpekler daha iyi bakılıyor. Keşke ülkemizde sahiplendirme sistemi artsa ve sahipsiz köpek kalmasa...

Sahipsiz sokak hayvanları ile ilgili neler düşünüyorsunuz ?

Sahipsiz sokak hayvanlarının durumu benim üzücü hatıramdaki gibi yani 10 senede bir değişiklik yok. Birkaç insan kendi çabasıyla onları ölüme terketmemek için yemek veriyor. Başka birkaç insan da onları zehirletiyor. Görünüşte hepimiz insanız !!!

Sizce barınaklar sahipsiz hayvanlar için uygun yaşama alanları mı yoksa olmaması gereken bir kavram mı ?

İnsanlar daha fazla sahiplense de barınağa ihtiyaç azalsa. Barınak faaliyeti ülkemiz şartlarında olabileceğin en iyisi. N'apalım yani bırakalım sokakta açlıktan, hastalıktan, trafikte ölsünler mi ?

Daha önce www.yedikulehayvanbarinagi.com web sayfamızı ziyaret ettiniz mi ? Birçok yenilik yaşanıyor , sayfamız ile ilgili önerileriniz nelerdir ? ve ykhb@yahoogroups.com mail grubumuzu duydunuz mu ?

Tabi ki www.yedikulehayvanbarinagi.com 'u sürekli ziyaret ediyorum. Sayfayı çok beğeniyorum. Bütün bölümleri tek tek inceliyorum. Hikayeleri okuyorum. Ama mail grubundan haberim yoktu. Katılmak isterim.

Yedikule Hayvan Barınağı 'nı daha önce çok defa desteklediğinizi biz biliyoruz ama bu çalışmalar hakkında okurlarımıza neler yapabileceklerini konusunda biraz bilgi verirmisiniz ?

www.yedikulehayvanbarinaği.com sitesini ziyaret edebilirler, Fatih sahilde surdibi Yedikule Hayvan Barınağını ziyaret edebilirler. Fedakarlıkları ve çalışmaları kendi gözleriyle görmüş olurlar. Böylece elele verip gerekli yiyecek, mama, makarna, gazete kağıdı, veteriner ilaç, tıbbi malzeme masraflarına katkıda bulunabilirler.

Sizce Türkiye'deki evcil veya vahşi hayvan yaşamını desteklemek için neler yapılabilir ?

Bence yalnız anlayış, sevgi ve hoşgörüye ihtiyaç var ülkemizde. Canları Almayalım Sevgiyi Öldürmeyelim.

Son günlerde yaşanan " Kürke Hayır " kampanyasını takip etme şansınız oldu mu ? Kürk giyiyormusunuz ?

Asla kürk giymem. Dokunmam bile.

Sevgili Gözde barınağımızdaki 2200 minik dostumuz adına size çok telekkür ederiz. Yanımızda olduğunuzu bilmek çok güzeldi.

Ben de teşekkür ederim tüm gönüllülere ve sevgiye saygı duyanlara.

Konuğumuz: Gözde Soley
Muhabirimiz: Tolga ÖZTORUN

28/02/2006