BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
24 ARALIK 2007 / 10:55

KUVASZKökeni: Bazı yazarlar Kuvasz'ın Hunlar'dan bu yana bilindiğini iddia ederler. Bazıları da bu köpeğin1200 yılında Moğollar Macaristan'a kaçararken Türk sürgünlere ve onların sürülerine eşlik eden bir çoban köpeği olduğunu öne sürerler. İsmi Türkçe "koruyucu" anlamına gelir. (Kavas sözcüğünden türemiş olmalı Ç.N) Kuvasz on beşinci yüzyılda en muhteşem dönemini yaşadı. Kral Matyas, insanlara değil sadece kendi Kuvasz köpeklerine güvendiğini iddia ediyordu. Kral'ın ölümü üzerine Kuvasz bütün Ortaçağ dönemi boyunca sürecek olan asli görevine, çobanlığa geri döndü.

Tanımı: Kuvasz sağlam yapılı, bedeni orantılı bir köpektir. Yükseklik: 75 cm. Ağıriık: 50 kg. Biçimli, çok güzel bir başı, öne doğru incelen ve yüzüne soylu bir ifade veren burnu vardır. Gözler: badem biçiminde, koyu kahverengi. Kulaklar: sarkık. Kuyruğu düşüktür; heyecanlandığı zaman dikleşir. Tüyleri: beyaz ya da fildişi. Baş ve ayaklarındaki tüyler kısa, gövde ve bacak tüyleri ise dalgalı olup 10-15 cm. zunluğundadır. Kişiliği: Cesur, itaatkar ve nazik.

Kullanımı: Yetenekli bir çobandır ve sürüyü kurtlara karşı savunur. Güzel ve nazik olduğu için günümüzde insan dostu olarak da değerlendirilmektedir. Bununla birlikte, av mevsimi sona erdikten sonra kendisine belirli bir hareket alanının sağlanması halinde her koşula uyum sağlayabilir.

Kaynak: friendsvet