BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
16 ARALIK 2007 / 15:07

Ayşe Tolga

Bu ayki konuğumuz sayın Ayşe Tolga, Tolga Öztorun arkadaşımızın sorduğu soruları cevapladı

Bu ayki konuğumuz sayın Ayşe Tolga

→ Ayşe Tolga kimdir? Sizi yeniden tanıyabilirmiyiz? Biz sizi ilk olarak Şehnaz Tango 'da kepçe asi kız olarak tanıdık. Sonrasında hep hayatımızda oldunuz. Sanırım en önemli projelerinizden biriydi değil mi ?

Merhabalar, Ne anlatayım hayatı tesadüf olamayacak kadar mucizevi olaylarla geçen biriyim ben. Güzel Sanatlar Eğitimim sırasında oyunculukla tanıstım, ozel bir tiyatro okuluna basladim. O sirada sadce bir arayistaydim cunkü benim için kendimi ifade edebilmem çok önemli idi ve ben o ana kadar kendimi resim yaparak, heykel yaparak ifade ediyordum ve bu yeterli gelmiyordu herhalde oyunculuğa beni bilnçaltımda iten nedende bu oldu. 1992 senesinde oyunculuk eğitimleriyle başladığım oyunculuk serüvenim 1994'de Şehnaz Tango dizisi için seçilmemle profesyonel alana taşınmış oldu. Evet benim için önemli bir proje idi. Ancak sadece kariyer açısından değil insnaları tanıma ve büyüme açısındanda. Benim için en önemli proje Karagöz Hacivat neden Öldürüldü? Isimli sinema filmi projesi idi.

→ iş dışında neler yaparsınız? Zamanınız nasıl geçer ? Spor ve hayvanlar hep hayatınızda sanırım.

Yaklaşık bir buçuk senedir oyunculuktan uzak kaldım. Şu sıralar kariyerimde yaptığım değişiklikle eğitim ve kendini geliştirme sürecindeyim. Sizin anlayacağınız artık bambaşka bir iş yapacağım. Bunun heyecanı ve yeniliği beni çok neşelendiriyor. Ben herkesin 10 15 senede bir kendini hayatını tamamen değiiştirmesi gerektiğini savunuyorum. Onun dışında evet spor demeyelim de yoga ve pilates her zaman hayatımda. Doğada olmaktan çok hoşlanıyorum. Evimde maalesef bir tanesi geçenlerde kaybolduğu için üzülerek 5 tane demek zorundayım 5 tane kedim ve bir köpeğim var. Hayatımın her safhasında hayvanlar vardı ve hep olacak.

→ Bize yer aldığınız projelerden kısaca bahseder misiniz?

Şehnaz Tango, Ah Bir zengin Olsam, Charlie İş Başında, Çifte Bela, Beşik Kertmesi ve Ayrılsak da Beraberiz adlı dizilerde rol aldım. Sayısız reklam filminde, Ntv ve Trt başta olmak üzere pek çok televizyon kanalında programlar hazırladım ve sundum. Bir de sinema filminde rol aldım.

→ Şu anda neler yapıyorsunuz? Hangi projelerde çalışıyorsunuz ?

Yukarda da bahsettiğim gibi yepyeni bir sahaya ve işe atıldım. Bu bir arayışın sonucuydu, yaşınız ilerledikçe ne istemediğinizi daha iyi anlıyorunuz ve kendinize karşı olan bu dürüstlük sizi sağduyulu ve merkezinizde tutuyor. Şu anda tüm bu eğitim ve araştırma sürecindeyim. Neler yaptığımı http://blogcu.com/aishassecretgarden adresine tıklayarak görebilirsiniz.

→ Beslenme alışkanlıklarınız nasıl? Ben sizin vejeteryan olduğunuzu biliyorum. Vejeteryanlığı nasıl seçtiniz ?

Çok okurum, zaten yeni başladığım işimin içeriği sağlık ve güzellik olduğu için bu aralar daha da araştırmacı oldum. O yüzden neyin içinde ne var ve neye faydalı bilirim. Dengeli beslenmeye özen gösteririm. ‘ Ne yiyorsan O'sun ‘benim motom olduğu için hayatımı bu doğrultuda sürdürüyorum. Beş senedir vejetaryenim: Neden seçtim, birincisi ; et yedikten sonra yorgun ve kötü enerjiye sahip olduğumu farkettim. Çünkü hayvanın ölürken ki hissettiği tüm acının ve korkunun vücudunda kaldığı ve yiyene de geçtiğini Budizm dahil tüm eski inanışlarda biliniyor ve kitaplarda yer alıyor.. İkincisi; national geographic'de globalleşmenin sonucunda Besinlerin ne hale geldiğiyle ilgili bir yazı okudum ( amerikada hamburgerden zehirlenip ölen insanların çokluğuna inanamazsınız) Üçüncüsü; Ben hayvanları seviyorum ve Vicdani olarak hiç bir canlının başka bir canlının (eğer doğası gerektirmiyorsa- ki biz etobur değiliz merak edenler Sadık Hidayet'in Vejetaryenliğin Faydaları isimli kitabını okusunlar) onurunu ve hayat hakkını çiğnemeye hakkı olmadığına inanıyorum. Bu konu ile ilgili Hamburger Fabrikası ve Hamburger Cumhuriyeti isimli filmleri izlemeniz yeterli olacaktır.

→ Hayatınızı paylaştığınız hayvanlarınızı bize anlatırmısınız ? Hayvan sevgisi size ailenizden mi miras ? Yani ailenizde sizin gibi hayvanları sevenler var mı ?

Ben kendimi bildim bileli kediler ve köpeklerle haşır neşirim. Sanırım babamdan ve babaannemden geçti bu bize. Kardeşim ve ben fareli köyün kavalcısı gibiyizdir. Hani tüm hayvanların iyi anlaştığı insanlar vardır ya biz öyleyiz. Kuzenim atları çok sever. Ben kedilere çok düşkünüm. Ama tüm hayvanları çok severim. Şöyleki kirpi ezmemek için kaza yapmıştım. Bu içten gelen bir şey bence bu beni doğamda vardı. Böcekler, sürüngenler, memeli olmuş benm için farketmez. Çocukken arkadaşlarım kedi ve köpeklerdi, yaşıtım çocuklardan hiç hoşlanmazdım. Hayvanlara ve birbirlerine kötü davranan vahşilerdi onlar benim için onlar.Hayatımızda evimizde kedi olmadığı çok az an vardır. Bizimkilere gelince şu anda çok sevidiğim kedim marsel gittikten sonra evimize gelen sevgili Barbie'miz onun yavruları Ken ve Cindy, Büyükada'dan bulduğumuz sevigli Kowboy ve Beşiktaş'ta tam 12 kedi bakan müstesna bir taksicinin bana bakmam için rica ettiği Robin var.Bir de köpeğimiz Star var tabi.Ayrıca bahçemizi ziyaret ederek mama yiyen 3-4 tane sokak kedimiz. Çevrede beslediğimiz sokak köpeklerimiz de var. Onun dışında annemde 2 kedi, erkek kardeşimde de 3 kedi 1 köpek var.

→ Evsiz hayvanlar için sizce neler yapılmalı ? ve siz neler yapıyorsunuz ?

Bu çok zor bir soru. Maalesef hayvanların üremesini önlemek yeterli değil. Dünya üzerinde iki model var . Birincisi gelişmiş ülkeler ki. Bu ülkeler bakılmayan tüm hayvanları itlaf ediyor. İkincisi de az gelişmiş ülkelerde ki gibi sokaklarda yaşamaları. Bana ikisi de uygun gelmiyor. Ancak maalesef bir çarede düşünemiyorum. Bu hayvanları barınaklarda beslemek yerine tüm topluma hayvan sevgisinin aşılanacağı kampanyalar yapılması taraftarıyım. Gelişmekte olan ülkemizde eğitim oranının düşüklüğüne bağlı olarak bırakın hayvan sevgisini, İnsan ve çevre sevgisinin bile olmadığına çok üzülerek şahit oluyorum. Ben Barınak Gönüllüleri Derneğinin üyesiyim. Onlardan ve diğer tüm hayvan hakları örgütlerinden gelen mailleri değerlendiriyorum. Çevremdekilere iletiyorum. Yapabiliyorsam yardımlarda bulunuyorum. Yapabildiğim ölçüde çevreme basına yakınlarıma baskı ile çözüm bulmaya çalışıyorum.

→Yedikule Hayvan Barınağı'nı hiç ziyaret ettiniz mi ?

Hayır etmedim.

→ Daha önce www.yedikulehayvanbarinagi.com web sayfamızı ziyaret ettiniz mi ? Sayfamız ile ilgili önerılerınız nelerdir ?

Sayfanızı takip ediyorum.İyi tasarlanmış, açıklayıcı, bilgilendirici ve yönlendirici bir site. Yardım kampanyaları da insanları hemen eyleme geçirmeye yönelik. Ancak maalesef ülkemizde internet alışverişi hala kuşkuyla yaklaşılan bir olgu olduğundan, yardımlar için daha net yöntemler bulmanız daha faydalı olacaktır sanırım. Siteniz aracılığıyla barınağa mama ve ilaç, maddi yardımlarım oldu.

→ Türkiye geneline bakarsak insan ve hayvan yaşantısını değerlendirmenizi rica ederim. Sokaklarda yaşayan sahipsiz dostlarımızın hayatlarını kolaylaştırmak için okurlarımıza neler önerirsiniz.

Yukarıda biraz durumdan bahsettim. Bu ülkenin alcağı daha çok yol var arkadaşlar ve maalesef hayvan hakları ve sevgisi listenin sonlarında yer alıyor. İnsan hakları, Kadın hakları,Çocuk Hakları, hasta hakları bilincinin yerleşmesi. Gerçek demokrasinin hayata geçmesi ve bireylerin eğitimle aydınlanmasıyla bir şeyler değişebilir. Toplumun %60' ının hala kadını ikinci sınıf insan gördüğü bir ülkede, ona aile gözü önünde, sokakta akıl almaz işkenceler yapabildiği bir ülkede,annelerin çocuklarını dövdüğü ve fuhuş için sattığı, sokaklara attığı bir ülkede köpekleri de yakarlar kedileri de asarlar. Karamsar mı oldu. Ama gerçek!

→ Kürk giyilmesi ve ticareti ile ilgili neler düşünüyorsunuz kürk içeren tekstil ürünleri kullanıyormusunuz ?

İki sene önce katıldığım spritüel bir seminere bir hanım kocaman mavi tilki kürkünü giyip gelmişti. Ve seminerin yapılacağı odadaki masanın üstüne hayvancağızı bırakıp yerine otururken ben, kendisine burda bulunmak için bir bahanesi olmadığını söylerek çıkmasını ya da ölü hayvanı çıkarmasını rica ettim. Anlamaz gözlerle bana baktı, ama kürkü de çıkarttı. Ben tüm kürklü kadınları bu şeklide rahatsız etmekten hoşlanıyorum. Burdan kürke bayağı karşı olduğumun ve kullananlara karşı pek de hoşgörülü olamadığım sonncunu çıkarın lütfen?. Nubuk süet ceket hayatımdan çıktı. Ayakkabıda maaleef olmuyor. Ama suni deriye kayma çabaları içindeyim. Kürk ticareti konusuna girmek bile istemiyorum. Herkese bu kürklerin nasıl yapıldığını gösteren şu 90'lların başındaki sert ‘'kürke hayır!'' kampanyalarına geri dönme çağrısında bulunuyorum. Belki insanların biraz akılları başlarına gelir.

→Bize biraz evinizi ve hayvanlarınızı anlatırmısınız ?

Bahçeli müstakil bir evimiz var.Evimiz bahçeli olduğundan kedilerimiz, sokak kedilerimiz ve köpeğimiz için rahat bir ortam oluyor. Kediler biribirleriyle çok iyi anlaşıyor, arada köpek star'la komik oyunlar oynuyorlar. Gündüz bahçede gece evde kalıyorlar.Erkek arkadaşım için bu çok yeni bir durum kendisi hayvanlar hiç yakın biri değilken şimdi kedilerle büyük aşk yaşıyor ve bana kedileri hayatına soktuğum için hep teşekkür ediyor. Sokaktaki hayvanlara karşı duyarlı olmaya başladı. Barınaklara yardım yapılacağı zaman o da çok yardım ediyor. Benim için hayvanseverler adına bir kazanç bu. Anlayacağıız, biz kocaman bir aile mutlu mesut yaşıyoruz.

Barınağımızdaki 2000 minik dostum adına size sonsuz teşekkürlerimi sunarım. En kısa sürede sizi barınağımızda ağırlamak isteriz.

Konuğumuz: Ayşe Tolga
Muhabirimiz: Tolga Öztorun

01/11/2006