BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
07 OCAK 2010 / 11:33

Bir gönüllü anneyi anlayabilmek!

Bir örnekle size duygularımı anlatmak istedim.
Eleştiri yapmadan önce bilgilenmek ve anlamak gerekiyor.
Yaklaşık 3 sene önce sahiplendirdiğimiz  Amerikan cocker kızımız Şeker  ve annesi , anneannesi ,ağabeği yani kısaca şeker in ailesi yedikuleyi hiç unutmadı..
Şeker in annesi şekerin barınakdaki  candaşları için  yardım malzemesi ,ilaç vb yardımlarda bulunuyor   hala, yani 3 sene olmasına rağmen ,çok teşekkür ediyoruz.. Unutmamak ,hatırlanmak   duygularımı yazmama sebep oldu..Belki beni anlayabilirsiniz o zaman.
Bizim Yedikule ailesi olarak farkımız,hassasiyetimiz   ;
 Sahiplendirme yaparken köpek değil ,bir  çocuk gibi görüyor, sizlerinde o gözle bakmasını istiyorum.
Bu konuda   tepki de alıyorum ,övgü de neden bu kadar  araştırıyor,neden bu kadar çok soru soruyorsun,bu abartılı hassasiyetini yadırgıyoruz,bazı insanlarda haklısınız en doğrusunu yapıyorsunuz  şeklinde.
Bazı insanların anlayamadıkları şu aslında  siz emek veriyorsunuz maddi manevi ,el bebek gül bebek bakmaya en iyi gıdalarla beslemeye,hasta ise tedavi ettirmek için her şeyi yapiyorsunuz , sahiplendiriyorsunuz ve gidiyor !

Sonra ya sonrası işte o çok zor bir karar gerçekden emin olmak istiyorum, vicdan azabı çekmemek adına.
Amacımız bu terk   edilen canlara , gerçek yuvalarını bulana kadar rahat edebilecekleri ortam sağlamak bunun için çabalamak yani bir geçici istasyon olmak son durak olmak değil..
Bazılarına son durak oluyoruz  üzülerek ( yedikule darülacezesi  adı bu nedenle)özellikle yaşlı ve sakatlara ,  ama son duraklarında  da mutlu,tok ve rahat yaşamaları için yoğun çaba sarf ediyoruz gönüllülerimizle birlikte.

Yani o  canın  barınakdan gittikden sonraki yaşantısının iyi veya kötü olması  vereceğim kararla ilgili ne  kadar zor bir  karar düşünebiliyormusunuz?
Yalnış bir karar  verirsem  onun vebalini o köpecik ödeyecek, ben bu vicdan azabından ölürüm ,
 o nedenle riski sıfırlamam gerek en azından yanılma payımı azaltmak uğruna..
Nasıl insanlar mı arıyorum çok zor değil,istediğim şey zaten olması gereken  bir özellikler.
Hasta olduğunda tedavisi ni yaptırabilecek ekonomik güce ,sevmek ve ilgilenmek için vakit ayırabilecek zamana  ,aşılarını yaptırmayı  unutmayacak  dikkat ve hafızaya , dostunun  ne dediğini anlayabilecek duygulara ,melek olana dek asla terk etmeyecek  yarı yolda bırakmayacak ,dostunu aldığı barınağı unutmayan yardım edemese bile  ,biz aramadan nasıl iyimi diye ,çocuğumuz hakkında düzenli bilgiler yollayacak kadar ince düşünceli   insanlardan oluşan aileler istiyorum.
BU İSTEĞİM ÇOK MU ZOR?BENCE  ZOR DEĞİL ,

UMUTLUYUM BÖYLE AİLELERE SAHİPLENDİRDİĞİM  ZAMAN DA MUTLU OLACAĞIM.
Bana lütfen sitem etmeyin kızmayın olur mu ve beni anlamaya çalışın çocuklarından ayrılan anne ne hissederse ben de onu hissediyorum  hem seviniyor, hem endişe üzüntü çekiyorum iyi haberler gelince mutluluk duyuyorum..
Bu açıklayıcı bilgiler sonucunda Yedikuleden bir can almak isteyen dostlar çok iyi düşünüp öyle başvuru da bulunsunlar..

Yedikuleden diyorum aslında yalnış tüm barınaklardan bu şekilde sahiplendirme yapmalarını temenni ediyorum.
Yedikule Hayvan Barınağı                                                           6 eylül 036meral1
Gönüllü Yöneticisi
Mimar Meral Olcay