BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
22 ŞUBAT 2008 / 17:13

2006-10-14 Sabah

İyi köpek Mayro

Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlufilminde Cüneyt Arkın ve Mehmet Ali Erbil gibi ustalarla birlikte kamera karşısına geçen Mayro, filmden kazandığı parayla Yedikule Hayvan Barınağı`na bağış yaptı.

Türk sinema tarihinin efsane filmlerinden Dünyayı Kurtaran Adam `ın devam filmi olan Dünyayı Kurtaran Adamın Oğlu geçtiğimiz aylarda çekildi. Aralık 2006`da gösterime girecek filmde, Mehmet Ali Erbil ve Cüneyt Arkın başrolleri paylaşıyor. Filmde ayrıca Deniz Seki , Pascal Nouma , Tuğba Ünsal , Ayşen Gruda ve Aytekin Akkaya gibi ünlü oyuncular da rol alıyor. Senaryosunu Murat Boyacıoğlu `nun yazdığı ve Kartal Tibet `in yönettiği filmde usta oyuncuların yanı sıra yeni yetenekler de var. Bunlardan biri de Mayro . Yedi yaşında, son derece sevimli bir Jack Russell olan Mayro , bu ilk sinema deneyimindeki performansıyla profesyonelleri şaşırtmayı başarmış. Mayro başarılı oyunculuğunun yanı sıra özel hayatında da gerçek bir kahraman . Çünkü filmden kazandığı yövmiyesini olduğu gibi, Yedikule Hayvan Barınağı `ndaki muhtaç arkadaşlarına bağışlamış. Sahibi Perihan Okyar , Mayro `nun çekimlerden 1000 YTL kazandığını ve bu parayla barınaktaki köpekler için mama almayı tercih ettiklerini söylüyor: `Yedikule `deki çalışmaları yakından takip ediyorum ve çok başarılı buluyorum. Köpeklere çok güzel bakıyorlar. Bu nedenle Mayro `nun kazandığı parayı buraya bağışlamanın uygun olacağını düşündük.`

JENERİKTE ADI GEÇİYOR

Söz konusu kişi bir ünlü olunca özel hayatı da merak ediliyor. Kahraman köpek Mayro `nun özel hayatını sahibi Perihan Okyar şöyle anlatıyor: `Yedi yıl önce bebekken sokakta bulduk. Bizim ilk köpeğimiz oldu. Sonra başka bir Jack Russell `la çiftleşti, beş bebek dünyaya getirdi. Onları da güzel bakacağına emin olduğumuz ailelere verdik.` Perihan Okyar çok akıllı ve iyi eğitimli bir köpek olduğunu belirttiği Mayro `nun oyunculuk serüveniyle ilgili şunları söylüyor: `Film şirketi eğitimli bir Jack Russell arıyormuş. Teoman `ın köpeğini oynatmayı düşünmüşler ama, hiç söz dinlemediği için vazgeçmişler. Tesadüfler sonucu bize teklif geldi. Biz de kabul ettik. Hem İstanbul `da hem de Kapadokya `daki çekimlere katıldı. Jenerikte adı bile geçiyor. `Uzay gemisinin köpeği Uranüs ` rolünü üstlendi. Bütün sanatçılar Mayro `yu çok sevdi. Setin maskotu oldu. Yönetmen Kartal Tibet `i hiç yormadı. Rolünü başarıyla gerçekleştirdi. Çok akıllı olduğu için zorluk çekilmedi. Ben de çekimlerde hep başındaydım. Sabah götürüp akşama kadar bekledim. İşten izin aldım. Kapadokya çekimleri için senelik iznimden beş gün kullandım.` Mayro `nun oyunculuk performansını film gösterime girince hep birlikte izleyeceğiz. Bakalım Jim Carrey `nin başrolünde oynadığı Maske filmindeki Mayro `nun başarısını yakalayabilecek mi? Kimbilir belki bizim Mayro `ya da Hollywood `dan milyon dolarlık bir film teklifi gelir ve barınaklarda zor koşullarda yaşayan pek çok köpeğin daha yüzü güler.

2006-10-14 Sabah