BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
24 ARALIK 2007 / 10:49

NAPOLİTEN MASTİFFKökeni: Bütün Avrupa Mastiffleri Tibet mastiffinden gelmedir. Bu cins, köpek türlerinin en eskisidir. İlk Asya mastiffleri muhtemelen 1.0. 300 yılı cıvarında Büyük İskender tarafından Hindistan'dan Yunanistan'a getirildi. Grekler bu köpekleri Romalılarla tanıştırdılar. Onlar da bu köpekleri coşkuyla benimsediler ve sirk savaşlarında kullandılar. "Mastiff" sözcüğü Latince massivus , cüsseli. sözcüğünden türetilmiştir. Ne var ki, Ingiliz köpek uzmanlarının teorileri başkadır. Onlar bu köpeğin Fenikeliler tarafından 1.0. 500 yılında Biritanya'ya getirildiklerini ve buradan Avrupa'nın öteki bölgelerine yayıldıklarını öne sürerler. İddia ve teoriler ne olursa olsun Napoliten Mastiff'in Roma Molossusu'ndan türediği açıktır. Avrupa'nın öteki bölgelerinde nesli tükenirken kötü hava koşullarına ve savaşlara rağmen Campania bölgesinde yaşamaya devam etmiştir. Bu nedenle Napoliten Mastiff'in iki yüz yıldır Campania'da var olduğu rahatlıkla söylenebilir. Gene de bu cins 1946'ya kadar resmen tanıtılmamış ve standardı 1949'a kadar belirlenmemiştir.

Tanımı: Yükseklik: erkeklerde 65-75 cm., dişilerde 60-70 cm. Mastifflerin ağırlığı 70 kg.a kadar çıkabilir. Ciddi, güçlü görünen köpeklerdir. Başı büyüktür. Boyun derisi ensesine kadar uzanan büyük katlar yapacak şekilde sarkıktır. Tüyler: kısa, kalın, düz, parlak. Renk: kurşun rengine yakın siyah, gri, kaplan rengi, ya da açık kahverengi; bazen ayak ve pençe üzerinde beyaz lekeler bulunur. Göz rengi: tüylerin rengine göre değişir. Savaşta kullanıldıkları dönemden kalma bir adet gereğince kulakları ve üçte bir oranında kuyrukları, kesilir.

Kişiliği: Kaba ve hatta vahşi görünüşüne rağmen, barışçı ve dengeli bir köpektir. Efendisine ve aile dostlarına karşı yumuşak ve duyguludur. Çok cesur bir hayvandır ve fiziksel acılara büyük bir sabırla dayanır.

Kullanımı: Napoliten Mastiff ve ataları tarih boyunca savaşlarda. dövüş köpeği olarak sirklerde kullanılmışlardır. Bazen suçlulara suç ortaklığı etmişler, bazen polise yardımcı olmuşlar; yük hayvanı, arkadaş ve muhafız olarak kullanılmışlardır. Günümüzde, eğitilmiş bir mastiff gerek kişileri gerekse belirli bir mülkü korumak bakımından mükemmeldir.

Not: Napoliten Mastiffin mutlaka egzersiz yapması gerekir. Bahçeli bir eve, hatta bir apartman katına uyum sağlayabilir. ikinci durumda, onu günde iki kez uzun yürüyüşlere çıkarabilecek güçlü bir efendisinin olması gerekir.

Kaynak: friendsvet