BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
10 HAZİRAN 2010 / 08:02

ah!vah!yazık!çok üzüldüm!yorumları

Facebook da tesadüfen gelen haberler içerisinde apartman arka bahçeleri arasında kalmış açlıkdan bebek kedilerin kafalarını yiyen kediler için yardım çağrısını gördüm.Fatih Haseki hastahanesi arkasındaki sokaklardan biri idi adres yani benim bölgem.
 Hemen  yazılı olan telefon numarasını aradım konuyu anlamaya çalıştım.Bodrum katta yaşayan bir hanım kedileri beslemeye başlamış ama hiç kısırlaştırma yaptırmamış ,yıllar geçtikçe kedilerin  sayısı artmış ve hanım taşınınca evden hayvancıklar kalmış ortada aç bilaç.Apartmandan bir kişiye emanet etmiş hanım giderken ,ama işte emanet etmekle olmuyor  kimse ilgilenmemiş.Face de istenen yardım çağrısına  kimse somut bir şey yapmadı,oysa apartmanda oturan insanlara rica edilse idi bodrum kattaki   pencereyi açılıp  hayvanların dışarı çıkması sağlanabilirdi.
 Yaşamlarına  devam ettirebilirler  kapana sıkışmış fare  gibi çaresizlik içinde kalan zavallı kediler için bir çözüm bulunmuş olurdu.
Barınağın ne kadar yoğun olduğunu sitemizi izleyenler biliyorlar ama kimse ahhh vahhh diye yazmakdan başka somut bir şey yapmayınca gene iş bana düştü ve ekiple adrese gittim.
Bodrum kata indim yaklaşık 10 apartmanın arka bahçelerinden oluşmuş çıkmaz bir mekan.Fakat yeşillikler içinde ve apartman balkonları bu bahçeye bakıyor yani hayvancıkların çaresizliğini  görmemek mümkün değil .10 adet apartman var  ve her katta 2 daire olsa  5katlı binalar yani  en az 100 aile bu hayvancıklardan haberdar ve tepkisizler.Fotoğraflarda gördüğünüz gibi boş su ve mama kapları vardı ve yaklaşık 13-14 kedi vardı gördüğümüz kot farkından dolayı insanların aşağıya inmesi mümkün değil kedileri yakalamak çok zordu.
Hemen bodrum kattan bahçeye çıkan kilitli kapıyı açtık kapının altınının tahtasını kırdık ki çıkabilsinler, bahçeden içeri giren kedilerin dışarı çıkabilmesi için en az 2.50mtlik yükseklik vardı ve pencereye ulaşamazlardı buldugumuz tahta,sehpa,koltuk ve malzemeleri koyarak rampa oluşturdum  rahat tırmanabilsinler diye halı serdik çıkış rahat hale geldi .İşlem tamam deyip gidemedim hemen bakkaldan sosis,süt ,ekmek aldım dogru tekrar bahçeye indim.
Yoğurt kablarına  açık büfe yaptık ekip şefi bayram baba ile temiz sularını doldurduk.Hemen yiyecek kokusunu duyup gelmeye başladılar çok yabani olanlar ancak biz çıktıkdan sonra gelebilirlerdi.
Şimdi bu bizim kurum olarak insani geçici çözümümüz ,rahatlıkla sokağa çıkabilecekleri ortamı hazırladık.
Eğer kediler hala dışarı çıkamıyorlarsa o zaman  ,duyarlı  hayvankorumacı arkadaşlar lütfen bu kedilere sahip çıksınlar nasıl mı?
Çok basit günde bir kez hayvancıkların karnının doyurulması sularının doldurulması (5dk yı geçmez )
Daha sonra da kısırlaştırılıp çoğalmamasını sağlamak için organize olmak daha başka ne isteriz ki ?
Bölgemdeki kedi ,köpek ,kuş ,at ,sansar vb dahil zor durumdaki her canlıya sahip çıkmaya çalışan bir insan olarak her yere yetişmem mümkün değil .
Tabii dün kedileri doyurdum peki bugün ,ertesi gün ne olacak diye düşünüp bu yazımı yazarken telefonum çaldı ve süeda anne o civarda oturuyor ne yaptınız kedileri diye sordu .Durumu anlattım birde oldubittiye getirip sana mama versek sen her gün gidip beslermisin deyiverdim aaa tabii ne demek cevabını alınca dünyalar benim oldu.Süeda annemiz cerrahpaşa civarındaki kedilerden sorumlu bakan :)
Şimdi siz duyarlı dostlardan ricam kedi kuru ve yaş maması bağışı yapmanız.
Biz mamayı temin edersek  kediler aç kalmayacak süeda anneye alışıp ehlileştikleri an sırayla alıp  kısırlaştıracağız.
Yardımcı olmak isteyen dostlarımız

olcay.meral@gmail.com a yazabilirler

Yazımı yazdıgım tarih 4 haziran  idi.
Bugün 10 haziran  yani koca bir altı  gün geçti ,  haberin üzerinden sadece 1-2 mail geldi o kadar .
 Bize ulaşmış bir kg dahi kedi maması yok şu ana dek.Yardım çağrılarına sadece yorum yapmış olmak için ,zaman harcayıp ahh  vahh çok üzüldüm vb saçma sapan , sinir bozucu  faydasız yorumlar yazmayın artık  .  Destek olacaksanız   olun  lütfen,olmayacaksınız  da bence hiç bir şey yazmayın.Daha doğrusu umut vermeyin bizde bilelim ki destek gelmeyecek başımızın çaresine bakmak için çaba sarf edelim.
                                                                                                                                              Resim 1260
Resim 1259

Resim 1265

 

 

 

Resim 1273