BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
24 ARALIK 2007 / 11:39

AMERİKAN PİT BULL TERRİERKökeni: Bu savaşçı köpek on dokuzuncu yüzyılda Ingıltere'nin Staffordshire bölgesinde bulldog ila çeşitli terrierlerin çiftleştirilmesiylemesiyle elde edildi, Birleşik Devletler'e gatirilen bu cins burada onun ağırlığını arttıran ve başının daha güçlü hale gelmesinı sağlayan Amerikalı yetiştiriciler tarafından mükemmelleştirildi.

Tanımı: Yükseklik: erkeklerde 44-46 cm., dişilerde %10 daha alçak, Ağırlık: 17-20 kg. Güçlü, kaslı birgövdesi vardır aynı zamanda çok çeviktir. Gözler : yuvarlak. siyah. Kulaklar dik, uçları biraz kesik. Kuyruk : kısa, yatay duruşlu. Kalın,kısa, parlak tüyleri vardır. Her renk olabilir. ancak erkeklerin rengi % 80'den fazla beyaz olmamalıdır. Amerikan Köpek Kulübü tarafından American Staffordshira, İngiliz Köpek Kulübü tarafından ise Amerikan pit bullterrier olarak sınıflandırılmıştır.

Kişiliği: Son derece cesur (çok eski savaş köpeklerinin dölüdür) ve çok canlı bir köpektir. Düşmanıyla öldüresiye savaşır. Ancak, asgari bir eğitimle yabancıların niyetini anlayabilmesini sağlayacak kadar yetenekli, sakin, iyi huylu ve itaatkar bir köpek haline gelebilir.

Kullanımı: Mülk bekçisi olarak çok iyi sonuç vermiştir. İnsana eşlik eden köpek olarak da değerlidir.

Kaynak: friendsvet

Amerikan pit bull Terrier için daha ayrıntılı bilgiyi, Prof. Dr. Tamer Dodurka'nın "Amerikan Pit Bull Terrier gerçeği" başlıklı yazısında bulabilirsiniz.