BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
24 ARALIK 2007 / 11:19

COLLİEKökeni: Collia, yüz yıllardır dikkat çekici bir çoban köpeği olmuştur. Standartları belirlenmiş ve ilk kez 1660 yılında yapılan köpek gösterilerinde tanıtılmıştır. Collie ismi muhtemelen bu köpeklerin ko· rudukları siyah yüzlü vs siyah ayaklı iskoçya koyunu Colley'den gelmekledir.

Tanımı: Yükseklik; erkeklerde 61-66 cm.. dişilerde 56-61 cm. Ağırlık: erkeklerde 27-34 kg, dişilerde 23-29 kg. Collie sağlamlık ve çevikliğin yanı sıra güzellik ve uyum bakımından da üstündür. Bu cinse değer kazandıran en önemli özeliklerden biri öne doğru dümdüz uzanan başıdır. Burnu uzun, ucu siyahtır Kulaklar biraz küçük ve başın oldukça gerisindedir. Üçte ikisi dik, geri kalan kısmı düşüktür. Gövdesi yüksekliğinden daha uzundur. Bacaklarının ortasına kadar uzanan kuyruğu düşük, ucu ise hafif kalkıktır, Tüyleri, özelikle boyun kısmında kalın ve sık, başında, burnunda ve kulak uçlarında kısadır. Tüy rengi, sarımsı kahve renginin çeşitli tonlarından kum ve maun rengine kadar değişebilir. Karışık yada mavimsi siyah olabilir.

Kişiliği: Huyu bir biriyle çelişen özellikler taşır. Tamelde nazik ve duyarlıdır, ama bazen inatçı ve tembel olabillr. Efendisini ve çocukları koruma duygusu çok gelişmiştir. Aristokrat tavırlı zeki ve sadıktır.

Kullanımı: Collie, güçlü, dikkalli ve aktif bir köpektir ve hala çoban köpeği olarak kullanılmakladır. Zeki olduğu için, bekçi köpeği, kurtarma köpeği ve kör çocuklara rehber olarak kullanılır.

Not: Tüylerinin güzeliğini korumak için sık fırçalanması gerekir. Arada bir yıkanmalıdır. Yazları sıcakdan rahatsız olur. Bu nedenle daima gölgede tutulmalıdır.

Kaynak: friendsvet