BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ARALIK 2007 / 19:21

İtalya

Şubatın 9-18 arası bir 9 gun kadar tatil yapamak uzere italyaya dogru yola çıktık. O tarihlere denk gelen venedikte maske festivali vardi her sene tekrarlanan 2 hafta suren karnaval senliginliginde gecen bir tekinlikti.. Çok merak ediyordum gittigim tarihte bu festivalin olmasi super bir olaydi.

Festival yillar oncesinin sinif farkini sadece 2 hafta icin yikmak amaciyla yapilirmis. Bu süre zarfinda fakir ve zengin birbirinden ayirt edilemezmis çünkü herkes maskeli. Ama gene de bence fark vardi zenginlerin maskeleri altin kaplama ile suslu fakirlerin sa

Butun dukkanlarda festival dolayisiyla maskeler satiliyordu ve cesit cesitti.Kedi maskeleri nin anlami kediler aynen misirda oldugu gibi kutsal sayiliyormus sebebi zamaninda venedik i fareler basmis veba hastaligi hortlamis fakat kediler sayesinde bu fare istilasi ve hastaliktan kurtulmuslar.

Uzun gagali kus maskesi ni doktorlar kullanirmis veba bulasici bir hastalik oldugundan bu kus maskesini takarmis doktorlar uzun gaga sayesinde oluyle temastan hastalik gecme riskini azaltirmis gaga..

Cesit cesit maske vardi ve her maskenin de bir anlami ama beni hayvan maskeleri ilgilendirdiginden bu iki maskenin anlamini ogrendim..

Venedik muhtesem bir sehir mimarlik harikasdi binalar var hem binalari inceliyor resim cekiyor hem de gozlerim kedi kopek vb ariyordu ..

Tabii bu merakım uzun surmedi köpekle ilgili kareler yakalamakta gecikmedim.resimlerde goruldugu gibi..

Önce venedikte turistik bir restauranta gittik ne göreyim aman allahım bir masa ustu yemeklerle donatılmış ve hayli kalabalık bir yer iki bayan 4 kişilik masada 2 de köpek onlara servis var ve garsonlar onlarada hizmet ediyor musterler gecersen seviyor cok sasırdım turkiyede görebilecekmiyim bu manzaraları diye dusundum.

Sonra venedikin en guzel adalarindan biri olan murano adasina gittik cam işciligiyle unlu hediyelik almak için dukkanları geziyorum bir şaşırtıcı manzara daha dukkanda sevimli bir kopecik ev sahipligi yapıyor musteriler alışveriş yaparken uslu uslu onları izliyor.

Daha sonra maskeli karvalin yapıldıgı san marco meydanı ve sokaklarını dolaşmaya basladık gördugunuz gibi köpecikleri de kendileri gibi suslemişler karnalava katiliyorlar çok ilginç bir gelenek ve semapatik..

Daha sonra yolculuklar hem yuruyerek olmadı tabii vapura ve trene de bindik turkiyede toplu taşıma araçlarında köpek taşıyamazsınız mutlaka özel aracınız olacak ama italyada floransa ve veronada da aynı şekilde köpecikler sahipleriyle birlikte trene ve vapura binebiliyorlar onlarin çok şanslı oldugunu dusundum onlar adına sevindim bizler adına üzüldüm.

Fakat sokaklarda hiç başıboş bir tek köpek bile yoktu çunki hemen hemen herkesin evinde 2 veya 3 evcil hayvan vardı .

Dileğim turkiyedede hayvan sevgisinin ve sorumlulugunun artması.

Gönüllü Barınak Yöneticisi
Mimar Meral Olcay
23-02-2007