BİZİ TAKİP EDİN
İSTANBUL, TURKEY
28 HAZİRAN 2010 / 13:34

sürdürebilir toplumsal kalkınma derneği

Bir Barınak Ziyaretinin Ardından
Sürdürülebilir Toplumsal Kalkınma Derneği üyeleri olarak Yedikule Sokak Hayvanları Barınma ve Rehabilitasyon Merkezini ziyaret ettik. İlk dikkatimi çeken birçok sayıda cins köpeğin barınakta bulunuyor olmasıydı. Bu da burada bulunan köpeklerin genellikle terk edilmiş ev hayvanları olduğunu gösteriyordu.

Biz insanlar bazen çok bencilce davranıyoruz. Geçici heveslerimiz için aslında bir canlının hayatıyla oynadığımızın farkına varamıyoruz. Hayvan beslemek çok mesuliyetli bir iştir. Çocuk bakar gibi bakmanız gerekir, onlar birer süs eşyası değiller. Sıkıldığınızda bir kenara atamazsınız. Nasıl evladınızı artık bakamayacağım diye sokağa atamıyorsanız ( ki aslında bunu yapan bile var ), evinize aldığınız hayvana karşı da sorumluluklarınız var. Çünkü, onların da duyguları var, sizi benimsiyorlar hatta belki sizi, sizin onları sahiplendiğinizden daha fazla sahipleniyorlar.

Lütfen, bir hayvan beslemeye karar verdiyseniz sahiplenmeden önce mutlaka bir barınak ziyareti yapın ki aldığınız hayvanı terk edecek olursanız onun sonunun nasıl olacağını bir görün. Gerçekten sonuna kadar bakabileceğinize inanıyorsanız alın ve onları o hale düşürmeyin. Ve hatta mümkünse barınaktaki hayvanları sahiplenin.

Ya da evinizde bakamayacağınıza kanaat getirmiş bir hayvan severseniz, lütfen bir Pazar gezmeye çıktığınızda yolunuzun üzerindeki bir barınağa 15-20 dakikanızı ayırarak biraz yiyecek ( kuru mama, süt, makarna, bayat ekmek, kemik, ,ilaç, eski gazete) götürerek yardımda bulunun ve gidip onları biraz okşayın. Ne kadar sevgiye ihtiyaçları olduğunu görüp şaşıracaksınız ve emin olun oradan ayrılırken en az onlar kadar siz de mutlu olacaksınız.nur barınak ziyaretinde

 Sevgiyle kalın…..

 Nur Gürsoy (Kimya Mühendisi, “STKD” üyesi)
CIMG9807