BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
12 ŞUBAT 2008 / 17:33

Haliç'deki Tavşan Adası

11 şubat günü çevreci Prof Orhan Kural hocamız Haliç Tavşan Adasındaki vahim durumu anlattı. Bunun üzerine Fatih Belediyesi olarak lojistik destek vermek için yola çıktık. Basın eşliğinde, Sağlık İşleri Müdürlüğümüz den Veteriner Hekim Fatih Bey le beraber adaya gidildi ve durumun vehametini tüm Türkiye'nin görmesi sağlandı.

Zamanında bir belediye başkanı Haliç de yaşam oldugunu kanıtlamak için 1 çift tavşanı adaya getirtmiş ve bir daha ilgilenilmemiş. Hayvancıklar üreyerek sayıları 400 e çıkmış ve açlık içinde, sığınak tek yeşillik dal bile olmadıgından teker teker ölmeye başlamışlar. Ben de tavşan adasının bu durumunu bilmiyordum. Televizyon da görünce içim burkuldu. "Hava çok soğuk, ne yapabilirim" diye düşündüm. Sagolsun Barınak Gönüllüleri Derneği (BGD) den Erhun arkadaşımız "işyerinde kulube olabilecek sandıklar var eğer işine yararsa aldırabilirsin" demişti. Sandıkların bir kısmını tavşan adasın daki tavşanlar için kullanabilirim diye düşündüm.

Ve 12 şubat salı günü sabah erkenden aracı sandıkları almaya yolladım ve sandıklar gelir gelmez bende barınaktan ekmek su, su kabı ayarladım ve vet arkadasımız Fatih bey ile yola çıktık. Eyüp iskelesin de 3 kayık kiraladık ve yaklaşık 10 dk süren yolculuktan sonra adaya yanaştık . Tabi bu havada kayık yolculuğu nasıl olur ? Dalgalardan sırılsıklam oldum. Neyse hayırlı bir iş için dedik ve katlandık. Kulube olarak kullanacagımız sandıkları ve gıdaları indirdik önce kulubeleri yerleştirdik su kablarına temiz su doldurduk. Sonra tavşancıkları çagırdık o kadar evcillerki hemen sesimize toplandılar. Ekmekleri dağıttık, nasıl kapıştılar onları sıcak sığınabilecekleri kulubeler ve en az 2 günlük karınlarını doyurabilecekleri ekmekleri yerken bıraktık.

Bu ada bana hayırsız adayı anımsattı. Hayırsız adaya terk edilen köpekler gibi sonları olsun istemiyorum. Lütfen herkesi duyarlılığa davet ediyorum. 1 torba ekmek, havuç, yeşillik ne olabilirse. Eyüp iskelesinde ki kayıkcılara bıraksannız onlar adaya götürürler bunu da söylediler. Kayıkçılara sordum "dün akşam haberlerde tvde gösterdi kulube ihtiyacı var diye hiç kimse geldimi getirdi mi ?"diye "hayır sadece siz getirdiniz" dedi. Bir kez daha şaşırdım. Aklım tavşan adasındaki o güzelim masum tavşancıklarda kaldı beyaz, siyah kahve çeşit çeşit ve onlar yemek, kulübe bekliyorlar onları unutmayalım.

Yedikule Hayvan Barınağı
Gönüllü Yöneticisi
Mimar meral olcay

halic2.jpghalic1.jpg
ETİKETLER : Meral Olcay tavşan