BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
15 KASIM 2010 / 15:04

Kurban bayramı mesajım

Yarın Kurban bayramı;
Biz hayvanseverler için üzücü bir gün.Benim düşüncelerimle örtüşen xxx  gazetede bugün okuduğum bir bilgiyi sizlerle paylaşmak istiyorum.
Medeni Hukuk Profesörü Hüseyin Hatemi, “Kevser Süresindeki “..v’enhar’ ibaresi, ‘kurban kes!’ mi demektir?” adlı makalesinde, kurban kesmenin amacının kan dökmek olmadığını söyler.
“Kurban kesme nedeninin insandaki sadist hisleri tatmin etmek olmadığının açıkça kavranması gerektiğini”
belirtir Prof. Dr. Hüseyin Hatemi: “Kur’an-ı Kerim’in açıkça belirttiği gibi, kurban kesmek de fitre vermek gibi ancak ve ancak bir toplumsal yardım vesilesidir.” der. (Bkz. Prof. Dr. İsmet Sungurbey’in, Hayvan Hakları kitabı.)

 Kurban kesmek bir toplumsal yardım vesilesiyse şayet;
O zaman toplumda muhtaçlar  grubuna yardım etmek hayır yapmanın esası olmuyor mu?
Bu muhtaçlar grubu insan olabilir,hayvan olabilir neticede tüm canlıları yaradan var.
Benim de düşüncelerim bu yönde, mutlaka hayır işlemek için kan dökmek gerekmiyor .
Mutlaka et dağıtmak istiyorsanız, o gün için  kasapdan bir kurban ağırlığı kadar et alıp dağıtacağınız kişi sayısı kadar paket yapıp bağışlayabilirsiniz .
Veya kurban ederi kadar bağış yapabilirsiniz muhtaç gördüğünüz canlı grubuna ,veya da o eder kadar ihtiyaç malzemesi alabilirsiniz.
 Barınaklarda 9 günlük bayram tatili boyunca zor durumda kalacak olan hayvanlar için, mama,makarna,süt vb alıp hem barınakları ziyaret edip, hem de destek vermenin mutluluğunu ve hayrını yaşamış olursunuz.
Günlerdir duyuruları yapılan  bayramın 3. günü saat 13.00 da Türkiyedeki  tüm barınakları ziyaret edip yardımınızı bizzat ulaştırabilirsiniz.
Herkesin bayramını kutlar ,olumsuz görüntülerden uzak,hayvanlara eziyet edilmeyen ,dostluk ve kardeşliğin hakim olduğu bir bayram
diliyorum.


 
ETİKETLER : Ana Sayfa