BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
07 TEMMUZ 2010 / 17:00

Vahşet ötesi vahşet!

sokak-kopegi-dehsetHaberi okumadan önce yorum yapmak isterim,
İnsanlar pitbullardan korkuyor diye pitbullar için genelge çıkartılıyor ,ama vahşeti yapan insanlar hakkında genelge çıkartılmıyor.Hala pitbullarla ilgili genelge düzeltilmiş olarak yeni  genelge  şeklinde gelmedi belediyelere bu bilinmeli basın önündeki sözlü açıklamanın geçerliliği yok uygulamada.Kesinlikle hayvanları koruma yasası nın yeniden düzenlenmesi gerekiyor,hayvana uygulanan şiddetin ,kabahatlar kanunu  kapsamından çıkartılıp, hapis cezasının ve ağır para cezasının  verilmesi gerekiyor.Bu hususda gerekli düzenlemeler için tüm STK ları,İstanbul Barosu Hayvan hakları komisyonunu ,bu konuda başlattıkları çalışmalarını  daha da hızlandırmalarını diliyorum.
Videoyu izlerken gördüğüm  o  zavallı  hamile hayvanın gözlerindeki soru dolu bakışlar, NEDEN der gibi neden ben ne yaptım ki !
Hiç bir zaman gözümün önünden gitmeyecek.
Nutkum tutuldu bu vahşet karşısında diyecek bir şey bulamıyor ,bu tür sadist insanlarla aynı türden yaratıldığım için insanlığımdan UTANIYORUM.Yazıklar olsun !!!
Barınak değil Bakımevi olmalı deniyor.
Yaşlı,sakat,küçük ırk ev köpeği,korkak vb kendini sokaklar da koruyamayacak hayvanları nasıl tekrar sokağa bırakabilirsiniz.Sahibi tarafından evden atılmış tekrar evine giremiyor,gidecek yeri yok,üstelik küçük ırk ev köpeği 5kg lık hayvancık sokağa mı bırakacaksınız ,ne yer ne içer kuru mamaya alışmış,çöpten mi beslenecek çöp yiyemezki,kışın üşür  çünki sahibi kışlık yazlık elbiseler giydirmiş ,el bebek gül bebek bakmıştır zamanında ama o eskiden di ,sen artık sokak köpeğisin mi diyeceğiz hayır . Yaşayabileceği en  uygun mekanı yaratmaya çalışacagız öncelikle de yeni yuvalar arayacağız.
Yani uygulanması mümkün olmayan şeyler de , önce vicdan muhasebesi yapmak gerekiyor.
Çoğu zaman yazılan la uygulanan farklı olabilir  ve olmalı da bence şartlara göre.
İnsanlar rahatsız olmasın diye yeni bir kanun tasarısı gündemde ,hatta geçti bile maillerde görüyorum .Hayvanseverler ikiye bölünmüş, aslında gözlemlediğim iki,üç,beş o kadar çok bölünmüşlerki  oysa  amaç bir  olmalı karşılıksız ve  hayvanlar yararına çalışmak, farklı düşünceler olabilir ama asgari müşterek noktalarda buluşmak gerekiyor.
 Bazı kesim çok seviniyor bu karara, bazıları ise mümkün değil çok yalnış diyor.
Ben şaşkınlık içindeyim sahada olan bir insan olarak,  neye seviniyorlar anlayamıyorum çok mantıksız ,rehabilitasyon merkezi olmayan il ve ilçeler için,şehir merkezlerinden uzak yerlerde ,orman arazilerinde barınaklar yapılıp hayvanların orada rehabilite edilmesi gündemde.Soruyorum size köpekler insana en yakın evcil hayvanlardır,yaban hayvanı gibi gözden uzak gönüllünün kolay ulaşamıyacağı ormanlar mıdır onların yaşam alanı.Asla değildir ve bu kabul edilebilecek bir şey değildir bununla ilgili de Stk ların itiraz dilekçeleri hazırlamaları şarttır.
 Emek verdiğiniz,rehabilite ettiğiniz hayvanları ,kurtlar sofrasına yem diye bırakabilirmisiniz mümkün mü ,birde gönüllü hizmet veriyorsanız daha da zor. Hayvanlar için  ,sokaklar güvenli mi hayır değil,ama insanlar ,insanlardan değil, köpeklerden,kedilerden korkuyor .Oysa en tehlikeli korkulacak  canlı İNSAN işte isbatı.Hiç bir hayvan bu tür bir vahşet yapmaz.
İlgili Haber:


Kayseri'de hamile köpeğin karnını kestiler
Kayseri'de hamile sokak köpeğinin karnı, kimliği belirsiz kişiler tarafından kesildi. Akıl almaz bir vahşete maruz kalan sokak köpeği, parkın içinde yavruları ile birlikte ölüme terk edildi. 07.07.2010 10:08


İHA) - İnsanın kanını donduracak olay, Melikgazi ilçesi Nuri Has Mahallesi Nuri Has Parkı içerisinde meydana geldi. Gece geç saatlerde polis ekiplerine gelen "bıçaklanma" ihbarı üzerine Nuri Has Parkı'na çok sayıda ekip sevk edildi. Olay yerine gelen polis ekipleri, gördükleri manzara karşısında şok oldu. Kimliği belirsiz kişiler tarafından park içerisinde karnı yarılarak yavruları dışarıya çıkarılıp ölüme terk edilen sokak köpeği, polisleri şaşkına çevirdi. Durumu haber merkezine telsizle bildiren polis
ekipleri, olay yerine veteriner hekim gelmesini istedi. Ancak yapılan çağrılara Erciyes Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi tarafından bir karşılık verilmedi. Polis ekiplerinin uğraşlarına rağmen, yavruları ile birlikte ölüme terk edilen sokak köpeğine müdahale edecek bir veteriner bulunamadı.
Parkın içinde yavruları ile birlikte ölümü bekleyen köpeği gören vatandaşlar, "Eğer zengin birinin köpeği olsaydı ambulans bile gelirdi" diyerek isyan etti.
Son çare olarak polis ekipleri tarafından olayın gerçekleştiği parka belediye ekipleri çağrıldı. Yaşam mücadelesi veren sokak köpeği hayatını kaybederken, yavrulardan biri de annesi ile aynı kaderi paylaştı.
Vahşete tanık olan ve sokak köpeğini kurtarmaya çalışan polis ekiplerinden bazıları gözyaşlarını tutmakta zorlanırken, vatandaşlar da bu akıl almaz vahşeti gerçekleştirenlere beddua yağdırdı.
Polis ekipleri tarafından insanın kanını donduran bu vahşeti gerçekleştirenlerin bulunması için çalışmaların başlatıldığı öğrenildi.