BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
12 ARALIK 2007 / 16:27

Gümrük kapılarında bir ilk

4926 SAYILI YASAYA aykırı olarak yurda kaçak olarak özellikle doğu avrupa ülkelerinden sokulan ev ve süs hayvanlarının girişinin önlenmesi ile ilgili denetimlerin artırılmasına dair bir yazı Ahmet bey tarafında Gümrük Müsteşarlığına gönderildi.

Yazıda özetle şu anlatılmakta idi,
"Türkiye'ye, Doğu avrupa ülkelerinden kaçak yollarla ( yani ithal edilen ) getirilen yavru köpekler, pet shoplarda 200 ila 1000 dolara satılsa da, hızla üremesi sonucu bir süre sonra sokak köpeğine dönüşmekte Bu canların maliyeti ise özellikle bunları eski doğu bloku ülkelerinden getiren beş parasız, pulsuzlar, sayesinde büyük bir ticarete dönüşmüş durumda. Bir başka deyişle, bunların maliyeti daha önceden de belirtildiği üzere getirenlere maliyeti ortalama 10-20 dolar arasında ama bu köpekler petshoplara girdiğinde en az 200-300 dolardan başlayan fiyatlarla satılmakta. Üstelik bu yavru canlar poşetler içinde,havasız ortamlarda çoğu zaman sesleri çıkmasın diye bayıltılarak yurda kaçak olarak sokulmakta. (örnek:Bir bavuldan 13 kedi, 8 köpek çıktı) Petshoplara geldiğinde ise bu köpekler zaten yavru olmalarının getirmiş olduğu sevimlilikle hemen talep bulmakta. Kaçakçılığın men ve takibine dair yasanın 14. maddesi bu konuda sert hükümler getirmiş olmasına rağmen , denetimler etkisiz kaldığını , barınaklar içinde bulunan sayıları binleri bulan "cins hayvanlar" kanıtı olmaktadır. Yani barınaklarda artık bildiğimiz klasik sokak havyanı yerine cins hayvanlar yerini almaktadır.

Bu yasadışı kaçak ithalatın durdurulması gerekmektedir. Ancak denetimler sıklaştırılır ve personel eğitilirse bu sorunun önüne geçilebilir. "

Veee Ankara'dan Gümrük Müsteşarlığından bizzat Genel Müdür Mustafa Yaşar bey, 6 Nisan'da Ankara'da yaptığımız toplantı sonucunda ve ekli olarak size yollamış olduğum afiş için toplantı yapıldığını ve ONAY çıktığını belirtti.

Afişte, çeşitli dillerde, yurtdışından canlı hayvan getirmenin kesinlikle yasak olduğu anlatılmaktadır.

Tüm gümrük kapılarına bu afişimiz gidecekmiş.. Afişler tüm gümrük kapılarına varır varmaz ikinci talimatla asılmaları sağlanacakmış.

Mustafa bey, ayrıca " Gümrüklerden gelerek, barınaklara yerleştirilen köpeklerin mahkeme prosedürü beklenmeden sahiplendirilmesinde kolaylık sağlanması" konusunuda anlayışla karşıladı. "Durumu bilmiyorduk , gözümüzü açtınız yaptığınız çok insani bir davranış" dedi.

Bu süreci başlatan ve sıkı takipleri ile bu çok önemli adımın atılmasını sağlayan Av. Ahmet Kemal Şenpolat'a çok teşekkür ederiz.

Bu bir ilktir ve devamıda gelecektir :)