BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
02 ŞUBAT 2013 / 19:39

moli nin mezarı boş kaldı!

Perşembe günü fatih belediyesi sağlık işlerine bağlı hayvan toplama ekibi aradı, bir kadın kendi evinde ki köpeği için ihbar bırakmış ekip çalışanları da ev köpeğine tedavi hizmeti vermediklerini söylemiş .Fakat köpeğin sahibi illa Meral Olcay ile görüşmek istediğini söyleyince ekip çalışanları barınağımızın numarasını vermiş. Barınağın telefonu çaldı  hüngür hüngür ağlayarak birseyler anlatmaya çalışıyordu bir kadıncağız, dinledikçe dehşete düştük.
Sokaktan sahiplenip yıllardır baktığı köpeği kanser olmuş. Tedavi ettirmeye çalışmış durumu elverdiğince, fakat ameliyatı için çok yuksek ücret istedikleri için kadıncağız ameliyat ettirememiş   :(  Köpeğin durumu ağırlasınca götürdüğü veteriner hekim  köpeğin yıllarca oynadığı bahçede "bir çukur kaz ben gelir uyuturum" demiş. İçim kaldırmıyor dedi kadın ben bunu kaldıramam ne olur bana yardım edin. Önce şaşkınlığımı atlatmam gerekti çünki şok oldum nasıl böyle bir şey söylenebilir.Her canlıda umut vardır sadece durumu yok diye tedavi ettiremiyor diye nasıl uyutma teklif edilir !
Köpeği aldırdık kadının evinden ve barınağa hiç sokmadan acil zeytinburnu veteriner kliniğine yolladık. Durumu gerçekten çok ciddiydi,muayene ve tetkikler yapıldı .Veteriner Hekim Murat Bey Rahmin yırtılmış ve dışarı çıkmış olduğunu , vaginanın yırtık  olduğunu ,hastanın durumunun kritik olduğunu çok kan kaybettiğini  söyledi ve ekledi 2 alternatif var kararınızı bekliyorum dedi.
1. Acil kan nakli yapmak gerekiyor ,diş etleri göz kapak içi derisi porselen gibi bembeyaz halde yani kansızlık had safhada
2.Kan verecek köpek bulamaz iseniz bu halde acil  ameliyata alırsak masada kalabilir.  Yani kırk satır kırk katır misali :( 
Ben nerden kan bulayım bizim köpeklerin sadece kuduz aşıları var kan vercek köpeğin aşılarının tam olması gerek .Mecbur riski göze alacaktım Sofinin seçimi gibi seçimimi yaptım barınağın en şişman köpeği RODİ yi kan vermesi için kliniğe yolladım .Fakat olmadı neden mi ?çünki çok besili ve  yağlı imiş bizim  oburiks :)   Hay allah zaman kaybediyoruz ,her geçen dakika  aleyhimize işliyor.Kimi bulmalı, kimi bulmalı derken aklımıza geldi CANCAN olurrr cancan bir  pit oğluş  :) kaslı güçlü kanlı canlı yakışıklı CANCAN ı yolladık Rodi yi geri aldık.Bütün bu çaba   zor durumdaki bir köpeği kurtarmak  için , pes etmek yok.Sonunda kan verebilecek uygun köpeği bulduk  :) CANCAN ,MOLİ ile kan kardeş oldu .İsmini MOLİ koydum .Moli kıza kan nakli yapıldıkdan bekledik sabah kliniği aramaya korkuyorum ya melek oldu derlerse onca emek  çaba sonuçsuz olmuş olacak idi.El mahkum kader ne ise o olacaktı aradım kliniği yaşıyor mu diye sordum evetttt yaşıyordu ve   ameliyata alınacaktı biraz sonra .Akşam üstü aradım ameliyat özel anestezi ile olmuş çünki riskli durum söz konusuydu .Gayet iyi geçmiş operasyon  ve yoğun bakıma alınmış.Bugün  sabah veteriner murat bey aradı eyvah dedim acaba ? meğerse mutlu haberi  vermek için aramış :)  moli kefeni yırtmış  kendine gelmiş  yemek yemiş yani risk ortadan kalkmış taburcu olabilir ,ilaç tedavisine barınak da devam edersiniz dedi.Hemen aracı yolladım ve Moli yi aldırdım,barınağa gelir gelmez  hemen 1 tas su içti ,yaş mama açtık afiyetle yemek yedi bizim mutluluğumuz görülmeye değerdi.Moli kızın ameliyat masrafları için destek bekliyoruz.
Dünyaya gelen her canlının yaşama hakkı vardır .Kanser oldu diye,felç kaldı diye ,kör oldu diye  kısaca hayvan refahı ,yaşam  kalitesi düştü diye uyutulmasının düşünülmesi bile GÜNAHTIR,YAZIKTIR.Gönüllü uyutmaya  müsade eder mi hiç  ASLA , Molinin şansı vardı yedikuleye yolu düştü ,ya şansı olmayan kanserli moliler onlara kim kucak açacak ,yaşatmak için mücadele edecek. Rehabilitasyon merkezlerine, barınaklara mutlaka ve mutlaka gönüllü olun ,ziyarete gidin onları sahipsiz bırakmayın biz gönüllüler o sahipsiz canların yaşam şansıyız bunu unutmayalım.
Gerekli olan ilaçlar:Klindan amp-Redoksan c amp -İmmuneks tb 50 mg
http://www.fatihbelediyesiyedikulehayvanbarinagi.com/yardim-etmek-istiyorum/
http://www.yhdd.org.tr/bagis-yapin/