BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
24 KASIM 2011 / 11:28

Fredinin kabusu gibi Balat'taki "çöp ev"...

Hiç aklınıza  çöp ev sahiplerinin nasıl insanlar olabilecekleri geldi mi?Acaba neden bu insanlar   sokakta ne bulurlarsa evlerine toplarlar,pislikten zevk mi alırlar yoksa  akıllarını mı kaybetmişlerdir?
Çöp ev sahipleri ne pislik sevdalısı ne delidirler. Onlar takıntı hastasıdırlar. Biriktirme takıntıları vardır sokağı eve taşıyanlarda.Balat ta yaşayan  eski bir yeşilçam sanatçısı Ali xxxx in  takıntısı  eve sokak dan çöp taşımak dışında, kedi ,köpek taşımak olmuş 20 sene boyunca :(
Mahalleli bu uzun süre içinde sürekli şikayetçi olmuş  içerden sesler geliyor, hayvanlar bağırıyor, leş gibi kötü kokular geliyor vbdilekçeler yazmış.Fakat prosedürler, prosedürler o kadar büyük engel olmuş ki bir set gibi maalesef aşılamamış .20 sene boyunca bu hayvansever :( amca eve köpek taşımış ,kedi taşımış ,  4-5  sene önce  hasta olmuş hastahaneye kaldırılmış ,hayvansever insanlar gelmiş evi boşaltmışlar temizlemişler 10 sene kadar önce olmuş.  "Sakın bir daha hayvan toplama eve "nasihatını yapıp gitmişler.Maalesef çöp toplama  ve hayvan sevgisi :(  nedeniyle hayvan toplama  huyundan vazgeçmemiş Ali amca.Deli olsa deli raporu alınıp akıl hastahanesine yatırırsın ,ama adam deli değil ,yani devlet deli değil diyor:( Taburcu olup tekrar eve dönünce ilk iş hayvanlarını sormak olmuş ve başlamış söylenmeye benim hayvanlarımı  aldınız ,dağıttınız oralara buralara ,verin geri , tabii hayvanlarını geri alamayınca tekrar başlamış hayvan toplamaya, çöp toplamaya.6 ay kadar önce  mahallelinin  yazılı şikayet üzerine  belediye olarak evi boşaltma amacı ile gittik polis nezaretinde .
Fakat  prosedür engeline takıldık. Ali amca  içeri kimseyi sokmadı  olay çıkardı kimse ikna edemedi ,bir ara  yanıma yaklaşıp Meral Olcay seni tanıyorum, bir tek sana güveniyorum sadece seni içeri sokarım başka kimseyi içeri almam gel dedi.Korkarak içeri girdim Ali amca ile kalbim küt küt atıyordu adam ya beni bıçaklarsa ,saldırsa ne bileyim korku işte :) Oysa boşa korkmuşum daha içeri girmeden  , içerinin halini  girince korkmam gerekiyormuş :( fredinin kabusu gibi bir ev aslında ev değil virane ,daha önce yangın çıkmış ,bir kısmı çökmüş müstakil bir sığınak ,her taraf pislik çöp ,her taraf köpek kedi fare kuş şoktayım:( Merdiven kısmı yangından çöktüğü için tahtalardan uyduruk basamak yapmış güç bela 2. kata çıkabildim, kapıları kapalı ,tavanı çökük odalar vardı ,kapıları açınca  2. şok kaniş terrier fino bir dünya o kadar çok ki ,diğer odalarda da aynı şeklide köpekler .Ali amca bak burası çok pis bana ver bu hayvanları aşılayım kısırlaştırayım bak hep doğurmuşlar uyuz olmuşlar gel barınak da sev yuvalandıralım diye ikna etmeye çalıştım.Dediki "bunlar olmadan ben yaşayamam ama söz  fifileri sana vereceğim" (fifiden kastı süs köpekleri)nerden buluyorsun bu fifileri deyince "mısır çarşısında satılmayan köpekleri konteynerlere bırakıyorlar aynı çöp gibi bende alıyorum iyileştiriyorum besliyorum".Tamam da kısırlaştırmayınca bak üremişler aynı sülaleden bir dünya fifi var burda dedim .Tabii sözünde durmadı ve bir daha da içeriye kimseyi almadı :( Pazartesi akşam evinin sokağında yere düşüyor ,ve mahalleli tarafından hemen hastahaneye kaldırılıyor kalp krizi  geçiyormuş.Ancak sabah da ölüyor cesedide morg a kaldırılıyor.
Mahallenin muhtarı arayıp haber verdi Ali bey öldü hayvanlar dünden beri kapalı ve aç bağırışıyorlar meral hanım yetiş diye :( Merhum  Ali beyi tanıyan iki kişiyi Hayvankorumacı Emel yıldız (panter emel)  ve Prof Orhan Kural ı aradım haber verdim hayvanlar mahsur ne yapacağız diye .
Salı akşam 18 .00 gibi buluştuk, sokağa girince başlıyordu koku :( Mahallelinin isyan ettiği kadar varmış geçen 6 ay süre içinde daha da artmış koku demek ki hayvan sayısı artmış.İçeri girildi desem ne derece doğru bilmiyorum girilemiyor,yürünemiyor nefes alınamıyor REZALET BU HAYVANSEVERLİK DEĞİL, ASLA TANRI BU TÜR HAYVANSEVERLERDEN HAYVANLARI KORUSUN.


 

Bu arada detay yazmam:)  lazım çöp eve gidecek  hayvanları o ortamdan kurtaracak atletik vucütlü :) çevik,zayıf ( çünki ahşap bina çöktü çökecek kilosu hafif ve  miğdesi de  sağlam  olan 3 kişiyi seçtimbarınak dan.Ramazan, Yaşar ,Kadir aracı da Metin kullandı.Ben astranot kıyafeti gibi saçlarım dahil her tarafımı kamufle ettim bismillah dedik ve içeri girdik.    Fareler cirit atıyor ,yürümek çok zor gazoz kutuları,kapaklar,tahtalar,ayakkabılar,kaplar vb akla gelecek her tür çöp ve kaçışan korku dolu gözlerle bakan mahzenlere sığınan hayvancıklar.Hayvanların hiç biri sağlam değil bir deri bir kemik uyuz ve yara bere içinde.İlk gün akşam saati fenerlerle alabildiğimiz (4 kişi ben dahil)5. kişi yok bulamadık.Yıkıldı yıkılacak bir virane ev, fare ,haşere vb her şey var,koku berbat :( Bende miğde sağlam olmak zorunda, çünki bu hayvanlar yıllardır güneş yüzü görmemiş:(    )
12 köpek 12 kedi ilk etap da alabildik.Köpekleri kafeslere koyup araca yerleştirdik ,kedileri özgürlüğüne kavuşturduk,saldık 2 ankara kedisini aldık sağır olma ihtimali yüksek diye :(yuva arayışına gireceğiz .
Geldik 2. güne yani dün çarşamba sabah gidemedik çünki barınak da gıda sıkıntısı var günlük gıda bulmaya çalışıyoruz ve günü kotarıyoruz saat 12.00 a dek ekmek bulmak için aracımız  dolaştı öğlene doğru geldi .Atladık arabaya  hedef balat çöp ev,gündüz aydınlık da rezalet daha net gözüktü  KAHROLSUN dedim bu hayvancıkların haline.Kan ter içinde kalarak 21 adet köpek daha aldık, mahzenlere kaçışıyorlar ve zifiri karanlık dehlizler  var.KADERİME BAKIN :( benim
KİMSEYE SÖYLEMEYİN SAKIN ANNEM BENİ İTÜ MEZUNU MİMAR SANIYOR:)
Mimar kadın fare deliğinde hayvan kurtarmaya gidiyor ,aradığım  bazı kişi ve stk lar biz karışmayız senin bölgen sen hallet dediler ne diyim tabii ki halladecegim ben PES  edermiyim yeterki  destek olunsun ,enerjimi rantbaly kullanabiliyim.
Neyse araba doldu barınağa gittik araç yemek toplamaya gitti akşam saat 17 .00 gibi 3. kez gittik saat 20.00 a dek 18 adet daha köpek alabildik.Son  9-10 adet daha köpek kaldı ama bizde PİL bitti .Yemek bıraktık ki aç kalmasınlar diye ve barınaga dogru yola çıktık.Arabadakileri indirdik.Sevindiler neden mi sanki GÜNEŞİ GÖRDÜM dediler ben öyle hissettim :)  mahsen ,izbe karanlık viraneden kurtulup oksijen ve güneşe kavuştular. Bu gün yani Perşembe  birazdan saat 12.30 gibi tekrar son parti boşaltma için gideceğim Allahın izni ile son kalanları kurtaracağız .Sonra şimdi ortaya çıkmayan MİRASÇILAR ortaya çıkar ve ilk etapda bu çöp evi yıkma yoluna girişirler.Birileri mirasa konar,birileride bu  pislik den hayvanları kurtarıp zaten ağır olan yükünün üstüne yük bindirir.
Duyarlı dostlar sizlerden sürekli destek beklediğimi yazıyorum  .Son gelen BALAT taki çöp ev ahalisi ile birlikde Yedikule Darülacezesi nin yükü oldukça  arttı ,yaklaşık 60-65 arası muhtaç can daha eklendi nüfüzumuza .
Balatzedelerin hepsi uyuz ,hepsi aç ,bitap ne yapmak lazım derseniz , destek, ilgi, alaka bekliyorum .Ben her yazımda yazıyorum yedikule de tedavi olmayan hayvan OLAMAZ borçla harçla ama mutlaka olur,yedikule de hiç bir hayvan AÇ kalamaz  borçla harçla da olsa paşa paşa doyarlar.Eee peki kadın sen ne istiyorsun diyenlere  düzenli bağışcımız olun diyorum, miktar önemli değil, süreklilik önemli ki bütçemizi yapabilelim önümüzü görelim.Kısaca şunu demek istiyorum : bir kere mama, aşı ,ilaç ,klinik masrafı gönderip sonra  bizi UNUTMAYIN çünki onlar kendilerini hiç unutturmuyorlar bana mama istiyor ,tedavi istiyor, sevgi istiyorlar
Sizler  hiç ambar bomboş mama tükenmiş olduğunda  neler hissettiğimi tahmin edebilirmisiniz ?3000 kusur hayvan doyacak aç kalmayacak. Peki benim mi bu hayvanlar ,hayır sorumsuz insanların terk ettiği ama benim sorumluluğumda olan canlar  yani ben ne yapıp edip bulmak doyurmak tedavilerini yaptırmak ZORUNDAYIM.Bu benim boynumun borcu ,asla hiç bir canlıyı yarıyolda bırakmadım bırakamam.
Çok doluyum çünki ZORDA yım ve son cümlelerimi yazıyorum.
Balat Çöp evzedeleri başda olmak üzere  tüm yedikule canları adına kuru mama,yaş mama,makarna,süt,bisküvi,uyuz ilacı,karma aşı ,vitamin ,antibiotik  desteği bekliyorum.
24kasım saat 13.00 da son toplamayı yapmak için çöp eve gittik tekrar.
3 saatlik bir uğraş sonucunda 2 kaniş 10 büyük ırk olmak üzere 12 köpek aldık.
Son kalan 3-4 kadar köpek mahzenin en diplerine kaçtı ne yaptı isek çıkmadılar  bol yemek koyduk ,kapıyı açık bıraktık çıkabilsinler diye ve ayrıldık.Umarım çıkarlar tekrar yarın uğrayıp almaya çalışacağız.
25 Kasım Cuma tüm alınan hayvanlara uyuz iğnesi yapıldı ve yaraları olanlara ki tümü yara bere içinde tedavilerine başlandı.
Arkadaşlar 24 saat geçti duyurumu yaptıkdan sonra, ben 3. gün taşımasını yaptım ,3 günde aldığım hayvan sayısı 62 adet köpek 3 kedi oldu.Face book duvarımdan paylaştım desteğe ihtiyacımız var yedikule olarak yazdım SES YOKKKK sadece 2 kişi mama getirdi allah razı olsun :)Oysa 50-60 hayvanla Rehabilitasyon Merkeziyiz diye yardım çığlıkları atılıyor ben ne yapayım ne çığlığı atayım :(   Neyse çok fazla bir şeyler yazmak istemiyorum, kimseyi kırmak istemiyorum.
Balat çöp ev boşaltma olayında BASIN yoktu kimse tv ye çıkamadı yani REYTİNG ORANI DÜŞÜKTÜ .Ben haber vermedim ki basına bilhassa ,ne gerek var mağduriyet söz konusu o hayvanlar zorda ve  kurtarılması gerekiyordu,oysa vermek gerekiyormuş shov için bana TERS bu tür shovlar.
Nasıl olsa ilgi çekerdi sizce ?ben yazayım o zaman .Adam öldü kimse ilgilenmedi hayvanlar kilitli kapılar ardında açlıkdan ölse birbirini yeseler idi ,boşaltmaya gitmese idim .İŞTE O ZAMAN ÖLÜ HAYVANLARLA İLGİYİ ÇEKER REYTİNG ALABİLİRDİ DESTEK ÇAĞRIMIZA İLGİ DUYULURDU.Gerçekden bu kadar İLGİSİZLİĞE şaşırmadım desem yalan olur ŞAŞIRDIM .Ve son olarak diyorum ki ben artık hayvansever falan değilim ben sadece ve sadece merhametli bir İNSANIM.Bu saatten sonra hiç kimse bana hayvan bırakma talebi ile asla GELMESİN ,SON NOKTAYI KOYDUM.
.

http://www.fatihbelediyesiyedikulehayvanbarinagi.com/ana-sayfa/fredinin-kabusu-yedikule-darulacezesin-de-sona-erdi/