BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
11 MART 2010 / 01:29

ay kızın can pazarı

10mart çarşamba Ay yapım   Ezel dizisinin çekimleri için Belgrad Ormanlarında Neşet suyu civarında set kurma hazırlıkları yaparken ,ay kızı fark ediyorlar.Kan revan içinde ve titriyor hemen hayvan koruma derneklerini arıyorlar ama cevap yok.
Kısa süre önce dizide ezel kızımız   rol aldığı için hemen yedikuleyi arıyorlar  saat 18.00  gibi telefonu açtım durumu anlattılar, hayvan çok kan kaybediyor acil yardım gerek dediler.Hemen arayabileckleri tel no larını verdim( ilgili belediyesi dahil ),sonuç alamazsanız bana tekrar geri dönüş yapın dedim .1-2 dk sonra aradılar maalesef hiç kimse telefonlara cevap vermiyor ,hayvanın durumu kötü dediler yani durum acil.
Ne yapabilirim bekliyorum getirin dedim telefon açan arkadaş kapatmazsınız değilmi orada birileri olur değilmi kan kaybediyor hayvan diye telaş ediyordu.Ben bekleyeceğim sizi  saat kaç olursa olsun hemen yola çıkın dedim .Saat 19.40 gibi  dizi set ekibinin arabası  geldi ,kutuya konmuş zavallı bir sokak köpeği  her tarafı kan içinde ve korkmuş ve titriyor,şokda yani.
Veteriner Gülümser Annemiz de barınakta idi  o saatte.Hemen ilk yardım olarak müdahalesi yapıldı.
Ay kız koydum ismini  köpeciğin (gerçi beyaz değil ama eğer şokdan çıkar ve yaşarsa hayatını Ay yapıma borçlu olacakta ondan)
Daha sonra genel muayenesi yapıldığında tüm vucudunun ısırık içinde olduğu görüldü.Boynu,boğazı,karnı,memeleri,bacakları ,kalçası kuyruğu kısaca ısırılmadık yeri kalmamış.İlaç tedavisine devam edilecek umarım şokdan çıkar.
Bu arada düşünmeye başladım ben de acaba Aykız ın ormanda ne işi vardı?Pikniğe gitmedi herhalde:)
Bizi yaratan ,sanki diğer mahlukatları yaratmamış gibi,insanoğlu olarak  kendimizi hep diğer canlılardan daha üstün görürüz .
Hep önce İNSAN deriz ,oysa canlının  önceliğinin sıralaması yapılmamalıdır .
Çünki  her canlı önemlidir ,önemli olmalıdır öncelik sırası ne demek saçmalık bu bakış açısı bence  !
Bu zihniyetteki insanların şikayet etmeleri sonucu yerel yönetimlerin büyük çoğunluğu (bunda büyük etken hayvanların oy hakkı olmaması, insanın oy hakkı olmasıdır)sokak hayvanı problemini ,bu hayvancıkları alışmış olduğu mahallelerinden,sevdiği insanlardan,çocuklardan ayırarak toplayıp ormanlara ,otoban kenarlarına,göl havzalarına atarak  çözüyor.
Evet işte çözüm sokaklar temizlendi, hiç köpek kedi yok , hizmet için varlar ve hizmet için iyi çalışıyorlar!!!
Köpekler neredeler mi ?Eğer sokaklarda ölülerini göremediyseniz  zehirlendilerse şu an çöptedirler
eger itlaf ekipleri  toplamışlarsa o zaman da...
Uçsuz bucaksız,Issız,karanlık,insansız,susuz,aşsız ORMANLAR da ,OTOBAN kenarlarındalardır.
Bu çözüm  gayri ahlakı,gayri insani kabul edilebilir bir çözüm değil.Köpekler insana en yakın canlı türüdür yani insansız yaşayamazlar, yaban hayvanı değillerki ormanda yaşasınlar ,avlansınlar mümkün değil.
Orman kanunu hüküm sürüyor oralarda bu doğal
AYKIZ da ormana yeni atılmış korkak bir köpek güçsüz.
Güçlü zayıfı yok eder  kanun bu .Resim 600
Aykız kimbilir hangi mahalleden alındı ,acaba onu besleyen seven insanlar ne kadar üzüldüler ,belki onu arıyorlardır bilinmez.
Belgrad ormanında ve tüm ormanlarda büyük dram var bence can pazarı  yaşanıyor.
Açlar ,yemek bulmak için kavgalar çıkıyor haftada bir hayvansever insanların yemek götürüp beslemesi yeterli değil yetemez de zaten çünki her gün yenileri  atılıyor.
 Çoğunluğu kısır olmadığı için kız yüzünden kavgalar oluyor yani güçlü yaşar, zayıf yok edilir.
Aykız ın şansı yeni atılmış olması ve o sıra dizi çekimi için o bölgenin seçilmesi, duyarlı insanlardan oluşan set ekibi olması ve fark edilmesi ve  barınağa yetiştirilebilmesi işte bunlar ŞANS ı Aykızın bence .
Ama daha ne aykızlar  ,ne karabaşlar ,ne bobiler yani  hepimizin  mahallesinin köpekleri var ormanda bizlerden uzak ama biz insanoğlunu özleyerek yollarını gözleyerek yaşam savaşı veriyorlar.
Tekrar mahallelerine dönmeleri en büyük dileğim ;
yaşam yeri orman olan canlılar: ayılar,tilkiler ,tavşanlar,ceylanlar vb yaban hayvanlarıdır   (Tabii avcılar tarafından spor olsun diye  avlanarak soyları tükenene kadar)
Ama mahallelerimizin köpekleri  ASLA değildir.Resim 599