BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
31 AĞUSTOS 2008 / 12:23

Köpeklerde Meme Neoplazmları

Özellikle yaşlı köpeklerde görülen bir durumdur. Çok az olmakla birlikte erkek köpeklerde de görülmektedir. Kısırlaştırılmamış köpeklerde görülme oranı daha yüksektir. İlk kızgınlık döneminden önce yapılan kısırlaştırmalarda meme tümörü riski neredeyse % 0 dır.

Patalojik muayene için laboratuara gönderilen örneklerin çoğunluğu kötü huylu çıkmaktadır. 

Meme neoplazmaları basit sınırları belirli kitleler olduğu kadar sınırları belli olmayan yaygın ve ülserli kitleler halinde de olabilirler. Tümörün gelişme hızı iyi ya da kötü huylu olmasına göre değişir. Köpeklerin çiftleşme ( östrus ) dönemlerinde de tümöral oluşumda hızlı bir büyüme görülür.

İyi huylu tümörler yavaş bir şekilde büyürken kötü huylu olanları ise daha hızlı büyürler. Ayrıca kötü huylu tümörler vücudun değişik yerlerine venöz ya da lenfatik sistem yoluyla yayılırlar ve o bölgede de hastalık oluştururlar. Meme kanserinin en sık metastaz yaptığı organlar, bölgesel lenf yumruları, akciğerler, karaciğer ve diğer paranşimatik organlardır.

En başta da belirttiğim gibi eğer köpeğiniz kısırlaştırılmamış ise ve memelerinde elinizle hissettiğiniz kitleler varsa vakit kaybetmeden veteriner hekiminize başvurunuz. Çünkü erken teşhis köpeğinizin hayatını kurtaracaktır.

Veteriner hekiminizin tavsiyelerini dikkate alarak kitlenin iyi ya da kötü huylu olup olmadığını öğrenmek amacı ile patolojik muayenesinin yapılmasına izin veriniz. Çünkü bu davranışız tedavinize yön verecektir. İlaçla tedavi sonuç vermez ise ameliyat kaçınılmaz olacaktır.