BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
19 MAYIS 2008 / 14:40

Yavru kuş beslerken neler yedireceğiz?

Unutmayın ki, doğada ebeveynleri tarafından zengin beslenen yavruları mümkün olduğunca en iyi şekilde beslemeyi hedefliyoruz. Yavru büyütürken gün ışığı olan saatlerde 2-3 saate bir beslemek gerekiyor. Mamaları günlük ve taze hazırlayınız.

Böcekle beslenen kuşlara verilebilecek en ideal mamanın tarifini veriyorum:

Kuru, taneli kedi mamasından 10-15 tane kadar bir çay bardağına konur, üzerine su konur ve tanelerin şişmesi beklenir. Şişen taneler, pense ile ya da el yardımıyla yavruya verilir. Yavru gagasını kendiliğinden açmıyorsa elimizle nazikçe açmaya çalışırız. Örneğin ebabiller, bu şekilde beslenebilirler. Ayrıca mama öncesinde ve sonrasında enjektörle damla damla su verebilirsiniz. Gagasının kenarına gelen damlayı çekip içerler.

Kumru, güvercin beslerken...

Yine ıslatılmış kedi maması verilebilir. Önünde her zaman bir kap içerisinde suyla şişirilmiş bulgur, kırık mısır, kuru kedi maması, muhabbet kuşu yemi ya da kanarya yemi koyabilirsiniz. Bir süre sonra kendisi tıkır tıkır yemeye başlayabilir. Yanına bir kap temiz su koymayı unutmayın. Ekmek kırıntısı da severler.

Etle beslenen kuşlar için:

Yağsız kıyma, ince kıyılmış kuzu eti, tavuk eti, pirzola, kemikli etler verilebilir. Porsiyonlar haline getiridiğiniz mamaların sürekli taze kalmaları için buzdolabında tutulması gerektiğini hatırlatırım. Hatta bir kısımını derin dondurucuya koyunuz. Mama, ılık verilmelidir. Ağız açıklığının yarısı kadar büyüklükte lokmalar hazırlayabilirsiniz. Verdiğiniz etteki su oranı yeterliyse ayrıca su vermenize gerek yoktur. İstisna olarak, kartallar vebazı yırtıcılar hortumdan akan suyu içmeyi severler.

Takviye:

Büyürken kalsiyum ve vitamin takviyesi de gerekecektir. Calcidine granül kullanılabilir. Petshoplardan kuşlar için olan vitaminlerden alabilirsiniz. Kuşun türüne özel sevilen yiyecekler varsa verilebilir.

Not:

nilay006.jpgBir saksınızı yuva haline getirebilirsiniz. İçine pamuk koyduktan sonra ince bir bez parçasını en üste koyun ve yavruyu yerleştirin. Bez koyun ki, pamuk ya da elyaf ayaklarına dolanmasın. Tünemeyi seven kuşlar karton içine dal ya da zemine taş koyun. Tüylerine zarar vermekten kaçınmak için kafese koymayın, mümkünse delikleri olan bir karton kutuya koyun. En güzeli, üstü açık karton üstüne buzdolabının ızgaralı rafını kapamaktır, kuş zarar görmez. Ayrıca yemeği gazete üzerine atmayın, bir süre sonra gazetedeki kurşun maddesinin mamaya yapışması sonucu kuşta zehirlenme yapabilir. Lütfen kuşun tüylerine zarar verebilecek, onu kirletebilecek, cıvık yumurta sarısı gibi gıdalar vermeyelim!

Kuşun ısınma ihtiyacı için, kuşu yakmayacak mesafede duran bir ampul yeterli olacaktır. Sıcaklık ona su kaybı yaptıracağı için su takviyesini unutmayın. Eğer enerji takviyesi gerekiyorsa, %5'lik dekstroz solüsyonu damla damla içirilebilir. Hatta Veteriner Hekimler, dehidrasyonu engellemek amacıyla, sırt derisi altından kelebek yardımıyla dekstroz verebilirler.

Diğer ülkelerde nasıl besliyorlar?

Yunanistan Aegina Adası'ndaki, Ekpaz Yaban Hayat Hastanesi'nde yavrular için kedi maması kullanılıyordu. Yırtıcılar için makasla kemikli tavuk eti parçalanıyordu. Avusturya Viyana'ya yakın Yaban Hayat Rehabilitasyon Merkezi'nde saksağan, karga ve yırtıcı yavrularına daha değişik bir mama hazırlanıyordu. Yumurtacı çiftlikler için üretilen civcivlerden erkek olanları onların işine yaramayacağı için karbondioksitle boğulur ve buradan ölü civcivler merkeze getirilir. Civcivler makasla dilim dilim doğranır. Böcek mamasıyla karıştırılır ve yavrulara yedirilir.

Bebek bakıcılığınızda iyi şanslar diliyorum! Lütfen ama lütfen, yavru kuşu büyüttüğünüzde uçabiliyorsa onu salın. Uçup gittikten sonraki mutluluk tarif edilemez sanıyorum. Amaç doğadan kopanı mümkünse doğaya geri vermektir. Lütfen kanat uçlarını keserek esaret altına almayalım. Her canlının ilk dileği özgür olabilmektir. Verdiğim tüm bilgiler yavruları doğa anaya kavuşturmanız içindir. Hepinize kolay gelsin...

ÖZGÜR BİR ÖRNEK:

Zayıf Fiyu ördeğini bir ay boyunca besledim. Rahat etsin diye, odama gazete serdim. Kör kedim ona bakıyor. Şişmanlayınca ait olduğu Ömerli Barajı'na saldık, uçtu, gittiJ O artık ÖZGÜR BİR ÖRDEK!!!

nilay007.jpgnilay008.jpg

Sevgiler,

Nilay Tezsay