BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
27 OCAK 2009 / 23:50

tanrıya mektup ve cevabı

I have no way to know who sent it, but there is a beautiful soul
working in the dead letter office of the US postal service .
Bunu kimin gönderdiğini bilmiyor bir ofisin posta servisinden gelmiş

Our 14 year old dog, Abbey, died last month. The day after she died, my 4 year old daughter Meredith was crying and talking about how much she missed Abbey. She asked if we could write a letter to God so that when Abbey got to heaven, God would recognize her. I told her that I thought we could so she dictated these words:

14 yaşında yaşlı köpeğimiz Abbey geçen ay öldü. Öldüğünden bir gün sonra kızımız Meredith ağlıyor ve Abbey'i nekadar özlediğini söylüyordu. Eğer Tanrıya mektup yazarsak ve Abbey cennete gittiğinde Tanrı onu tanır mı diye sordu. Olabilir tanıyabilir dedim ve aşağıda cümleleri söyledi

Dear God,

Will you please take care of my dog? She died yesterday and is with you in heaven. I miss her very much. I am happy that you let me have her as my dog even though she got sick.

I hope you will play with her. She likes to play with balls and to swim. I am sending a picture of her so when you see her, You will know that she is my dog. I really miss her.

Love, Meredith.

Sevgili Tanrım,
 
Lütfen benim köpeğime orada iyi bakarmısın? Dün öldü ve cennette seninle. Onu çok özlüyorum. Çok mutluyum çünkü o köpeğin benim olmasını sağladığın için hastalığında bile
.

Umarım onunla oynarsın. Topla oynamayı sever ve yüzmeyi de sever. Köpeğimin resmini gönderiyorum onu gördüğünde tanıyabilmen için. Onu çok özlüyorum.
 
Sevgilerimle, Meredith


We put the letter in an envelope with a picture of Abbey and Meredith and addressed it to God/Heaven. We put our return address on it. Then Meredith pasted several stamps on the front of the envelope because she said it would take lots of stamps to get the letter all the way to heaven. That afternoon she dropped it into the letter box at the post office. A few days later, she asked if God had gotten t h e letter yet. I told her that I thought He had.

Yesterday, there was a package wrapped in gold paper on our front porch addressed, `To Meredith,' in an unfamiliar hand. Meredith opened it. Inside was a book by Mr. Rogers called, 'When a Pet Dies.' Taped to th e inside front cover was the letter we had written to God in its opened envelope. On the opposite page was the picture of Abbey & Meredith and this note:
Mektupu zarfa koyduk içine Meredith ve Abbey'ininde resmini koyup zarfın üstüne Tanrı/Cennet ve kendi adresimizi de yazdık. Meredith üzerine bir sürü pul koymamız gerektiğini cennetin uzun bir yol olduğunu ve birçok pul gerektiğini söyledi. O öğlen postanedeki posta kutusuna mektubunu bıraktı. Birkaç gün sonra Tanrının mektubu alıp almadığını sordu. bende almış olabileceğini söyledim.
 
Dün altın bir paket kağıdıyla kaplanmış önünde bizim adresimizin yazdığı Merdith adına bir paket geldi. Meredith açtı onu. İçinde bir kitap vardı Mr. Rogers tarafından yazılan Hayvanlar öldüğü zaman isimli bir kitap. Ayrıca Tanrıya göndermiş olduğumuz zarf açılmış bir şekilde kutudaydı. Diğer sayfasında üstünde Abbey ve Meredith'in resmi vardı ve aşağıdaki not yazılmıştı.
 

Dear Meredith,

Abbey arrived safely in heaven.

Having the picture was a big help.. I recognized Abbey right away.

Abbey isn't sick anymore. Her spirit is here with me just like it stays in your heart. Abbey loved being your dog. Since we don't need our bodies in heaven, I don't have any pockets to keep your picture in, so I am sending it back to you in this little book for you to keep and have something to remember Abbey by.

Thank you for the beautiful letter and thank your mother for helping you write it and sending it to me. What a wonderful mother you have. I picked her especially for you.

I send my blessings every day and remember that I love you very much.

By the way, I'm easy to find, I am wherever there is love.

Love,
Sevgili Meredith,
 
Dün Abbey güvenli bir şekilde geldi. resmin çok faydası oldu onu görür görmez tanıdım.
 
Abbey artık hasta değil ve senin kalbinde geldiği gibi ruhu benimle. Abbey senin köpeğin olmaktan çok mutlu olmuş. Cennette vücuda ihtiyacımız yok. cebimiz olmadığı için de hiç birşeyi yanımızda tutamıyoruz o yüzden resmini geri gönderiyorum. Ayrıca sana Abbey'den bir kitap gönderiyorum Abbey hakkında hatırlayabileceğin birşeyler olsun diye.
 
Bu güzel mektup için teşekkür ederim sana, ve annene bunu senin adına yazıp bana göndermesini sağladığı için. Nekadar mükemmel bir annen var, o anneyi de ben özel olarak senin için seçtim.
 
Her zaman sana dualarımı göndereceğim ve seni herzaman anımsayacağım çünkü seni çok seviyorum.
 
Bu arada beni bulmak çok kolay sevgi neredeyse ben oradayımdır.
 
Sevgilerimle