BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
30 KASIM 2015 / 00:28

Köpek İlk Yardımı

KÖPEĞİNİZ ACI MI ÇEKİYOR?


Acı belirtileri:

 • Hareket ve yürüme isteksizliği

 • Gergin karın kasları

 • Sertleşmiş bir boyun

 • Topallama ya da sızlama

 • Bir bölgeye dokunulduğunda geri çekilmek


 •  

Hemen veterinerinize başvurun...

KÖPEĞİNİZİN NEFES ALMASI DURURSA NE YAPMALISINIZ?


Suni Teneffüs

Elektrik şoku, zehirlenme, boğulma, zehir teneffüs etmek ya da suda boğulma nefes alışı durdurabilir.
Solunum sorunu belirtileri mavi ya da soluk renkli dişetleri, mavi-gri göz zarları, güçlükle nefes alma, genişlemiş gözbebekleri ve bilinçsizliktir. Hava kanallarında bir madde varsa, çok yavaş veya hiç nefes almıyorsa suni teneffüs uygulayın.
Bilinçsiz bir köpek iyileşirken agresifleşebilir. Her zaman bir ağızlık takın. Tül bir şerit, kravat veya çorap kullanabilirsiniz. Boynunun iki yanından arkaya doğru çekip, kafasının arkasından bağlayın. Eğer kusmaya başlarsa, çıkarıp bitince tekrar takın.

Nasıl Uygulanır:

 1. Yan yatırın. Sırtta ve boyunda incinme yoksa, başını ve boynunu ileri doğru çekin.

 2. Ağzını açıp boğazını tıkamaması için dilini ileri çekin. Parça varsa parmaklarınızla temizleyin ve ağzını kapatın. Nabzı tekrar dinleyin.

 3. Ağzını ve dudaklarını kapatın. Ağızlık takın.

 4. Nefes alıp ağzınızı burnunun üstüne hava geçirmez bir şekilde kapatın. Nefes verin.

 5. Ağzınızı çekin ve köpeğinizin göğsünün inmesini bekleyin.

 6. Dakikada 10-15 kez tekrarlayın.

 7. Eğer dişetlerinin rengi iyileşir ve uygulamaya karşı tepki verirse nefes alım gelişiyor demektir.


 8.  
 

KÖPEĞİNİZ ZEHİRLENİRSE NE YAPMALISINIZ?


Köpekler yemekleri konusunda dikkatli değillerdir. Ne kadar kötü tadı olduğuna aldırmaksızın yutarlar. Üstlerine ve ayaklarına bulaşan zehirli maddeleri de yalayabilirler. Bazen bir köpek sahibi yanlış bir ilaç verebilir.

Belirtiler, şiddetli kusma, ishal, azgınlık, sarsılma, öksürük ve karın ağrısıdır. Köpeğiniz zehirli bir madde aldığında, doğru prosedür olduğuna emin olana kadar kusmasına neden olmayın. Bazı maddeler, örneğin asitler geri gelirken tekrar yakarlar. Köpeğiniz tamamen bilinçli olmadıkça kusturmaya çalışmayın.

Eğer bir zehir tedavileri rehberine göz attıysanız ve kusmanın doğru olduğu bir madde aldığını tespit ettiyseniz, 1 yemekkaşığı ipecac şurubu ya da 1:1 hidrojen peroksit ve su karışımı verin. Ezilmiş bir tablet aktive olmuş mangal/odun kömürü toksinleri emecektir. Veterinerinizi çağırın.

Eğer zehri tanımlayamazsanız, köpeğinizi yumurta beyazı, magnezyum sütü ya da süt yutmaya zorlayın.
Bazı zehirler içine çekerek ya da deri yoluyla emilerek de alınabilir. Pire tozları köpeklere yararlı olurken köpekleri zehirleyebilir. Gübre, boya kokuları veya arabe egzosu öldürücü olabilir.

Köpeğinizin zehirlendiğinden şüphelendiğinizde veterineri arayınız. Onlara tahmin ettiğiniz süreyi, zehirin tipini, ve uyguladığınız ilk yardım adımlarını anlatın. Eğer köpeğiniz şiddetle sarsılıyor veya bilinçsizse ilk yardımı es geçip direk veterinere başvurun. Eğer mümkünse kimyasal yanıklar ve şok ilk yardım adımlarını uygulayın. Eğer nefes almıyorsa suni teneffüs yapın. Eğer kalp durmuşsa CPR uygulayın.

Zehirlenmenin önüne geçecek önlemler oluşturmalısınız. Toksik maddeleri ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Veterineriniz tarafından onaylanmamış hiçbir ilacı vermeyin. Böcek öldürücü veya gübre gibi maddelerin potansiyel bir tehlike olduğunun farkında olun. Etiketleri okuma alışkanlığı geliştirin. Bazı maddeler tek başına zararsızken karışımlar öldürücü olabilir.

DESTEK İLK YARDIM BİLGİLERİ


CPR (kalp ve solunum durduğunda)

İnsanlar için uygulanan CPR tekniklerinin benzeri köpekler için de uygulanabilir. Köpeğiniz kendi başına yapana kadar kalp atış ve solunum fonksiyonlarını sizin sağlamanız gerekebilir. Bu problemler, elektrik şoku, zehirlenme, trafik kazası ve tarvma şoku ile meydana gelebilir.

Kalp atışı duyulan bir köpeğe asla uygulanmamalıdır. Nefesinde çok zayıflaması ve durması durumunda ancak suni teneffüs uygulayabilirsiniz. Köpeğinizin yan bölgelerinin inip kalkışını izleyin.

Kalp atışı durmasının görsel belirtileri arasında tamamen genişlemiş gözbebekleri ve serin, mavi renkte dişetleri sayılabilir. Köpeğinizin normal durumlarda nabız noktalarını bulmaya çalışıp buna alışın. Normal kalp atışının nasıl hissedildiğini bilin bu acil durumlarda işinize yarayacaktır.

Eğer nabız ve solunum yoksa, CPR uygulanmalıdır. Elinizle kalbe baskı ve suni teneffüs uygulamasını biribiri ardına uygulayacaksınız.

 1. Yan yatırın. Sırtta ve boyunda incinme yoksa, başını ve boynunu ileri doğru çekin.

 2. Ağzını açıp boğazını tıkamaması için dilini ileri çekin. Parça varsa parmaklarınızla temizleyin ve ağzını kapatın. Nabzı tekrar dinleyin.

 3. Ağzını ve dudaklarını kapatın. Ağızlık takın.

 4. Nefes alıp ağzınızı burnunun üstüne hava geçirmez bir şekilde kapatın. Nefes verin.

 5. Ağzınızı çekin ve nefesler arası kalp masajı yapın.

 6. Elinizin bileğe yakın sert kısmını köpeğinizin göğsüne koyun (dirseğinin arkasında aynı hizaya). Diğer elinizin sert kısmını kendi elinizin üstüne koyun.

 7. Dikkatle ve çevik hareketlerle pompalayın. Her vuruşta 2 sayın ve bırakışta 1. (Fazla bastırmanız köpeğinizin kaburgalarını kırabilir dikkat!)


 8.  

Masaja nabız geri gelene kadar devam edin. Suni teneffüse nefes almaya başlayana kadar devam edin. Eğer 15 dakika sonra CPR a cevap vermiyorsa, kendine gelme şansı çok zordur.

Burada verilen sağlık bilgisi sadece eğitimsel amaçlar içindir ve bir sağlık çalışanı ile yapılan görüşmelerin yerine geçmesi amaçlanmamaktadır. Hasta bakımı ile ilgili tüm kararlar hastanın kendi özelliklerini de göz önünde bulunduran bir sağlık çalışanı ile birlikte alınmalıdır.

Kaynak: showtvnet.com