BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
31 TEMMUZ 2009 / 08:16

ilginç ziyaretçi??

Daha önceki yazılarımdan  da  hatırlasanız barınağımıza,
çeşitli ırk hayvanlar uğradı
(kedi,köpek dışında,at,kuzu,tavşan,ördek,hamster,martı,güvercin,leylek) şimdi de ...
Sayısı  oldukça azalan  sansar..Neden mi az kaldı...*
İstanbul eskiden bol yeşil alanı olan yerdi,yaşam alanı  da tüm canlılar  için uygundu..İnsanlar bile piknik için ormanlara gidebiliyor şimdiki gibi sahil yolu kenarındaki  çimenlerde  piknik yapmıyor korulara gidiyordu.

 Yaşam alanı, biz insanlar tarafından yok edilen (ağaçların kesilmesi en küçük yeşil alanlara bile bina yapmak gibi bitmek bilmeyen açgözlülüğümüz ve doyumsuzluğumuz sayesinde)yaban hayvancıkların da  nesilleri de tükenmekte..

Çoğu insan fareye benzediği için sansarları , iri fare diye düşünüp veya tavuklarını boğduğu vb sebeplerden fare zehiri ile yok etmekde...
Son mohikanlar gibi(filmi izleyenler hatırlarlar)sansarcık yaşam alanı olarak ,ne yapsın bulabildiği ağaçlık yer cerrahpaşa hastahanesi bahçesi olmuş orada yaşamaya başlamış belki de orada doğdu.
Çünki bostanlar,eski rum ,ermeni evleri yani eski bir yerleşim alanı ve hep bahçeli  evler var..
Hastane bahçesinde insanlar korkmuş  ve zarar verme yolunu tercih edince (hep öyle olur korkucunca yok edelim psikolojisi), korkudan  girmiş hastane içine doktorun odasına  :roll:sığınmış..

Ekiplerimiz odadan kurtardı sansar ı ve barınağa getirdi ..Ben ilk kez sansar görmüştüm  çok tatlı idi.Tıpkı bir  sincap a veya büyük boy fareye benziyordu..
Aklıma bu tür kemirgen hayvanların deney amacıyla kullanıldığı geldi..Tüğlerim diken diken oldu..Minicik sansar korkudan sığınmış titriyor  bana ne yapacaklar acaba diye endişe dolu gözlerle bakıyordu.
Bazı  insanoğullarını  anlayamıyorum,bir yerimiz kesilse ,iğne batsa ,bilinmeyen sıvı içirilsek,vücudumuza elektrik verilse,dayak yesek ,üzerimize yakıcı sıvı sürülse,başımızı  mengeneye sıkıştırıp bir yerlerimize sokulan hortumlarla deney de olsa bize istemediğimiz muamele uygulansa  nasıl canımız yanacaksa,
bu uygulamayı yapan  insanoğlunun da empati yapması gerekir..Deneye ,kürke hayır diyorum

..Sansarcığın   sağlık sorunu yoktu sadece korkmuştu, karnını doyurduk ve bölgemiz içinde  az sayıda kalan bol ağaçlıklı bir bölgeye salındı..

Tabii bu arada bizim barınak personeli  de abla bunuda besleyelim demez mi:lol:   hayır yaban hayvanın kafesde değil   doğada yaşaması gerek dedim .
.Barınak personeli  hayvansever ne olsa besleyecek,   gönülden çalışmak  ile zorunlu çalışmak  arasında çok önemli  fark var..
..Gönüllü sayımızın artmasını istiyoruz ,personel her şeye yetişemez biz gönüllüler detaylarla ilgileneceğiz  ki faydalı olabilelim hayvancıklara..
Haydi gönüllüler barınaklara......