BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
24 ARALIK 2007 / 10:52

ESKİ İNGİLİZ MASTİFF

 

Kökeni: Avrupa'ya, Fenikeliler tarafından getirilen, Tibet mastiffinden türetilmiştir. Kısa süre içinde Büyük Britanya'nın yertisi olmuş ve büyük değer kazanmıştır.

Tanımı: Mastiff, cüsseli, canlı ve sağlam yapılı bir köpektir. Asgari yükseklik: erkeklerde 75 cm., dişilerde 70 cm. Ağırlık: 79-86 kg. Büyük, ağır, dörtköşe bir başı, oldukça gelişmiş, biraz da sarkık dudakları vardır. Gözler: küçük, koyu ela Kulaklar: başın biraz üst kısmında, etli ve düşük. Kuyruk' bacakların orta kısmına kadar uzanır. Tüyleri kısa ve kalındır. Renk: altın sarısı, açık kahverengi, gümüş ve kaplan. On sekizinci yüzyılda şu sözlerle belirleniyordu: "Bir mastiffin karşısında köpek, bir arslanın karşısındaki kediye benzer"

Kişiliği: Dikkatli köpek yetiştiriciler geçmişten gelen vahşi özelliklerini gidermişlerdir. Günümüzde, dengeli ve nazik bir hayvandır. Özellikle çocuklarla arası iyidir. Eğitilirse, suçlulara olağanüstü bir kavgacılıkla saldırır.

Kullanımı: Geçmişte gösterilerde kullanılan, özellikle kana susamış bir savaş köpeği idi. Daha sonra, sürüleri ve ıssız yerlerdeki fabrikaları korumak için kullanıldı. Günümüzde, insana eşlik etmenin yanı sıra. hala bekci köpeği ve muhafız olarak kullanılmaktadır.

Kaynak: friendsvet