BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
29 NİSAN 2008 / 13:13

Nazlı ve Nene nin ardından

nazli2.jpgNAZLI KIZIM

Nazlı kızımız yaklaşık 5 sene önce barınagımıza geldi.Sahil yolunda sokak köpeği arkadaşları caddeden karşıya geçerken nazlı da geçmek istiyor ve maalesef araba çarpıyor ekiplerimiz barınaga getirdigin de sürmeli sürmeli bakan gözlerine aşık olmuştum.

Hemen klinige gönderdiğim de belinin kırık oldugu oldugunu yaşama şansının zayıf oldugunu söylediler.

Genel de beli kırık hayvanların sonu malum(uyutma)ama yedikulede uyutma yok beli de kırık olsa tekerlekli araba yapılıp yaşamını sürdürmeye çalışırız.

Nazlıya da bunu düşündük  2002 senesi idi nazlı geldigin de daha önce hiç bir köpegimiz bu durumda gelmemişti tecrübesizdik nasıl araba yapılır nereden temin edilir bilmiyorduk. Ayrıca barınagımız daha 1 senelik barınaktı ve bu kadar çok tanınmıyorduk.
Tesadüf eseri CNN TÜRK TV de çalışan bir hayvansever dostumuz BARIŞ ALADAR bizi ziyarete geldi.

Dostlarımız isimli bir program yaptıgını bizi tanıtmak  istedigini söyledi çok mutlu olduk ve ilk kez çok izlenen bir tv kanalında barınagımız  tanıtıldı öncü olduk ardından diger barınaklar da tanıtıldı.

Programda ilk kez  felçli bir barınak  köpegine  yürüteç yaptırma dilegimizi söyledik. Oldukça fazla mail tel geldi.  Nazlının ilk arabası Ankaradan bir doktor dostumuz Atilla Bey tardından yollandı .

Tamamen kendi imalatı bir araba yapıp yolladı ve nazlı çok sevindi barınakta koşuşturup durdu ardından bir felçli köpek daha geldi onun da adını Umut koyduk sagolsun Atilla Bey  onada araba gönderdi kader arkadaşları NAZLI ve UMUT yedikulenin maskotları olarak tanındı.

Umut u çok çabuk kaybettik ancak bizimle 6 ay yaşadı ve melek oldu.
Dünya güzeli Nazlı kızımız tek maskot olarak starlıgını korudu.
Hatta 2007 Agustos ayında  BGD nin sakat hayvanlara rehabitasyon merkezi için düzenlediği yardım amaçlı konserde Nazlı Pınar Altuğ la beraber sahneyi paylaştı meşhur kızımız daha da meşhur oldu.

Ancak biliyorsunuz felçli hayvanların yaşamı çok kolay degil dolaşım bozuklugu üre vb hastalıklar olabiliyor Nazlı da maalesef karaciyerle ilgili sorun yüzünden 24 nisan da melek oldu çokkk üzgünüm .

Yaz ayların da sıcaktan ve sürtünmeden çişten kaynaklanan  pişiklerine merhem sürerken ki elimi yalaşıyışını( sanki teşekkür ediyor gibi )unutamam.

Çok iyi bir yaşam sürdürdü çokk sevildi ve mutlu yaşadı melek oldu bizleri  yukarlardan bir yerlerden mutlaka izliyordurr.Onu çok özleyecegimizi mutlaka biliyordur GÜLE GÜLE NAZLI kızım..

Nazlı kızımızın Show TV deki haberi →

NENE
Barınaga gelişi yaklaşık 5 sene önceydi sanırım.
Hayvansever gruplarda ki arkadaşlardan biri bulmuş yuva bulunmayınca malum yedikule darülacezesine rica ve ısrarları kıramayıp kabul ettigim sevgili NENE..
Geldiginde de yaşlıgıydı sıfır numara kaniş siteye resmini geldigi gün koydugum da Amerikada yaşayan arkadaşımız Elif Boduroglu görmüş ve hemen mail yazıp kaybolan köpegi ne benzettigini o olabilirmi diye aramıştı ama o degildi ne yazık ki.

Tabii bırakan arkadaşlar 5 sene boyunca ancak 1-2 kez aramış her zaman ki gibi yok olmuşlardı kendi vicdanlarını rahatlatıp güvenilir bir yere bırakmanın mutlulugunu yaşıyorlardı.!İsmini bir gönüllümüz koydu baktı diş yok göz görmüyor bunun nene olsun dedi.

Nene de kendine Darülaceze odasında bir yer bulmuştu.Gayet iyi yemek yiyor hiç yaşlı oldugunu kimse tahmin etmyordu barınagın en yaşlısıydı.

Bir atasözünü haklı çıkarıyordu bodur tavuk her gün piliç misali..
Son bir senedir nene bana çok fazla bağlandı sürekli kucak istiyor du yaşlı oldugundan o kadar yogunlukta hep kucagıma alıyordum hatta sitemizden çagrı yapmıştık nenemize
ana kucagı istiyoruz diye sonun da heybe bulduk gerçi sevtap anne ve mersin den gönül anne  ana kucagı yollamıştı ama büyük gelmişti .
Nene kucaga almadıgım zaman ısrarla aglar iki ayagı üstüne kalkar tacizde bulunurdu.
Sibel anne ondaki yaşama azmine şaşırır nenecigim senin heykelini dikecegiz yedikuleye der dalga gecerdi .
Yaklaşık 1 sene kadar önce özlem dogan arkadaşımız nene nin hamisi olmuştu hemen hemen her hafta sonu evden yemekler pişirir hem nene için hem de yavrular içir yedirirdi.Bizim nene bayılırdı kaliteli yemeklere sebze et püresi yaş mama dişleri olmayanlar bayram ederdi.

Her canlının  bir yaşam sonu var dogal olarak Nene rekor kırdı 17 yaşında melek oldu.
Nene 1 hafta önce kötüleşti önce felç geldi yürüyememeye başladı altına hasta bezi koyuyordu ama her gün 1 konserve mamayı yiyordu ara sırada ton balıgı veriyordum çok seviyordu degişik lezzetler alsın diye.

Melek olmadan 1 gün önce yemegi ret etti anladım ki gidiyor.
Hemen süt hazırladım şırıngayla içirdim o gün gönüllülerden Burak baba vardı vedalaşın  dedim akşamda benim odamda  kendisi için özel aldıgımız kafesine battaniyeler serdim sardım onu güle güle NENE sen de çok sevildin iyi yaşadın dedim  kulagına,
ıslak burnundan  öptüm ve vedalaştım tahminim de yanılmamışım gece melek olmuş ..
Sabah mezar hazırladık ve gömdük.

Yedikulenin 2 maskotu Nazlı ve Nene artık yok .
Kızlarım sizleri hiç unutmayacagım...

Anneniz meral olcay
26 nisan 2008