BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
21 NİSAN 2010 / 00:21

her şey onlar için

Resim 823Acil ihtiyaçlar listemizin başında bayat ekmek geliyor.

Yıllardır düzenli olarak ücretsiz ıskarta ekmek tabir edilen bayat ekmekleri temin ettiğimiz ekmek fabrikası  artık ıskarta ekmeklere ücret talep edince zorda kaldık.

Her yolu deneyip günlük ekmek ihtiyacımızı karşılamaya çalışıyoruz .Bir hayvansever vasıtası ile CNR Fuar merkezinde Ekmek ,Pasta makinaları ve Teknoloji fuarı olduğu haberini aldık.

Mutlaka numune ekmekler yapılacak ve fuar bitiminde çöpe atılacaktı.İş başa düştü  biz 6 kafadar (sibel petro,songül,sedat,tahsin,ben)

saat 19.00  olmuştu  acil barınaktan çıktık fuara gittik.Çöp poşetlerimizle , kıyafetlerimiz  ise tamamen  faul :)ayağımızda çizmeler ,üstte barınak kıyafetleri hiç aldırmadık başladık tezgahlardan ekmekleri toplamaya bu arada fuar da bitmiş reyonların sökümü de  başlamıştı.

Seri bir şekilde  2 günlük ekmek ihtiyacımız kadar ekmeği işcilerin şaşkın bakışları içinde topladık .Neden mi  şaşkın bu saatte bu insanlar   neden ekmek leri topluyor anlayamadılar ,sordular anlattık hayvan barınağı için oldugunu, o zaman algılayabildiler yoksa her zamanki gibi çöpe gidecekti bu ekmekler.

Ben memur çocuğu olarak büyüdüm yokluğu çok iyi bilirim . Çocukluk  yıllarımda Semt pazarları  kurulurdu hala da var ama sayısı azaldı artık grosmarketler vb çok sayıda açılınca insanlar pazarlara fazla uğramaz oldu.

 Hali vakti yerinde olan  insanlar pazara vakitlice  gündüz  giderler alışveriş yaparlardı.

Fakat 2 grup insan daha vardı alışverişe gelen.

   1. grup     durumu iyi olmayan insanlardı ,işte onlar akşamın  geç saatlerinde karanlık bastırınca pazar yerine gelirlerdi .

 Çünki  artık fiatlar düşmüş  ,malın iyisi seçilmiş  tezgahda orta kalite mallar kalmış yani akşam pazarı haline gelmiş olurdu.

2.grup  ise işte onlar daha da geç gelirlerdi  pazara ,artık  tezgahlar da sağlam mal kalmamış ,çöpe gitmek üzere kasalarla kenara konulan mallardan sağlam kalanları,kullanılabilecek olanları seçmeye çalışırlardı  yani  ücretsiz .

Çocukluğumda okuduğum ve çok etkilendiğim Kemalettin Tuğcu unun  hikaye kitaplarında bu tür hikayeleri mutlaka okumuşsunuzdur.

Biz de öyle olduk işte. Ne yapalım kader :)her şey onlar için, sahipsiz size muhtaç  canlar için ,bu hallere de onlar için katlandık :)Gönüllülük bu demek fedakarlık,yerine göre amelelik,yerine göre annelik,babalık yerine göre de konumunu  ve yaşadığın çevreyi bile kulak arkası edip mutlu olduğun faydalı olduğunu hissettiğin bir şeyle uğraşmak demektir.

Resim 822Resim 825

Sizlere de sizi mutlu eden faydalı olabildiğine inandığınız gönülden bağlandığınız faaliyetlerde bulunun derim.

Bu muhtaç hayvanlar olabilir,muhtaç çocuklar ,yaşlılar  için vb olabilir hiç sorun değil yeterki "var olmanın dayanılmaz hafifliği "

gibi "faydalı olabilmenin dayanılır mutluluğunu" yaşayın tavsiye ederim.

Bu arada barınağımıza bayat ekmek sponsoru olabilecek hayvansever ekmek fabrikaları arıyoruz  ,yoksa daha biz çok zorlanacağız gibi gözüküyor.Zorluklar  paylaştıkça kolay hale gelecektir , elini taşın altına koyan sadece ve sadece 5-6 kişi gönüllü olmamalı.

Makarna ihtiyacımız için makarna sponsoru,barınağımıza kargo ile yardım malzemesi yollamak isteyen dostlarımıza kolaylık olması açısından  ücretsiz taşımacılık yapacak kargo firması sponsoru,temizlik malzemesi sponsoru,aşı ,ilaç vb ihtiyaçlar için ilaç firmaları sponsoru  vb  gönüllülük esasına dayalı hizmet veren bir barınak da ihtiyaçlar bitmez .

Yüreğinde hayvan sevgisini taşıyan herkesin mutlaka ve mutlaka yapacağı bir  şeyler  vardır eminim.