BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
24 ARALIK 2007 / 11:38

BASSET HOUNDKökeni: Bloodhound'dan türetilmiş oldukça eski bir cinstir. Shakespeare basseti şu şiirsel imgeyle benimsenmiştir. Kulakları sabah çiğlerini süpürür. Paris Köpek Sergisi`nde tanıltıdığı 1863yılında şöhrete kavuşmuştur. Ingiltere'de de popüler olmuş ve 1863'de Köpek Kulübü tarafından bir cins olarak kabul edilmiştir. Ingiltere'de köpek yetiştiricileri arasında canlı bir tartışmaya neden olmuştur. Bir kısmı bu köpeği av köpeği olarak yetiştirmek isterken, diğer bir kısmı onu insana arkadaşlık eden bir köpek olarak yetiştirmek istemıştir. Bu iki tartışma grubuna daha sonra Amerikalı köpek yetişliriciler de katılmış ve onu avcı niteliklerini koruyan ve insana arkadaşlık eden bir köpek olarak geliştirmeye karar vermişlerdir. Amerikan Köpek Kulübü tarafından 1964 yılında bir cins olarak kabul edilmiştir.

Tanımı: Kısa bacaklı, ağır kemik yapısı olan, çevik bir köpektir. Hantal değildir. Ortalama yükseklik: 35.5 cm. Ağırlık: 18-23 kg. Vücuduyla orantılı iri bir başı, kubbe biçiminde kafa tası vardır. Kafasının arka tarafı tümsektir. Başındaki deri gevşek ve katlıdır. Burnu siyah, dudaklan sarkık. dişleri sağlam va gelişmiştir, Makas çenelidir. Güçlü ve alt kısmı sarkık bir boynu vardır. Gözleri: siyah, tatlı ve üzgün bakışlı. Kulaklar: burun hizasını aşacak kadar aşağı doğru sarkık. Kuyruk: hafif kıvrıktır, neşeyle sallanır. Tüyler: kısa, sert, parlak, rengiyle ilgili belirlenmiş bir kural yoktur. Genellikle beyaz olup, üzerinde kestane ve kum rengi lekeler vardır.

Kişiliği: Sakindir ama ürkek değildir. Efendisine karşı duygulu, çocuklara karşı dostça davranır, Isırmaz. Biraz inatçı olabilir, Güzel bir sesi vardır. Evleri korur.

Kullanımı: Gerek açıktaki gerekse inlerindeki hayvanları avlar. Tilki. yaban tavşanı, opossum (keseli sıçan) ve sülün avlamakta kullanılır. Mükemmel bir koku alma duyusu vardır, fakat refleksleri biraz zayıftır. Birleşik Devletler'de bir geliştirme döneminden sonra iyi huylu ve insana eşlik eden bır köpek olarak uluslararası alanda tanınmıştır.

Not: Genetik olarak taşıdığı özelliklerin korunabilmesi için aşırı beslenmemelidir.

Kaynak: friendsvet