BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
07 EYLÜL 2009 / 18:23

hayvanseverlik bu mudur?

hayvanseverlik bu mudur ?acaba..
Bu fotoğrafdaki köpekler bir çöp evden kurtarıldı..
Sanırım psikolojik rahatsızlığı olan ve hayvansever olduğunu iddia eden  bayan ,toplamış da toplamış eve köpekleri ,zavallılar güneş yüzü görmemiş,insan görmemiş,sosyalleşmemiş..
İhbar üzerine 2 ay kadar önce 15 köpek  aynı çöp evden alındı ve ihtarda bulunuldu bir daha köpek toplama evine diye..Bu gün aynı evden şikayet üzerine tekrar 14 adet 4 ü yavru fino -terrier melezleri yani küçük ırk ev köpekleri alındı..
Bir anda barınağa 14 köpek geldi kafayı yedim..İsyan ettim bu hayvanseverlik mi diye..
Havvan sevebilirsin ,acıyıp evine alabilirsin,bakabilirsin ama bu kadar çok sayıda olup birde   kısırlaştırılmamışlarsa   bu artık normalden çıkıp istifçiliğe giriyor..
Kısırlaştırmak denen bir şey var ,bu hayvanların evde üremelerine  izin vermek çok yalnış...
Olan bize  oluyor, bu hayvancıkları bulduğunda getirse idi kısırlaştırsaydık, sonra da evinde baksaydı , biz bu kadar zor durumda kalmayacaktık..
Bir bilmece var"çarşıdan aldım bir tane eve geldim bin tane bu o hesaba giriyor "
Kısırlaştırmazsan 1 taneden  en fazla 12 tane doğuyor, o doğan yavrular da 6 ay sonra doğurabiliyorve bu  bir zincir gibi böyle devam ediyor sonunda ulaşılabilecek olan sayıyı düşünmek bile istemiyorum korkunç bir şey..
Hayvanlara yazık..Üretim çiftliğinden ne farkı var..

Fotografdaki manzara uzakdoğuda köpek,kedi eti yiyen veya derisinden giyim eşyaları üretilmek üzere İSTİFLENEREK kafeslere konup  taşınan  köpekleri anımsattı..
Özellikle de çin de bu manzaralara çok sık  rastlanıyor ..Hayvanlara bu türlü davrandıkları için  Çin  i ve Çin ürünleri almayı boykot edenleri destekliyorum.
Bir çoğunuz bu videoları izlemiştir..Bu muameleyi hak ediyor mu bu zavallıcıklar..İnsana en yakın canlı köpekdir ,duyguları bizim gibidir üzülür,küser,kıskanır,terk edilince intihar etme eğilimi gösterir,aşık olur vb tüm duygularımız aynı ,sadece konuşamazlar ama konuşmaya gerek yok ki , gözlerindeki bakışlar  size her şeyi anlatır, anlarsınız..

Demek ki gene hayvanların kaderi biz insanların elinde ...Nasıl yetiştirirseniz o hale gelir köpek hamur gibidir şekli siz vereceksiniz..
Tavsiyem bakabileceğiniz kadar sayıda köpek ,kedi alın evinize, toplamak karnını bir şekilde doyurmak yeterli değil ,aşılarını yaptırmak,sağlıklarını takip etmek,kısırlaştırmak çok önemli..
Yazımdaki hayvansever?bayan gibi bilinçsizce hayvan toplamayın lütfen..Sonuçda o hayvancıklar sadece sizi görüyor size alışıyorlar, sizin başınıza yarın öbür gün bir şey geldiğinde sosyalleşmemiş ve çok sayıda hayvan ortada kalacak ve  büyük problem olacak..
;Bunlar şanslıydı çünki  yedikule vardı ya başka semtte otursaydı bu bayan ,büyük ihtimalle bu köpeklerin akıbeti meçhul olacaktı.